Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Mete:

Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Mete:
Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Mete:
"Türkiye'de Ankara'dan sonra eğitim ve öğretim oranının en yüksek olduğu il Yalova'dır"

YALOVA (AA) -Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, " Türkiye 'de Ankara 'dan sonra eğitim ve öğretim oranının en yüksek olduğu il Yalova'dır" dedi.

Mete, yaptığı açıklamada Yalova'nın eğitim ve öğretimde kaliteyi yakalayan bir şehir olduğunu söyledi.

Yalova'nın son yıllarda eğitim ve öğretim alanında ciddi çıkışlar yaptığını belirten Mete, "Türkiye'de Ankara'dan sonra eğitim ve öğretim oranının en yüksek olduğu il Yalova'dır. Yalova'da eğitim ve öğretim oranındaki bu büyük başarıda annelerin çok büyük katkılarının olduğunu düşünüyorum. Ayrıca eğitim ve öğretimdeki paydaşlar olan okul, öğretmen, öğrenci ve diğer unsurlarla birlikte bu başarıyı sağlıyoruz" diye konuştu.

Okullarda açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının da bu başarılara etki ettiğini ifade eden Mete şunları kaydetti:

"Ülkemizde sınavların yıllardır bir alışkanlığı var. Sınavın bir başarı ölçütü olduğu gibi. Son dönemlerde bu bakış açısının dışına çıkartılan uygulamaları da görüyoruz. Dershanelerin dönüştürülmesi, bunlara örnek. Toplumda şöyle bir algı var, dershaneler kapatıldı, öğrenciler boşta kalacak. Bu anlamda bakanlığımız, okullarda destekleme ve yetiştirme kursları açtı. Yani buna takviye kursu da diyebiliriz. Bununla, dershanelerin yerini alma gibi bir niyet yok. Destekleme ve yetiştirme kurslarında öğrencilerimizin eksik kaldığı, yetiştiremediğini düşündüğü, takviyeye ihtiyaç duyduğu derslerden okullarında ücretsiz olarak yararlanıyor. Bu onların daha başarılı olmalarını sağlıyor."