Yurtta kış

Yurtta kış
Yurtta kış
- Yalova'da Yürüyen Köşk ve Türkiye Geofit Bahçesi'de kar renkli görüntüler oluşturdu

YALOVA (AA) - Yalova'da Yürüyen Köşk ve Türkiye Geofit Bahçesi'de kar renkli görüntüler oluşturdu.

Yalova'da kar hayatı olumsuz etkilerken diğer yandan da renkli görüntülerin oluşmasını sağladı.

Yalova'da müze olarak kullanılan köşkte Atatürk 'e ait eşyalar ve balmumu heykel bulunuyor. Köşke kar yağmasına rağmen ziyaretler devam ediyor.

Atatürk'ün bir yat gezisi esnasında gördüğü ve gölgesinde kahve içerek dinlendiği çınar ağacının yanında inşa edilen köşk, 1929'da tamamlandı. Zamanla büyüyen çınar ağacının dallarının köşke zarar vermesi üzerine bahçıvan dalların kesilmesini önerdi. Bunun üzerine Atatürk, dalların kesilmesi yerine köşkün kaydırılması talimatını verdi. Köşk, temeline raylar döşenerek 4 metre doğuya kaydırıldı. Bundan dolayı buraya "Yürüyen Köşk" adı verildi.

- Türkiye Geofit Bahçesi'nden kar görüntüleri

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü arazisinde yapılan Türkiye'de tek olma özelliğine sahip olan ve içinde ülkenin florası ve endemik türlerinin bir arada bulunduğu Türkiye Geofit Bahçesi'nde de kar renkli görüntüler oluşturdu.

Türkiye Geofit Bahçesi, Ağrı Dağı'ndan esinlenerek oluşturulmuştur. Bahçede 450 metrekare geofit sergileme alanı, 500 metrekare alpin sera, bin 118 metrekare çoğaltma ve yetiştirme seraları, 500 metrekare idari bina, 17 bin 400 metrekare açık geofit bahçesi, 2 bin 600 metrekare kapalı alan yer alıyor.


  ETİKETLER:

  Atatürk

  ,

  Türkiye

  ,

  Ağrı

  ,

  Kahve

  ,

  Müze

  ,

  kar

  ,

  BİNA