Yalova'dan kısa kısa

Yalova'dan kısa kısa
Yalova'dan kısa kısa
- Kuvvetli lodos

YALOVA (AA) - Yalova Meteoroloji Müdür Vekili Rıdvan Öztorak, kentte etkili olan lodosun etkisinin yüksek olduğunu bildirdi.

Öztoprak, yaptığı yazılı açıklamada, Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonlarından (OMGİ) alınan rüzgar değerlerine göre en yüksek rüzgarın Çiftlikköy'de saatte 104 kilometre, Altınova'da saatte 89,3 kilometre, Termal'de saatte 81,0 kilometre, Çınarcık'ta saatte 62,6 kilometre ve merkezde saatte 60,5 kilometre şiddetinde estiğinin tespit edildiğini aktardı.

İl merkezinde bugüne kadar kaydedilen en yüksek rüzgar hızının 21 Kasım 1961'de saatte 95 kilometre olduğunu bildiren Öztoprak, "Geçtiğimiz hafta sonu iki gün boyunca ilimizde lodosun etkisi büyük oldu. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü kayıtlarına göre de ağaçlar yıkıldı, çatılar uçtu, deniz ulaşımı durdu ve seralarda büyük maddi hasarlar meydana geldi" ifadesini kullandı.

 

- Dünya Kanser Günü

 

Yalova Halk Sağlığı Müdürü Dr. İbrahim Dedecan  vatandaşların kanserde erken teşhis için taramalarını ücretsiz yaptırabileceğini bildirdi.

Dedecan, Dünya Kanser Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kanserin dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olduğunu ifade etti.

Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olduğunu ve bu konuda çalışmaların arttığını belirten Dedecan, "Kanser önlenebilir bir hastalıktır ve kanserde önemli olan tedavi için geç kalmamaktır. Ülkemizde kanser kontrol programları erken tanı ve tedaviye yönelik yürütülmektedir. Vatandaşlarımız da erken teşhis için Toplum Sağlığı Merkezinde hizmet vermekte olan Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezileri (KETEM) ile  aile hekimliklerine başvurabilir" ifadesini kullandı.