"Yüzmek ve banyo yapmak orucu bozmaz"

"Yüzmek ve banyo yapmak orucu bozmaz"
"Yüzmek ve banyo yapmak orucu bozmaz"
- Yalova Müftüsü Üskülüplü: - "Ağızdan, burundan vesaire gibi uzuvlardan su yutmamak kaydıyla ramazan ayında çok rahat duşumuzu ve gusül abdestimizi alabiliriz"

YALOVA (AA) - Yalova Müftüsü Mustafa Üskülüplü, ramazan ayında banyo yapmak ve deniz ile havuzda yüzmenin orucu bozmayacağını söyledi.

Üskülüplü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, diğer aylarda olduğu gibi ramazanda da temizliğe önem verilmesi gerektiğini anlattı.

Banyo yapmak ve yüzmenin oruçla ilgisine değinen Üskülüplü, şöyle konuştu:

"İhtiyaç olduğunda mutlaka sabah kalktığımızda terliyiz vesaireyiz, duşumuzu alabiliriz. Burada önemli olan, ağızdan, burundan vesaire gibi uzuvlardan su yutmamak kaydıyla ramazan ayında çok rahat duşumuzu ve gusül abdestimizi alabiliriz. Yine deniz ve havuzlarda orucu sakatlama gibi bir durum söz konusuysa yani ağızdan, burundan ve ilgili organlardan su kaçırma gibi risk varsa girilmemesi lazım. Öyle bir risk taşımıyor, 'Ben kendime güveniyorum' diyorsa girebilir. Tabii burada denize girerken de adabına ve usulüne uygun girmek lazım. Denize girmek orucu bozar veya bozmaz olayının dışında giyim kuşam konusunda da denize girerken kıyafetimiz uygun olmalıdır."


    ETİKETLER:

    Ramazan

    ,

    Sabah