Yalova'dan kısa kısa

Yalova'dan kısa kısa
Yalova'dan kısa kısa
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

YALOVA (AA) - Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, "Çanakkale Savaşları, dünyanın en büyük güçleri karşısında yapılan bir vatan müdafaasıdır" dedi.

Oral, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü nedeniyle yayımladığı yazlı açıklamada Çanakkale Savaşı'nın ülke için dönüm  noktası olduğunu belirterek:

"Çanakkale Savaşları, dünyanın en büyük güçleri karşısında yapılan bir vatan müdafaasıdır. Düşman donanması, yüzlerce gemiyle başkent İstanbul 'a ulaşmayı hedefliyordu. Anadolu'nun dört bir yanından gelmiş askerler, dünyanın en güçlü donanmasına karşı, tüm vatanı savunuyorlardı. Her üç evden birinden, Çanakkale şehidi çıkmıştır. Bu yüzden zafer haykırışlarıyla gözyaşlarımız, 100 yıl sonra bugün bile birbirine karışır. Çanakkale Savaşları, bize milletimizin yüksek karakterini, yaşama azmini, benzersiz cesaretini, derin inancını ve metanetini anlatır. Çanakkale Savaşları bize vatan sevgisini, bağımsızlık aşkını anlatır" ifadelerini kullandı.

 

Belediye Başkanı Yılmaz'ın açıklaması

Subaşı Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, 100 yıl önce Türk ordusunun vatan topraklarının kolayca geçilemeyeceğini Çanakkale'de ortaya koyduğunu bildirdi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada ülkenin her karış toprağının şehit kanı ile sulandığını söyledi.

Çanakkale'de Türk askerlerinin kendilerini vatan toprakları için siper ettiğini belirten Yılmaz, "Bundan 100 yıl önce şanlı ordumuz vatan topraklarının kolayca geçilemeyeceğini Çanakkale'de destansı bir şekilde gösterdi. Bugün rahat ve huzurlu bir şekilde yaşamlarımızı devam ettiriyorsak şüphesiz bunların hepsi gözlerini kırpmadan canlarını veren şehitlerimiz sayesindedir. Bu toprakları bize vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum" diye konuştu.