Yalova'daki deprem

Yalova'daki deprem
Yalova'daki deprem
- Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eren: - "Çınarcık-Yalova hattında yakın vadede Kuzey Anadolu Fayı'na bağlı olarak gelişecek bir hareketi ummuyoruz. Depremi, kırıklanmayı ummuyoruz"

YALOVA (AA) - Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Recep Hayri Eren, kentte meydana gelen 3,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Çınarcık-Yalova hattında yakın vadede Kuzey Anadolu Fayı'na bağlı olarak gelişecek bir hareketi ummuyoruz. Depremi, kırıklanmayı ummuyoruz" dedi.

Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yer sarsıntısı gibi şiddeti düşük depremlerin bölgede geçen yıldan bu yana olağan seyrinde olduğunu söyledi. Bunun, daha çok düşey faylardan etkilenen bir deprem olduğunu belirten Eren, şunları söyledi:

"Aslında bu büyüklükteki depremi sadece hissettiğimizde farkında oluyoruz ama 4'ten başlayarak büyüyen depremler bizim için enteresan. Şimdiki halde bu deprem, Kuzey Anadolu Fayı'ndan bağımsız, daha doğrusu ana faydan kaynaklanan bir kırıklanma değil, kendi içinde yerelde olan birikimlerin boşalmasından kaynaklandı. Yerelde mevzi olarak biriken enerjilerin kısmi boşalmasından doğduğunu düşünüyoruz. Bu faylar, büyük deprem oluşturmayan, büyük kitlesel hareketlere sebep olmayan ancak düşeyde bir atım sağlayan daha çok jeotermal kaynaklara yaklaşıyor. Bu depremler, neredeyse bize yarar sağlayacak vasıfta fay kırıkları olarak düşünebileceğimiz türdendir."

Eren, Marmara'da yakın bir zamanda Kuzey Anadolu Fayı'nın devam etmesini beklemediklerini de belirtti. Bölgenin sakin olduğunu dile getiren Eren, "Çınarcık-Yalova hattında yakın vadede Kuzey Anadolu Fayı'na bağlı olarak gelişecek bir hareketi ummuyoruz. Depremi, kırıklanmayı ummuyoruz" ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsünün ölçümlerine değinen Eren, bu verilere göre de Marmara'da Kuzey Anadolu Fayı'nı tetikleyecek bir birikim bulunmadığını sözlerine ekledi.