Yalova'da "Helal Gıda Konferansı"

Yalova'da "Helal Gıda Konferansı"
Yalova'da "Helal Gıda Konferansı"
YALOVA (AA) - Yalova İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği tarafından "Helal Gıda" başlıklı konferans verildi.Dernek Başkanı Sabri...

YALOVA (AA) - Yalova İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği tarafından "Helal Gıda" başlıklı konferans verildi.

Dernek Başkanı Sabri Kan, Raif Dinçkök Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta, birçok sosyal sorumluluk projesi yaptıklarını söyledi.

Son 4 yılda sığınmacılara 17 tır dolusu insani yardım malzemesi gönderdiklerini belirten Kan, şöyle konuştu:

"Yüzlerce, belki binlerce aileye yardım eli uzattık. Afrika'da su büyük bir problem. Afrika'da su kuyuları yaptırmaya yönelik çalışmalarımız bulunuyor. Şu ana kadar 6 su kuyusu açtırdık. Ülkemizde de ihtiyaç sahipleri ve yetimlere yönelik çalışmalar devam ediyor. Tabii diğer taraftan bizler kazancımızı helal yoldan tüketmeye çalışırken harama bulaştık mı, bulaşmadık mı bunu öncelikle inancımız gereği bilmemiz gerekiyor. Tükettiklerimizin sağlığımıza da etki etmemesi için dikkatli olmamız lazım."

Daha sonra Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Baş Denetçisi ve Ziraat Mühendisi Ahmet Tunç Cengiz, helal gıda konusunda katılımcılara bilgi verdi.