Üniversitede "yosunlu ayran" ürettiler

Üniversitede "yosunlu ayran" ürettiler
Üniversitede "yosunlu ayran" ürettiler
- YAÜ Armutlu Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümünde yürütülen bir proje kapsamında, daha önce laboratuvar ortamında elde edilen yosun kullanılarak yüksek protein değeri bulunan ayran üretildi - Öğretim Görevlisi Keskin: - "Mikrobiyolojik ve kimyasal analizlerle ölçümlerini yaptırdık. Sonra ürünü içenlerin görüşlerini aldık. Duyusal analizlerde de olumlu tepkiler aldık"

YALOVA (AA) - Yalova Üniversitesi (YAÜ) Armutlu Meslek Yüksekokulunda yürütülen bir proje kapsamında, yosun katkılı yüksek protein değerine sahip ayran üretildi.

Meslek Yüksekokulunun Gıda İşleme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Betül Güroy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje çalışmalarında daha önce laboratuvar ortamında yosun elde ettiklerini hatırlattı.

Bu yosunun, aynı okulda başka uzmanlar tarafından ayranda kullanılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Güroy, "Bilimsel çalışmalar yapmak, halkın yararına olacak ürünler geliştirmek ve buluşlara imza atmak, üniversitelerin en büyük görevlerindendir. Bunun üniversitemizde başarıyla uygulanması çok sevindirici" dedi.

Ekipte yer alan Öğretim Görevlisi Ahmet Gökhan Keskin de elde edilen yosunu gıda maddelerinde kullanmak için çalışma yaptıklarını anlattı.

Öğrencilerin uygulamalı eğitimi için okulun laboratuvarında ayran ve yoğurt üretildiği bilgisini veren Keskin, şöyle devam etti:

"Gıda İşleme Bölümümüzün elde ettiği yosunu ayranda denemeye karar verdik çünkü yosunun protein değeri çok yüksek. Daha sonra gıda mühendislerimizle bunun çalışmalarına başladık. Uzun bir çalışma ve test döneminin ardından yosunlu ayranı ürettik. Çalışmalarımızda, binde 2'den binde 10'a kadar miktarlarda yosunu hem toz hem de biyomas olarak ayrana kattık. Aynı zamanda mikrobiyolojik ve kimyasal analizlerle ölçümlerini yaptırdık. Sonra ürünü içenlerin görüşlerini aldık. Duyusal analizlerde de olumlu tepkiler aldık. Test için halkın beğenisine sunduğumuz ayranlarda tozlu ya da biyomaslı olmak üzere hangi tür beğenilirse o türde seri üretim yapacağız."

Keskin, analizlerde, yosun ilave edilen ayranın piyasada satılanlara göre proteininin yüksek olduğunu, dolayısıyla "yosunlu ayran"ın daha nitelikli ve besleyici olduğunu belirlediklerini dile getirdi.

Analizlerde, yosunun süt ürünleriyle etkileşiminin insanlara daha yararlı olacağı sonucuna da ulaştıklarını vurgulayan Keskin, bu nedenle yosunlu yoğurt ve peynir yapmayı da planladıklarını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Armutlu

  ,

  Protein

  ,

  Proje

  ,

  gıda

  ,

  kimyasal