Türkiye'ye 92 çeşit yeni ürün kazandırdılar

Türkiye'ye 92 çeşit yeni ürün kazandırdılar
Türkiye'ye 92 çeşit yeni ürün kazandırdılar
- Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Boz: - "Bir devlet kurumu olarak kurulduğumuz günden bugüne ülkemize 92 çeşit yeni ürün kazandırdık, bunları tescil ettirdik"

YALOVA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, kuruldukları 1961 yılından bugüne ülkeye 92 çeşit yeni ürün kazandırdıklarını bildirdi.

Boz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1961 yılında kurulan merkezin, bir devlet kurumu olmasına rağmen özel sektör hassasiyetiyle çalıştığını belirterek, 150 kişilik bir ekiple Türkiye tarımına hizmet verebilmek için gece gündüz araştırma yaptıklarını söyledi.

Meyvecilik, sebzecilik ve süs bitkileri gibi konularda, yeni çeşitler geliştirmek için araştırmalar yaptıklarını anlatan Boz, şunları kaydetti:

"Ana hedefimiz Ar-Ge yapmak. Yani yeni çeşit geliştirmek veya mevcut olan çeşidin adaptasyonunu sağlamak. Yeni ürünün yaygınlaştırılmasını, geliştirme teknikleri gibi çalışmaları yapmak ana görevimiz. Bir devlet kurumu olarak kurulduğumuz günden bugüne ülkemize 92 çeşit ürün kazandırdık, bunları tescil ettirdik. Daha yeni iki adet kiraz çeşidi geliştirdik. 'Burak' ve 'Aldamla' adını verdiğimiz ürünlerin tanıtımını üreticilerimize yaptık. Üreticiler tarafından çok ciddi talep gören meyve çeşitlerinden bir tanesi oldu. Ayrıca bölgemizde kivi meyvesini de ilk biz ektik ve sonra da çiftçilerimizi kivi üretimine yönlendirdik. Şu anda kivinin ülkemizde 20 bin ton üretimi yapılmaktadır." 

Boz, başarılı ve doğru işler yapmak için ciddi ve deneyimli bir kadroyla çalışmaları yürüttüklerini ifade ederek, "Ar-Ge mensubu olarak mühendis ve doktorasını yapmış 60 civarında çalışanımız var. Bazı projeleri de üniversitelerle ortak yürütüyoruz. Diğer özel sektör temsilcileri var. Avrupa Birliği projelerinde yer alıyoruz. Bizim buradaki 60 kişilik Ar-Ge mensubu arkadaşlarımızı çekirdek kadro diye söyleyebiliriz ama toplam çalışanımız da 150 civarındadır" dedi. 

Enstitünün bahçesinde Türkiye'de daha hiç üretilmemiş meyvelerin ekimini yaptıklarına da değinen Boz, bu ürünlerden başarıyla verim elde edilmesi durumda lansmanını yapacaklarını sözlerine ekledi.