Yalova'daki mağaralar turizme kazandırılacak

Yalova'daki mağaralar turizme kazandırılacak
Yalova'daki mağaralar turizme kazandırılacak
- İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından tespit edilen mağaraların tanıtılması ve doğa turizmine açılması için çalışma yürütülecek

YALOVA (AA) - Yalova'daki mağaraların turizme kazandırılması ve bazı doğa sporlarına uygun hale getirilmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmara Bölgesi'nin üç büyük ili İstanbul , Kocaeli ve Bursa'ya yakınlığı dolayısıyla Yalova'nın coğrafi konumunun önemli olduğunu söyledi.

Bitki örtüsü, trekking parkurları ve yer altı mağaralarıyla Yalova'nın doğal bakımdan çok zengin bir bölge olduğunu vurgulayan Karatekin, şöyle konuştu:

"Yalova'nın trekking parkurlarını gözlemleyip değerlendirirken bu güzergahlarda çok sayıda mağaranın varlığını tespit etme imkanımız oldu. Tabii bunların bir kısmının keşfedilmesi, güzergahlarının, yollarının açılması gerekiyor. Bunlar yapıldığı takdirde zannediyorum insanlarımız buralara daha fazla ilgi gösterecek ama şu haliyle de özellikle trekking ve dağcıların ilgisini çekiyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak, Yalova'nın bilinen turistik özellikleri, denizi, güneşi, tarihi değerleri ve termal kaynaklarının yanı sıra özellikle doğası üzerinde de ağırlık olarak duruyoruz. Gerek mağaraları gerekse Yalova'nın faunası, bitki örtüsü olsun, bütün bunları gün yüzüne çıkarmayı ve insanımıza tanıtmayı önemsiyoruz."

Bölgede turist rehberliği yapan Hızır Pusal da özellikle Kurtköy Vadisi'ndeki mağaralara vatandaşların ilgi gösterdiğini anlattı.

ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden de mağaraları görmek için gelenler olduğu bilgisini veren Pusal, "Burada birçok mağara keşfedilmeyi bekliyor. İrili ufaklı, derinliği 20 metreden başlayıp 300 metreye kadar çıkan, zor girişli mağaralarımız var. Bu gibi yerlere inmeye istekli kişileri buraya bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Kurtköy sakinlerinden Mustafa Tutuk ise trekking ve fotoğraf çekmek için bilhassa hafta sonlarında çok sayıda grubun geldiğini ve bu durumdan memnun olduklarını belirtti.