Yalova Halk Sağlığı Müdür Vekili Ersin:

Yalova Halk Sağlığı Müdür Vekili Ersin:
Yalova Halk Sağlığı Müdür Vekili Ersin:
- "Oruç tutarken sağlıklı ve çeşitli besin seçenekleriyle yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması esas olmalıdır"

YALOVA (AA) - Yalova Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Hakan Ersin, "Oruç tutarken sağlıklı ve çeşitli besin seçenekleriyle yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması esas olmalıdır" dedi.

Ersin, yaptığı açıklamada Ramazan ayında oruç tutan bireylerin diğer zamanlarda olduğu gibi sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeleri gerektiğini ifade etti.

Kronik hastalığı olan kişilerin uzman hekime danışmadan oruç tutmamaları gerektiğini belirten Ersin, şunları kaydetti:

 "Ramazan ayında yapılan en önemli beslenme değişiklikleri arasında oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısını değiştirip üç ana öğün olan günlük beslenme düzeninin iki öğüne indirilmesi ve özellikle hamur işleri, tatlılar, kırmızı et, ekmek, pilav ve makarna tüketiminin artması yer almaktadır. Oysa oruç tutarken sağlıklı ve çeşitli besin seçenekleriyle yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, esas olmalıdır. Ramazan ayında bireylerin yaş , cinsiyet ve fiziksel aktivitelerine göre günlük almaları gereken enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral oranlarının değişmediği ve bu süre zarfında da sağlığın korunması açısından yeterli ve dengeli beslenmenin gerekli olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca sahurda sadece su içerek niyetlenmenin veya gece yatmadan önce yemek yemenin zararlı olduğu unutulmamalıdır."