Vasiyet üzerine yoksulların yüzünü güldürüyorlar

Vasiyet üzerine yoksulların yüzünü güldürüyorlar
Vasiyet üzerine yoksulların yüzünü güldürüyorlar
- Yalova'da, 1990'da vefat eden hayırsever Hayriye Güngör'ün yakınları, onun vasiyeti doğrultusunda 25 senedir her ramazan günü ihtiyaç sahiplerine yemek veriyor - Güngör'ün torunu Kaya: "Günde yaklaşık bin kişiye yemek veriyoruz. Çok mutluyuz" - "Bu işi sağlama almamız açısından vakıf kurma çalışmalarımız var. Vakıf kurulduktan sonra, yemek dağıtım işini tüm yıla yaymak istiyoruz"

YALOVA (AA) - İSMAİL ERSAN - Yalova'da, 1990'da vefat eden hayırsever Hayriye Güngör'ün inşa ettirdiği ve onun adıyla anılan caminin bahçesinde 25 yıldır ihtiyaç sahiplerine iftar veriliyor.

Güngör'ün "ramazan aylarında yemek dağıtılması" konusundaki vasiyetini sürdüren kardeş, çocuk , torun ve yeğenlerine, bazı yardımsever kişiler de destek oluyor.

Hayırseverin torunlarından İlker Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iftarların verildiği Hayriye Güngör Camisi'nin, anneannesi tarafından 1966'da zor koşullarda inşa ettirildiğini söyledi.

Anneannesinin son vasiyetinin, ihtiyaç sahiplerine ramazan aylarında iftar vermek olduğunu dile getiren Kaya, şöyle devam etti:

"Rahmetlinin ölümünden bir sene önce ramazan ayında camide bir kalabalık oluştu. İftar vaktinde insanların koşuşturmalarını gördü ve çocuklarına, 'Ramazanlarda burada bir ay yemek dağıtalım' dedi. Bunu önce iftar olarak algıladık ama daha sonra, yetişen olur yetişemeyen olur, işi olan olur, ay boyunca sabahtan itibaren kazanlar kaynasın, insanlara iftardan önce dağıtalım diye düşündük. Önce ufak ufak başladık, yemek dağıtma işi çığ gibi büyüdü. 1990'da muazzam bir talep gördü. Bu iş için personel eleman aldık ve bugünlere geldik. Günde yaklaşık bin kişiye yemek dağıtıyoruz. Çok mutluyuz. Amacımız bu yardım işini tüm topluma yaymak, insanları hayır yapmaya özendirmek. Yardımlaşmak çok güzel bir duygu. Bu işi yaparken keyif alıyoruz."

- Hayırseverler de destek oluyor

Kaya, önceden tanımadıkları kişilerden de yemek için malzeme desteğinde bulunanlar olduğunu vurguladı.

Başta bunları kabul edip etmeme konusunda tereddüt ettiklerini anlatan Kaya, "Danıştığımız büyüklerimiz, 'Gelen yardımları muhakkak alın, almazsanız hoş olmaz' dediler. Biz de toplandık, bunları da ekleyerek daha çok insana yardım eli uzatma kararı aldık" ifadesini kullandı.

İlker Kaya, ertesi gün ne pişireceklerini düşündüklerinde caminin önüne kuzu etleri, ekmekler, başka yiyecekler bırakıldığını gördüklerini belirtti.

Vasiyeti sürdürmek için vakıf kurmak istediklerini aktaran Kaya, şunları kaydetti:

"Seneler çok çabuk geçiyor. Ailede dayılarım vasiyet etti, bu iş devam etmeli diye. Bu işi sağlama almamız açısından vakıf kurma çalışmalarımız var. Vakıf kurulduktan sonra yemek dağıtımını tüm yıla yaymak istiyoruz. Bu sene, geçen yıllarda olduğu gibi fiş dağıtmadık. Fişini alamayan, kaybedenler gelip yemek alamıyordu. Muhtarlıklar ve kendi imkanlarımızla duyuru yaptık. 'İsteyen herkes buraya gelip yemek alabilir' dedik. Sıra yok, saat 12.00'den sonra yemek dağıtılmaya başlanıyor. Sırada vatandaşlar çok beklemiyor. Yemek almaya gelemeyen yaşlı, öğrenci ve işçilere de buradan yemekleri paket yapıp ulaştırıyoruz. Yemek almaya gelen çok sayıda Suriyeli kardeşlerimiz var. Dışarıdan gelen yabancı misafirlerimiz var. Bunun için de tedbirimizi aldık ve daha çok yemek çıkarıyoruz."


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Yemek

  ,

  Çocuk

  ,

  Öğrenci

  ,

  personel

  ,

  ,

  iftar

  ,

  vefat