Yalova'daki kadın cinayeti davası

Yalova'daki kadın cinayeti davası
Yalova'daki kadın cinayeti davası
- Eski eşini caddede bıçakla öldürdüğü ileri sürülen sanığın yargılanmasına başlandı - Tutuklu sanık Diler: - "Olay anında, kendisini görmüş olmamdan mutluluk duyarak tebessüm etti. Orada aramızda geçen bir diyalog var. Daha önce polise de anlatmadım. Bu şartlarda anlatamam. Sadece aileler salonda kalırsa diyaloğu anlatabilirim"

YALOVA (AA) - Yalova'da, geçen mayıs ayında eski eşi Seda Camgöz'ü caddede bıçakla öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Bülent Diler'in yargılanmasına başlandı.

Yalova Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Bülent Diler ve avukatı Ruşen Arslan, Seda Camgöz'ün babası Hüseyin Camgöz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına avukat Seyvan Ayten katıldı.

Savunmasını yapan Diler, bu olaydan önce çocuklarının kendisine bir yıldır gösterilmemeye çalışıldığını, onlarla sadece 10 kez bir araya gelebildiğini savundu.

Bu durumun, eski eşinin babasının baskısından kaynaklandığını öne süren Diler, şöyle devam etti:

"Eşimle görüşüyordum. Barışacaktık. İş yerine gittim, kafede buluştuk. Babası barışacağımızı anlayınca kızı tehdit etti. Eşime, 'Onunla bir daha görüşürsen seni de çocukları da dışarı atacağım' demiş. Eşim de güvenemediğini, bir daha olursa dönecek yeri olmadığını söyledi ve geri adım attı. Bir keresinde çocuğumu pedagoga götürdüm. Pedagog, çocuğun kardeşi ve annesinin de gelmesinin daha iyi olacağını söyledi. Pedagog eşimi aradı, bunu söyledi. Eşim babasının tepki göstereceğinden dolayı gelemeyeceğini söyledi. Böyle şeyler tartışmaya sebep oluyor. 'Biz medeni insanlarız, konuşarak çözebiliriz' diyordum. Psikiyatri uzmanına gittim, 'Beraber gidelim' de dedim."

Diler, olay günü yaşananlara değinerek, çalıştığı şirkete ait araçta takip sistemi bulunduğunu ifade etti.

Bu araçla saat 09.23'te evinden çıktığını ve iki dakika sonra olay yerinde durduğunu dile getiren Diler, "Bunu tasarlamam mümkün değil. Tesadüfen olay günü onu parkeci dükkanında gördüm. 09.30'da da feribota binecektim. Tasarlasaydım, eşimin işe giriş çıkış saatlerini biliyordum. Daha uygun başka zamanlarda yapabilirdim. Orada oturduğunu tesadüfen gördüm" diye konuştu.

-"Tehdit edildiğim için yanımda bıçak taşıyordum"

Sanık, eski eşinin babası tarafından tehdit edildiğini ileri sürerek, bu nedenle yanında bıçak bulundurduğunu söyledi.

Bıçağı sadece kendini savunmak için taşıdığını savunan Diler, şunları kaydetti:

"Olay olmasaydı çalıştığım şirket kabul etmişti. Pazartesi günü İzmit'e taşınıyordum. Daha önce babası birkaç kere daha tehdit etti. Boğazıma sarıldı. Bunlar için resmi şikayette bulunmadım. Olay anında, kendisini görmüş olmamdan mutluluk duyarak tebessüm etti. Orada aramızda geçen bir diyalog var. Daha önce polise de anlatmadım. Bu şartlarda anlatamam. Sadece aileler salonda kalırsa diyaloğu anlatabilirim. 9 darbe diyorlar, hatırlamıyorum. 1-2 darbe hatırlıyorum. En son eşimin yere düştüğünü hatırlıyorum."

Hüseyin Camgöz ise torunlarını sanığa göstermediği iddiasının doğru olmadığını belirtti.

Seda Camgöz'ün öldürüldüğü yerin yakınında dükkanları bulunan Özge Çınar ve Emrah Çubukçu da mahkeme heyeti tarafından tanık olarak dinlenildi.

Avukat Ruşen Arslan, davaya gizlilik kararı ve yayın yasağı getirilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, Arslan'ın talebini reddederek, sanığa ek süre verilmesini ve cezai ehliyeti olup olmadığının araştırılmasını kararlaştırıp duruşmayı erteledi.

Duruşma sonrası adliye önünde toplanan  Kadın  Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Yalova Barosu, Yalova Kadın Meclisi, Yalova Kanser Hastaları Derneği, Yeni Yaşam Engelliler Derneği ve Yalova Platformu üyeleri adına ortak basın açıklaması yapıldı. Yalova Kanser Hastaları Derneği Başkanı Nurcan Bayar tarafından okunan açıklamada, sanığa ceza indirimi uygulanmaması istendi.

- Olay

Yalova'da, 6 Mayıs'ta kentin işlek bölgelerinden Süleyman Bey Mahallesi Sefa Bey Caddesi'nde park halindeki 34 FY 2407 plakalı araçtan inen Bülent Diler, bir yıl önce boşandığı 34 yaşındaki Seda Camgöz'e bıçakla saldırmıştı. Karnından 5 bıçak yarası alan kadına ilk müdahale çevredekiler tarafından yapılmıştı. 112 Acil Servis ekiplerince Yalova Devlet Hastanesine kaldırılan iki çocuk annesi Camgöz, müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Polise teslim olan Bülent Diler ise çıkarıldığı mahkemece tutuklanmış, "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme", "tasarlayarak öldürme" suçlarından hakkında dava açılmıştı.