HDP 'Türkiye Özgürlük Hareketi'ne dönüşür mü?

28 Şubat toplantısı ve onu izleyen KCK Eşbaşkanlığı ve HDP yönetiminden gelen açıklamalar, bu hareketin Türkiye'de demokrasinin normalleşmesinin asli taşıyıcılarından biri ve ağırlıklı gövdesini oluşturma kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.

HDP heyetiyle Başbakan Yardımcısının başkanlık yaptığı heyetin 28 Şubat’ta yaptıkları kamuoyuna açık toplantı, Türkiye’nin Kürt meselesinde gelinen önemli bir aşamayı simgeliyor. HDP heyeti adına okunan son derece dikkatli yazılmış metin, buna hükümet adına verilen yanıt ve hepsinden önemlisi bunların ardından KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı'nın yaptığı açıklama, sorunun barışçı yollardan çözümü yolunda ümitvar olmayı güçlendiren adımlardır.

KCK üst yönetiminin açıklamasındaki kilit ifade, Öcalan’ın silahlı mücadelenin bırakılması kararının alınması amacıyla bir kongre toplanması önerisini “tarihi bir adım” olarak değerlendirilmesidir. Elbette önerilen on maddenin içerikleri üzerinde hükümetle “Kürt Özgürlük Hareketi” arasında bir asgari müşterekte anlaşılması koşulu eşliğinde bu değerlendirme dile getiriliyor. Silahlı mücadele yönteminin terk edilmesini bugün Kürt siyasal hareketinin silahlı kanadının yöneticileri yakın ve mümkün bir gelişme olarak değerlendirerek, HDP’nin önünde çok daha geniş bir siyasal alan açıyorlar.

Bu tarihten itibaren, Türkiye’de Kürt sorunu merkezli örgütlü bir silahlı çatışmanın devam etmesinin esas sorumluluğu hükümetin bu konuda yan çizme, topu tacı atma, işi sürüncemeye bırakma politikasının üstünde olacaktır. Hükümetin atması gereken somut ve acil bir ilk adım var. Meclis Genel Kurulu'nda maddeleri üzerinde görüşmeleri devam eden, İç Güvenlik Yasası olarak bilinen torba yasa tasarısını geri çekmek. Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklikler gibi, temel hak ve özgürlükleri zedelemeyen değişiklikler ayrı bir kanun değişikliği önerisiyle meclisten hızla ve tartışma yaşanmadan geçirilebilir. Buna karşılık, “iç güvenlik” adı altında oluşturulmaya çalışılan, fiili ve sürekli olağanüstü hal ya da askersiz sıkıyönetim rejiminin bu gelişmeler sonrasında yasalaşması konusunda hükümetin ısrarcı olmaya devam etmesi, AKP iktidarının Kürt sorununu bahane ederek tüm Türkiye’ye bir deli gömleği geçirmeye çalıştığını tüm çıplaklığıyla gözler önüne serecektir. KCK Eşbaşkanlığı ve HDP Eşbaşkanı Demirtaş da İç Güvenlik Paketi'nin hemen geri çekilmesini hükümetin ilk samimiyet sınavı ve bunu sürecin devamı için önkoşul olarak tanımladılar.

Bugüne kadar yasanın hızla meclisten geçmesi konusunda hükümet üzerinde baskı yapan, bu nedenle bazı AKP milletvekillerini kendilerini göstermek çabası içinde holigana dönüştüren Tayyip Erdoğan’ın en çok neye önem verdiği daha açık ortaya çıkacak. Polise ve mülki idare amirlerine verdiği yetkilerle, hükümetin hoşuna gitmeyen her türlü eylem ve söylemi şüpheli ve suçlu konumuna sokan bu yasa değişikliği önerisinin kaderi bugün bir turnusol kâğıdı işlevi görüyor. Diğer taraftan, Türkiye’de giderek büyüyen bir Tayyip Erdoğan sorunu olduğu her gün daha fazla ortaya çıkıyor. Merkez Bankası Başkanı’nı ima yoluyla vatan haini ilan ederken, hükümetin önde gelen bir bakanını dolaylı biçimde ama açıkça azarlarken, çözüm ve barış görüşmeleri yürüttüğü kişiler için maymun benzetmesi kullanmaktan geri kalmıyor. Bu aşırı saldırgan tavır sadece bilinçli bir siyasal stratejinin değil, bir ruh sağlığı sorununun emaresi olarak ele alınamaz mı?

HDP Eşbaşkanı Demirtaş İç Güvenlik Paketi'nin geri çekilmesinin, sadece Kürt değil, Türkiye özgürlük ve demokrasi mücadelesi açısından son derece önemli bir şart olduğunu vurguladı. Gerçekten de Meclis Genel Kurulu'nda hiçbir şey olmamış gibi yasanın maddelerinin tartışılmasına devam edilmesini zorlamak, sadece Kürt siyasal hareketiyle değil, barışı isteyen bütün Türkiye ile alay etmek anlamına gelecek.

