Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu'dan tsunami için erken uyarı sistemi önerisi

Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu'dan tsunami için erken uyarı sistemi önerisi
Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu'dan tsunami için erken uyarı sistemi önerisi
YALOVA (AA) - İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, "Bütün Ege ve...

YALOVA (AA) - İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, "Bütün Ege ve Akdeniz 'e kıyısı olan ülkelerde tsunamiye erken uyarı sistemi kurmak gerekiyor" dedi.

Gündoğdu, Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneğince (MAG-DER) Halk Eğitimi Merkezi'nde düzenlenen " deprem " konulu konferansa katıldı.

Konferansta konuşan Gündoğdu, önceki aylarda meydana gelen depremlerde İstanbul ve Çanakkale'nin çok ciddi ölçülerde sarsıldığını dile getirdi. Gündoğdu, şunları kaydetti:

"6 büyüklüğünde batıya doğru kuzeydoğu fayının devamı oldu. Bu devamlılık Ege'de, Akdeniz'de çoktan başlamıştı. Ege ve Akdeniz'de bunlar yeni bir depreme doğru gidiyor. Bunları daha önce de uyarı olarak söyledik. Yani Ege ve Akdeniz, tarihsel olarak tsunamilerle ilgili ciddi bir durumun olduğunu bize söylüyor. Ne yapacağız peki? Yapacağımız şu; bütün Ege ve Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde tsunamiye erken uyarı sistemi kurmak gerekiyor. Marmara için kurmak gerekmez çünkü Marmara öyle büyük tsunamiyi çeken bir deniz değil."