Yalova'da kivi dalından satılıyor

Yalova'da kivi dalından satılıyor
Yalova'da kivi dalından satılıyor
- Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Tunalı: - "Şu anda ürüne talep yoğun. Yalova'daki kivilerin çoğu dalında alıcısını buldu. Kivi, bahçelerde kilogramı 2,5 ila 2,6 liradan satıldı"

YALOVA (AA) - Türkiye'nin kivi üretim merkezlerinden Yalova'da üreticiler, yoğun talep dolayısıyla bu meyvelerin büyük bölümünü bahçelerde kilogramı 2,5-2,6 liradan sattı.

Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il genelinde 26 yıldır üretilen ve önemli bir geçim kaynağı olan kivide hasat döneminin başladığını söyledi.

Türkiye'de bu yıl kivi rekoltesinin 32 bin ton tahmin edildiğini, bunun da 20 bin tonunun Yalova'dan karşılanacağını öngördüklerini belirten Tunalı, "Mayıs ayındaki fırtına nedeniyle kivi ağaçlarının önemli bir bölümünde dallar kırıldı. Bundan dolayı 25 bin ton olarak öngördüğümüz rekoltede 5 bin tonluk düşüş bekliyoruz. Üreticilerimiz, fırtına sonucu dalında kalan ürünleri gözü gibi koruyarak hasat zamanına kadar getirdi. Şu anda ürüne talep yoğun. Yalova'daki kivilerin çoğu dalında alıcısını buldu. Kivi, bahçelerde kilogramı 2,5 ila 2,6 liradan satıldı" diye konuştu.

Tunalı, yetişme döneminde ağaçlara suyun bol verilmesi halinde kividen iyi verim elde edilebileceğini vurguladı.

Ağaçların ihtiyaç duyduğu suyu karşılamaya çalıştıklarını anlatan Tunalı, "Karadeniz'deki kivi, bizim kalitemizde değil. Bizim kivi artık piyasada 'Yalova kivisi' olarak nam yaptı. Ayrıca piyasada ortalama bir kivi 90 gram ila 110 gram gelirken, Yalova'da ise 130 ila 150 gram geliyor. Hem çok sulu hem de çok lezzetli oluyor" ifadelerini kullandı.