Yalova'dan kısa kısa

Yalova'dan kısa kısa
Yalova'dan kısa kısa
- Yalova'da gecen yıl 8 bin 490 kişiye yardım yapıldı

YALOVA (AA) - Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, 2014 yılı içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca, 8 bin 490 ihtiyaç sahibine yardım yapıldığını bildirdi.

Cebiroğlu, yaptığı açıklamada kendi başvurusuyla veya görevlilerce tespiti yapılarak ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen vatandaşlara, nakdi ve ayni olmak üzere çeşitli kalemlerde yardım yapıldığını ifade etti.

Yalova'da  8490 vatandaşa toplamda bir milyon 768 bin lira yardım yapıldığını belirten Cebiroğlu, şunları kaydetti:

"İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızı bulup onlara ulaşmanın devletimizin en öncelikli görevi olduğu bilinciyle çalışmalarımızı yaptık. 2015 yılında da Vakıf Mütevelli Heyeti Üyeleri ile birlikte vatandaşlarımızın sıkıntılarının giderilmesi konusuna azami hassasiyet gösterilecektir."

"Verem Eğitim ve Propaganda Haftası"

Halk Sağlığı Müdürü İbrahim Dedecan,  Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yıl 9 milyona yakın insanın verem hastalığa yakalandığını ve bir milyon 300  bin insanın bu hastalık nedeniyle öldüğünü bildirdi.

Dedecan, Verem Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada veremin (Tüberküloz) ciddi bir hastalık olmaya devam  ettiğini belirtti.

Veremin halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, üç haftadan uzun süren öksürük, gece terlemesi, ateş, balgam çıkarma ve göğüs ve sırtta ağrı olması gibi belirtilerinin olduğunu ifade eden Dedecan, "Belirtiler genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler. Hastalar bu şikayetlerini başka nedenlere bağlayabilir ve doktora geç gidebilirler. Bu durum hastalığın vücutta daha da yayılmasına ve tutulan organın daha da tahrip olmasına neden olur. Bu arada hasta çevresine mikrop saçar ve daha fazla kişinin enfekte olmasına sebep olur. Bu nedenle üç haftadan uzun süren öksürük ve diğer yakınmaları olan kişilerin ücretsiz hizmet veren verem savaş birimlerine ya da en yakın sağlık merkezlerine başvurmaları çok önemlidir" açıklamasında bulundu.