Yalova'da bir yılda 9 bin 300 ünite kan toplandı

Yalova'da bir yılda 9 bin 300 ünite kan toplandı
Yalova'da bir yılda 9 bin 300 ünite kan toplandı
YALOVA (AA) - Yalova Kızılay Kan Merkezi Sorumlusu Dr. Sanem Ondur, il genelinde geçen sene 9 bin 300 ünite kan topladıklarını bildirdi.Ondur, AA...

YALOVA (AA) - Yalova Kızılay Kan Merkezi Sorumlusu Dr. Sanem Ondur, il genelinde geçen sene 9 bin 300 ünite kan topladıklarını bildirdi.

Ondur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkez olarak ilin kan ihtiyacını karşılamak için sürekli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Yalova'nın günlük 40 ünite kan ihtiyacı olduğunu ve bunu karşıladıklarını belirten Ondur, "Kızılay Kan Merkezi olarak 2013 yılında 8 bin 600 ünite kan alırken bu rakamı 2014 yılında ise 9 bin 300 ünite kana çıkardık. 2015 yılında da 11 bin ünite kan toplama hedefimiz var" diye konuştu.

Kanın gün geçtikçe artan bir ihtiyaç olduğunu ve Türk Kızılayı olarak bu bilinçle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Ondur, şunları kaydetti:

"Kızılay Kan Merkezi olarak Yalova'da 3 hastanenin kan ihtiyacını karşılıyoruz. Vatandaşlarımızdan kan verme konusunda daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. İnsanlarımız kan verme konusunda çevreden duyduklarına inanmamalılar. Gelsinler biz onlara kan verme hakkında en doğru bilgiyi verelim. Ayrıca herkesin kana ihtiyacı olabilir ve onun için kan vermeyi önemseyelim."