Yalova'dan kısa kısa

Yalova'dan kısa kısa
Yalova'dan kısa kısa
İzinsiz yardım toplayan STK'lara idari para cezası uygulanacak

YALOVA (AA) - Yalova İl Dernekler Müdürü Arif Atbaş, izinsiz yardım toplayan Sivil Toplum Örgütleri (STK) hakkında idari para cezası uygulanacağını bildirdi.

Atbaş yaptığı açıklamada, 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu'nun 6. maddesi hükmüne göre kişiler ve kuruluşların yetkili makamlardan izin almadan yardım toplayamayacaklarını bildirdi.

Son zamanlarda ilde izin alınmadan yardım toplandığı ve çeşitli yerlere yardım kumbaraları konulduğunu belirten Atbaş, "Yardım toplama faaliyeti, bir ilin birden fazla ilçesini kapsıyorsa o ilin valisinden, bir ilçenin sınırları içinde ise o ilçenin kaymakamından izin alınır. Yardım toplama faaliyeti birden fazla ili kapsıyorsa yardım toplama faaliyetine girişecek gerçek veya tüzel kişilerin yerleşim yerinin bulunduğu ilin valisinden izin alınarak yardım toplayabilirler. Bundan dolayı izinsiz yardım toplayanlar hakkında idari para cezası uygulanacağı hükmü gereğince gerekli işlemler yapılacaktır" diye konuştu.

 

- Kent Buluşmaları

Yalova Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği Kent Buluşmaları'nın konuğu Demokrat Parti Yalova İl Başkanı Muammer Er oldu.

Er, bir restoranda düzenlenen programda Haziran ayında yapılacak genel seçimler için çalışmalara başladıklarını söyledi. Genel seçimlerde Yalova'da en iyi oyu almak için çok çalışacaklarını belirten Er, DP'nin seçimlerde baraja takılmayacağını ifade etti.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın 7 aydır görevde olduğunu ve daha elle tutulur bir çalışma yapmadığını dile getiren Er, Yalova Belediyesi'ni yakından takip ettiklerini ve yapılan yanlışların tek tek hesabını soracaklarını kaydetti.

Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ayhan Polat da Er ve yönetimine başarılar diledi.

 

- Engelli gençlere fotoğrafçılık eğitimi

Yalova Belediyesi ve Yalova Fotoğraf Atölyesi Derneği tarafından engelli gençlere fotoğrafçılık eğitimi verilmeye başlandı.

Belediye Başkanı Vefa Salman, engelli gençlerde farkındalık yaratmak için bu projenin yapıldığını söyledi.

Mayıs ayına kadar sürecek olan eğitimden sonra çekilen fotoğraflar için sergi açılacağını belirten Salman, "Bu proje engelli gençlerimize yeni bir bakış açısı kazandıracak. Onların objektifinden kentimizi görme fırsatı yakalayacağız. Amacımız bu projeyle engellilik konusunda farkındalık yaratmaktır" diye konuştu.