Yalova'da öğretmenin kalp krizi sonucu ölmesi

Yalova'da öğretmenin kalp krizi sonucu ölmesi
Yalova'da öğretmenin kalp krizi sonucu ölmesi
- Eğitim Sen Genel Başkanı Karaca: - "Bir öğretmenin, öğrencileri önünde hakkını, emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan vali, hukuk önünde bunun hesabını vermeli, derhal görevinden istifa etmelidir"

YALOVA (AA) - Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Kamuran Karaca, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu tarafından azarlandığı iddia edilen 42 yaşındaki öğretmen Halil Serkan Öz'ün kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin, "Bir öğretmenin, öğrencileri önünde hakkını, emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan vali, hukuk önünde bunun hesabını vermeli, derhal görevinden istifa etmelidir" dedi.

Karaca, Eğitim Sen Yalova Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Cebiroğlu'nun 27 Mart'ta Termal ilçesindeki Fen Lisesi'ne ziyarette bulunduğunu söyledi.

Cebiroğlu ile Öz arasında arasında geçtiği ileri sürülen diyaloğa değinen Karaca, "Vali Selim Cebiroğlu, matematik öğretmeni olan üyemiz Halil Serkan Öz'e öğrencilerinin önünde hakaretler yağdırarak onu sınıftan kovma cüretinde bulunmuştur. Sendikaların bu olayla ilgili dün gerçekleştirdiği 'Öğretmene Saygı Yürüyüşü'nün ardından Halil Serkan Öz, strese bağlı kalp krizi geçirmesi nedeniyle ne yazık ki genç yaşta yaşamını yitirmiştir" diye konuştu.

Karaca, bu olaydan Cebiroğlu'nun sorumlu olduğunu iddia etti.

Öz'ü kaybetmenin acısını yaşadıklarını dile getiren Karaca, şunları kaydetti:

"Bir öğretmenin, öğrencileri önünde hakkını, emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan vali, hukuk önünde bunun hesabını vermeli, derhal görevinden istifa etmelidir. Üyemiz Halil Serkan Öz'ün yaptığı tek şey; sendikamızın, tek tip kıyafet uygulamasını protesto etmek amacıyla 7 Ekim 2013 günü alınan 'özgür kılık kıyafetlerle iş yerlerine gidilmesi' eylem kararına uymak olmuştur. Bu da tüm eğitim ve bilim emekçilerinin en temel sendikal hakkıdır ancak öğrencisi önünde bir öğretmene hakaretler yağdırmayı bilen valinin kendi sorumluluğundaki hastanelerde anjiyo için gerekli altyapı eksikliğini gidermemiş olması, üyemizin hayata döndürülmesi çabalarını boşa çıkarmıştır."

- Milletvekili İnce'den taziye ziyareti

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de öğretmen Öz'ün babası Kemal ve annesi Güler Öz'ü, Bahçelievler Mahallesi'ndeki evlerinde ziyaret ederek başsağlığı dileklerini iletti.

İnce, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, rahatsızlığı nedeniyle iddiaya konu edilen olaydan geç haberdar olduğunu anlattı.

Konuyu öğrendikten sonra bir telefon görüşmesi yaptığını aktaran İnce, şöyle konuştu:

"Arkadaşımızı aradım, 'Nasıl yardımcı olabiliriz bu kardeşimize?' dedim. 'Sıkıntı yapıyor biraz' dediler. 'Sıkıntı yapmasın, ona çözüm buluruz' dedim. 'Meclis'te danışman yapalım onu, CHP'li belediyelere alalım, aman üzülmesin' dedim. Tanımıyorum, bilmiyorum kendisini. Siyasi görüşü de beni ilgilendirmiyor, umurumda bile değil. Sadece bir meslektaşımız, bir genç kardeşimiz vali tarafından incitilmiş, öğrencilerinin yanında aşağılanmış ve bunu kendine yedirememiş. Hükümeti göreve davet ediyorum. Bu valinin bu şartlarda bu şehirde görev yapması mümkün değildir."

Bu arada, Vali Cebiroğlu, olayla ilgili yayımladığı mesajda, "Yalova olarak, eğitim camiamızın üyesi değerli personelimiz, Fen Lisesi Öğretmeni Halil Serkan Öz'ün vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabır, tüm eğitim çalışanlarına başsağlığı dilerim" ifadesini kullandı.