Yalova'da "en uzun retrospektif resim sergisi rekoru"

Yalova'da "en uzun retrospektif resim sergisi rekoru"
Yalova'da "en uzun retrospektif resim sergisi rekoru"
- Resim öğretmeni Arat, 18 senede biriktirdiği öğrencilerine ait bin 954 resimden oluşan sergiyle rekor kırdı - Dünya Çocuk Rekorlarından 49'uncusu olan "en uzun retrospektif resim sergisi rekoru", bu konuda yetkili Prof. Dr. Kural ve Türkgücü tarafından tescillendi

YALOVA (AA) - Yalova'da yaşayan resim öğretmeni Ayşegül Arat'ın, 18 yıldır öğrencilerinden temin ederek biriktirdiği bin 954 eserden oluşan 1,5 kilometre uzunluğundaki sergi, Dünya Çocuk Rekorları arasına "en uzun retrospektif resim sergisi rekoru" niteliğiyle girdi.

Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesinde görevli Arat, 18 yılda biriktirdiği resimleri, rekor denemesi kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda sergiledi.

Rekor Tescili Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ile Dünya Çocuk Rekorları Danışmanı ve Yapımcı Aydın Türkgücü, değerlendirmeleri sonucu "en uzun retrospektif resim sergisi rekoru"nu tescilledi.

Arat, tescil belgesini alırken duygulu anlar yaşadı.

Kural, gazetecilere yaptığı açıklamada, yılların birikiminin rekorla sonuçlandığını söyledi.

Sergiyi, "49'uncu Dünya Çocuk Rekoru" olarak tescillediğini bildiren Kural, "Sanatsız yaşanmaz, sanat bizim her şeyimiz; bunu her yerde savundum. Ayşegül hocama da uzun yıllar bunu yaptığı için teşekkür ediyoruz. Bu bizim bugüne kadar kırdığımız en fırtınalı ve duygusal rekor" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete de Arat'ı çalışmasından dolayı kutladı.

Arat ise Dünya Çocuk Rekorlarının 49'uncusunu 49 yaşında kırdığını anlattı.

Yağışlı havada gerçekleşen sergiyle ilgili bilgi veren Arat, şöyle konuştu:

"Sergide bin 954 eser var. Bunların tamamı bin 500 metre uzunluğunda. Bu 18 yılda meydana geldi. En çok öğrenci ile en uzun retrospektif resim sergisi oldu. Burada bu rekoru tescil ettik. Dünya Çocuk Rekorlarına girmiş olduk. Ana amaç, vefayı simgelemek, değer verilebilirliği gösterebilmek, sanatın gerekliliğine vurgu yapıp bunun sonucu olarak bir çocuk resimleri müzesinin altyapısını hazırlamaktı."