28 Şubat toplantısı ve onu izleyen KCK Eşbaşkanlığı ve HDP yönetiminden gelen açıklamalar, bugün “Kürt Özgürlük Hareketi”nin Türkiye Özgürlük Hareketi’ne dönüşme potansiyelini taşıdığını ortaya koyuyor. Bu hareketin Türkiye’de demokrasinin normalleşmesinin asli taşıyıcılarından biri ve ağırlıklı gövdesini oluşturma kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor. Ancak bu konuda Kürt siyasal hareketinin bazı kadrolarının da kendilerine yönelik uyarı ve eleştirileri cumhurbaşkanınkine benzer bir saldırganlıkla karşılamamayı öğrenmelerine ihtiyaçları var. HDP, PKK veya Abdullah Öcalan’a yönelik dost kamptan gelen bir eleştirinin, bir uyarının alçakça iddialar ve hakaretlerle karşılanması ve buna HDP ve daha geniş olarak Kürt siyasal hareketi içinden kimsenin açıkça karşı çıkmaması düşündürücüdür.

İç Güvenlik Torba Yasa Tasarısı'nın Meclis Genel Kurulu'ndan geri çekilip çekilmeyeceğini bugünden itibaren göreceğiz. AKP’nin bu gelişmelerden sonra bu yasada ısrar etmesi, artık bu partinin ve onun şefinin Türkiye’de özgürlükler alanına yönelik en büyük yakın ve açık tehlike oluşturduğunu gösterecektir. Bunun karşısında, Selahattin Demirtaş’ın, üzerinde titizlikle düşünüldüğü belli olan bir söylem bütünlüğü içinde, gelecek Türkiye’de özgürlüklerin en büyük teminatının parlamentodaki güçlü bir HDP grubu olacağı güvencesini vermesi, başkanlık sistemine karşı partisi adına görüşlerini herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak biçimde ifade etmesi dikkat çekiyor. HDP’nin Türkiye Özgürlük Hareketi olarak kendini kabul ettirmesi için atılan bu önemli ve gerekli adımların gene aynı hareket içinden baltalanmayacağını ümit ediyoruz.

http://www.radikal.com.tr/1304646130464613

YORUMLAR
(13 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Ahmet Insel, partiler ve gelecek zaman - ohabey

Ahmet Insel'in partilere yaklasiminda hep gelecek zamanin izlerini goruyorum. AKP'yi olmadigi gibi gosterdigi yillarda gelecek zamani kullanirdi. Simdi de CHP ve HDP icin ayni yanilgiya dusuyor. Isterim ki yazarlarimiz partilerin bugununu (simdiki zaman) irdelesin ki bizler de onumuzdeki secimler icin bilgilendirilsek.

Halkların Demokratik Partisi sanırım 2015 seçimleri için tek UMUT - balaym

Türkiye normalleşiyor mu? Evet. HDP bu normalleşmenin en önemli parçası. Bu yüzden demokrasi, barış, adaletin sağlanması HDP ile olacak. Ve hatta bu normalleşme sürecine CHP, MHP de ortak olacak. AKP zaten işin içinde. Fakat çok dikkat edilmesi gereken konu millet vekili aday seçimi. "Kürt olsun da adayımız isterse çamurdan olsun" anlayışı inanın partiye çok zarar verir. Örneğin şu süreç ile ilgili konuşan POROF ve cin çarpma meseli. Örneğin D.M.M Fırat konusu. Ama bağrımıza taş basacağız ve HDP nin baraja takılmamasını sağlayacağız.

HDP? - user1004549

HDP,PKK yi silahları bırakmaya ve Birdaha kullanmamaya ikna edebilecek DOĞU ve GÜNEYDOĞU halkının ülkemize yönelik aidiyet hissini güçlendirebilecek,gerçek bir demokratik muhalefeti yapabilecek tek partidir.Bu şansı HDP ye vermezsek HDP kaybetmez HALK OLARAK BİZLER KAYBEDERİZ.

