Yalova'da diyabet okulu eğitimleri başladı

Yalova'da diyabet okulu eğitimleri başladı
Yalova'da diyabet okulu eğitimleri başladı
- Yalova'da diyabete dikkat çekmek ve vatandaşları bilinçlendirmek için diyabet okulu eğitimleri başlatıldı

YALOVA (AA) - Yalova Devlet Hastanesi tarafından diyabete dikkat çekmek ve vatandaşları bilinçlendirmek için diyabet okulu eğitimleri başlatıldı.

Yalova Devlet Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Savaş Karataş, Raif Dinçkök  Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda bu eğitimin ayda bir kez halka açık alanlarda halk eğitimi şeklinde verileceğini söyledi.

Hastane içerisinde de hasta gruplarına Tip 1 diyabet, Tip 2 diyabet ve gebelik diyabeti eğitimlerinin verileceğini belirten Karataş, eğitimler sırasında hastalık hakkında genel bilgilendirme, tedavi yöntemleri, sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam önerileri gibi konularda sunumlar yapılacağını ifade etti.

Diğer branşlarda da uzman hekimler tarafından da diyabet hastalığına bağlı komplikasyonlar hakkında eğitim verileceğini anlatan Karataş, "Ülkemizde diyabet hastalığının görülme sıklığı son 20 yılda yüzde 7'lerden yüzde 18'e çıkarak Avrupa 'da hastalık sıklığı açısından birinci ülke konumundadır. Tüm dünyada da hastalık görülme sıklığı en hızlı artan ülkedir. Dolayısıyla ülkemizde diyabet hastalığı konusunda farkındalık oluşturabilmek, hastalığın görülme sıklığının azaltılması ve hastaların sağlığının korunması açısından bu eğitimler son derece önemlidir" diye konuştu.