Yalova'daki 800 yaşındaki çınar turistlerin gözdesi

Yalova'daki 800 yaşındaki çınar turistlerin gözdesi
Yalova'daki 800 yaşındaki çınar turistlerin gözdesi
- Orman İşletme Müdürü Güner - "Ağacımızın korunması için müdürlük olarak çevresini kestane kazık dikmek suretiyle kafes tellerle çevirdik. Bakımı ise teknik elemanlarca yapılıyor"

YALOVA (AA) -YILMAZ ORUÇ - Yalova'da Kurtköy Kapılı Çınar Mesire Alanı'nda bulunan, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği  800 yıllık tarihi çınar ağacının zarar görmemesi için önlemler uygulanıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yalova'nın tarihi, doğası ve kaplıcalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini söyledi.

Turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden birinin Kurtköy'deki tarihi çınar ağacı olduğunu belirten Karatekin, "Yeşil- Mavi Yol Projesi kapsamında Valiliğimizin yaptığı güzergahlardan biri de Kurtköy civarında kapılı çınar ve çevresidir. Çınar ve düzenlenmiş mesire alanları sayesinde hafta sonlarında bölgemize piknik yapmak ve çınar ağacımızı görmek için çok sayıda ziyaretçi geliyor. Özellikle yerli ve yabancı turistler devasa görünümdeki tarihi kapılı çınarımızın hem içinde hem de dışında fotoğraf çektiriyor. Ağacımıza gösterilen ilgi gayet güzel" diye konuştu.

-"Çevresini tellerle çevirdik"

Yalova Orman İşletme Müdürü Mustafa Güner ise Kurtköy Kapılı Çınar Mesire Alanı tüzel kişiliğinin muhtarlığa ait olduğunu, bölgenin temizliğinin de muhtarlık tarafından yapıldığını anlattı.

 Boyu 24, çevresi 22 metre uzunluğundaki kapılı çınarın 700-800 yaşında olduğunun tahmin edildiğini bildiren Güner, "Ağacımızın korunması için müdürlük olarak çevresini kestane kazık dikmek suretiyle kafes tellerle çevirdik. Bakımı ise teknik elemanlarca yapılıyor. Ziyaretçiler, ağacımızın küçük bir oda büyüklüğündeki içinde fotoğraf çektirebiliyor. Burası mesire alanı ve piknik yapmaya gelen çok olduğu için ziyaretçi sayısını bilemiyoruz" bilgisini aktardı.


  ETİKETLER:

  Turizm

  ,

  Mavi

  ,

  Fotoğraf

  ,

  orman

  ,

  kültür