Keşke dönüşse - user986363

HDP'nin Türkiye özgürlük hareketine dönüşmesi toplumun çok büyük kesiminin istediği bir şey. Ancak sorun şu ki; HDP'nin bu konuda yine toplumun çok büyük kesimine güven veremediği gerçeği. Çünkü sözlerinden çok defa döndüler ve fırsatını her bulduklarında toplumu gerip terörize olmasına çanak tuttular. Öyle evrensel insan hakları, demokrasi, halkların kardeşliği vb. ifadeleri sadece söylemekle iş bitmiyor. Asıl mesele bu değerleri özümsemek. İfadelerinde AKP'nin yaptığı yanlışları eleştir ama kapalı kapılar arkasında toplumun her bir bireyini ilgilendiren en temel konularda fırsattan istifade (karambole ne götürürsek kardır diye düşünüp) AKP'yle sarmaş dolaş ol. Sonra da ey solcu kardeşlerim bu oyunu bozalım oyunuzu bana verin de. Maalesef HDP ciddi manada samimiyet sorunu yaşıyor. En az 40 kişinin yok yere öldüğü olayları daha unutmadık. Ne malum tekrar aynı saçmalığı yapmayacağınız...

dönüşemez - efeg27

HDP nin söylemleri demokratça lakin uygulamaları faşizanca aynen AKP gibi, önce böyle söylüyorlar sonra tam tersini yapıyorlar. Üstelik HDP Kürt milliyetçiliğinin izlerini ağırlığınca taşıyor, bir Demirtaşla bu iş olmaz. Diğer taraftan silah bırakma lafı bana fazla kozmetik geliyor, silah bırakacaklarda zihniyetmi değişecek yada dağdan geri dönseler dönenlere topluma uyum sağlayacak projelermi var ! topluma huzur gelecek diyorlarda işssizlikten açlıktan çıkan olaylar ne olacak? o zaman bahanede kalmayacak. Ak-koyunlar veya Kürtler hayal edebilirler itirazım yok ama hayal kırıklığı daha büyük travma olur. Suriye ve Irak bu kadar sorunlu iken ve ciddi sayıda Kürt nüfus yaşarken PKK gibi kendini ispat etmiş örgütün silah bırakması ham hayaldir. Bugün barış olsa hepimiz çok mutlu olacağız kuşkum yok ama gerçekleri gözardı etmeyelim.

Türkiye'de Kürt sorununu yok sayan ceberut devlet anlayışı ayrışımı yarattı. - okkes cavus

bu ülkede en eski yerli ırklardan biride Kürtler dir. bu üzerinde yaşadığımız Anadolu toprakları binlerce medeniyetlere analık etti . çok savaşlar milyonlarca kanlar döküldü çok halklar burayı terk ettiler. bu ülkede yaşayan halklar dış müdahalelere hepsi birlikte karşı koymuşlar. dilleri dini inançları farklı olmasına rağmen aynı köylerde aynı toplum oturum (yerleşim ) yerlerinde birlik de yaşamışlar. kimisi kiliseye gitmiş kimisi camisine gitmiş, ama komşuluk ilişkilerine asla bir birine ihanet etmemişler. ama yüz yıl tarihimizde bu birliktelik özellikle bozulması için bazı insanlık düşmanı çıkarcılar bu birlikteliği bozmuşlar. hatta halkları bir birine kırdırmışlar . ve bu ayrışımlardan çok menfaatler sağlamışlar. ırkları düşman etmekle kalmamış aynı ırkı mezhepler anlamında da bölmeye ve düşman kardeşler yaratmaya çalışmışlar. bu anlayış şimdi alevi sunni ayrımı Kürt Türk ayrımını getirmiş . ve çok kanlı olaylara sahne olmuş, bu ülke şimdi H:D:P: kürtler anlamında bu ayrışımı kaldırmak ve kardeşçe beraber yaşamayı amaçlayan bir çalışma yapıyorlar. bu düşünde ülke için çok hayırlı olacağından kimsenin endişesi olmasın bazı ırki anlamda düşünenler sakın oyuna gelmesinler bu halklar kardeştir dün senin ırkın hangisi idi bilmeniz mümkün değil. bu ülke kaç kere asimile etmek için değiş tokuşlar yaşamış. bunlar hiç önemli değil . tüm insanlar kardeştir bu ülke çok zengin 300 milyonu çok rahatça seviyeli bir şekilde yaşatacak konuma sahip .........

ANTİ DEMOKRATİK HER İCRAAT ÜLKEYİ ATEŞE VERMEKTEN FARKSIZDIR. - m.rozbilen

Kürtler'in hak arama gayretlerini bahane edip Türkiye'ye deli gömleği giydirmeye çalışan hükumet'in, bu amaçla adı "iç güvenlik yasa tasarısı"na çıkan torba yasayı çıkartmaya çalışması, sürdürdüğü görüntüsü verdiği ÇÖZÜM SÜRECİ'ni sabotaj değil de nedir? Bu yasa ile açıkça herhangi bir çözüm'ün olmayacağı görülmektedir. Kürtler'in her hak arayışını bahane edip çözümsüzlük için yeni engeller oluşturulmaya çalışılması iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Bu, Kürtleri mevcut haline razı etmeye ve herhangi bir hak talebinde bulunmamaya zorlamaktır. Yani kısaca ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir. O arada bütün Türkiye'yi de ateşe atmaktır. Zira bize göre, Anti demokratik her icraat ülkeyi dinamitlemekten farksızdır.