Yalova'daki "biber gazıyla ölüme neden olma" davası

Yalova'daki "biber gazıyla ölüme neden olma" davası
Yalova'daki "biber gazıyla ölüme neden olma" davası
- Kentte, 2012 yılının mayıs ayında bir kavgaya müdahale ederken biber gazı kullanarak Çayan Birben'in ölümüne neden olduğu ileri sürülen tutuksuz 4 polis memurunun yargılanmasına devam edildi

YALOVA (AA) - Yalova'da, 27 Mayıs 2012'de bir kavgaya müdahale ederken biber gazı kullanarak 31 yaşındaki Çayan Birben'in ölümüne neden olduğu ileri sürülen 4 polis memurunun yargılanmasına devam edildi.

Yalova Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan haklarında dava açılan tutuksuz 4 sanıktan İbrahim Baltacı katıldı. Diğer sanıklar Tekin Ceyhan, Ercüment Küçükakça ve Serhat Ayhan Yeni ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Başkanı Metin Uğur, standart biber gazı spreylerinin içerikleri, insan sağlığına zararı, öldürücü etkilerinin bulunup bulunmadığı, kişide önceden var olan rahatsızlıklara bağlı ölüme neden olup olmadıklarına ilişkin Adli Tıp Kurumu 5'inci Adli Tıp İhtisas Kurulunca hazırlanan raporun kendilerine ulaştığını belirtti.

Raporun sonuç bölümünde, "Spreyin, üzerine sıkıldıkları kişilerde deri ve mukozalarında tahrişe, gözde tahriş, yanma ve yaşarmaya, laringospazma, baş ağrısına ve kusmaya neden olabileceği, bu bulguların astım, kardiyovasküler sistem hastalığı gibi durumlarda özellikle kapalı ve yakın mesafelerden maruz kalındığı durumlarda daha belirgin olabileceği, sorulduğu üzere kişinin kendisinde mevcut olan hastalığın mahiyet ve derecesine göre hayati tehlikeye neden olabileceği oy birliği ile mütalaa olunur" ifadesine yer verildi.

Sanık avukatı Ali Çelik, bu raporda, biber gazının yakın, yoğun ve kapalı alanda sıkılması halinde söz konusu etkiyi göstereceği belirtildiğini söyledi.

Müvekkilinin ise biber gazını parkta, açık alanda sıktığını dile getiren Çelik, "Müvekkil, mahkemeye de örnek numune olarak teslim edilen spreyin 10'da birini bile kullanmamıştır. İçindeki oran da binde 2-3'tür. Müvekkilim ile ölen şahıs arasında herhangi bir husumet, olay öncesi herhangi bir ilişki bulunmamaktadır. Kendisine görevi gereği verilmiş yetkisi dahilinde gaz sıkmıştır" diye konuştu.

İbrahim Baltacı ise Birben'in durduğu nokta ile olay yeri arasında 40-50 metrelik mesafe bulunduğunu iddia etti.

Onun yoğun gaza maraz kalmasının mümkün olmadığını savunan Baltacı, "Parktan çıktığında da arkadaşları tarafından görülmüştür. Yüzüne gaz sıkılan birisi, parktan çıkamaz" dedi.

Çelik ve Baltacı'nın beyanlarına katılmadığını anlatan Çayan Birben'in ailesinin avukatlarından Sabri Kuşkonmaz, kavgayı ayırmaya çalışan Birben'in biber gazına doğrudan maruz kaldığını öne sürerek, sanıkların tutuklanmasını talep etti.

Tutuklama talebini reddeden mahkeme heyeti, dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına tevdi edilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

- "Dosya, mütalaa için iddia makamına verildi"

Kuşkonmaz, duruşma sonrası adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Adli Tıp İhtisas Kurulunun raporuna dikkati çekti.

Raporda, yoğun ve yakın mesafeden sıkılan biber gazının, özellikle astım ve benzeri rahatsızlığı bulunan kişilerde hayati tehlikeye neden olabileceğinin belirtildiğini söyleyen Kuşkonmaz, "Bu raporun teyidi anlamında mahkeme, Adli Tıp Kurumuna da bir yazı gönderdi. Adli Tıp Kurumu da yine ölümün biber gazından olabileceğine ilişkin açık net ve hukuki deyimle kesin kanıt niteliğinde rapor verdi. Bu durumda Çayan Birben'in biber gazıyla öldürülmesinin kesin ve kanıtlanmış olduğu bir aşamaya geldik. Bu aşamada dosya, mütalaa için iddia makamına verildi" ifadelerini kullandı.

Çayan Birben'in kardeşi Özge Birben Yazıcı ise söz konusu rapor doğrultusunda adaletli bir karar çıkmasını beklediklerini dile getirdi.

Yalova'da, 27 Mayıs 2012'de, Abdullah Baştürk Parkı'nda iki grup arasında çıkan kavgaya polis ekipleri biber gazıyla müdahale etmişti. Biber gazına maruz kalan Çayan Birben, çevredeki bir internet kafenin lavabosunda yüzünü yıkarken baygınlık geçirmişti. Daha sonra Yalova Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Birben, olaydan 3 gün sonra hayatını kaybetmişti. Kavgaya müdahale eden polis memurlarından İbrahim Baltacı, Tekin Ceyhan, Ercüment Küçükakça ve Serhat Ayhan Yeni hakkında "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan dava açılmıştı.