İnsanlığın utanç hali

Türkiye'de maalesef çok dar olduğu söylenemeyecek bir çevre, Charlie Hebdo katliamı karşısında insanlığa karşı nefretin, riyakarlığın, sinizmin, hep kendine yontan "manidar" bulmaların, herşeyi kendi mağduriyet saplantısına indirgeyen benmerkezciliğin mümtaz örneklerini vermekten hiç geri kalmıyor.

Bazı konuları tarif etmek zordur. Diliniz bunu yapacak kelime bulamaz. Dilinize gelenler ya yetersizdir ya da başka çağrışımlar yaratarak dikkati esas noktadan dağıtma riski taşır. Bu nedenle olanın fotoğrafını çeker gibi aktarmak belki en doğrusudur.

Charlie Hebdo dergisi çizer ve çalışanlarına yönelik menfur saldırı sonrası çok şey yazıldı, çizildi, söylendi. Yapılanlar genellikle açık biçimde lanetlendi. Bazıları bunu yarım ağız yaptı. Bazıları bu katliamın arkasında bir inanç grubunu veya Fransız aşırı sağ liderinin yaptığı gibi, Mağripli göçmenleri hedef gösterdi. Daha büyük bir çoğunluk ise buna dikkatle karşı çıkıp, bu cinai eylemleri işleyenlerle bir dinin veya bir coğrafi kimliğin hedef alınmasının tam da katliamcıların istediğini yapmak olduğunu belirtti. Bazıları, ki bunun en somut örnekleri Türkiye’de AKP yandaşı medyada karşımıza çıkıyor, bunun arkasında İsrail parmağı, CIA ajanı olabileceğini ima ederek, budala bir çabayla dikkatleri başka yere çekmeye çabaladı. Sanırım en doğrusu, olayı önce ve mümkünse kaynağından değerlendirmek.

İslami Devlet adlı oluşumun sesini Türkçe duyurduğu kanallardan biri olan veya bu oluşuma yakın bir çevrenin yayımladığı takvahaber.com sitesinde bu olayı gayet açık biçimde sahiplenen, bu katliamı bu denli açık ifadelerle öven haber ve yorumlar yer alıyor. Burada ifade edilenleri tarif etmek yerine en iyisi haberi ve altındaki yorumları noktasına virgülüne yazımına dokunmadan, 8 Ocak 2015 günü saat 15’de söz konusu sitede yer alan haliyle aktarmak. Buradan da isteyen aslına ulaşabilir, eğer ileride kaldırılmazsa (http://www.takvahaber.com/m/?id=1373%28127%29). Gene de uyaralım: Yüreği ve midesi bunu kaldırmayacak olanlar bundan sonrasını okumasın.

“12 kindar Fransız öldürüldü!

Takva Haber / Haber Merkezi

İslam Devleti'nin "tekil eylem" çağrılarını yanıt bulmaya devam ediyor. Son olarak Fransa'da peygamberimize Muhammed'e (sav) hareket eden bir dergiye baskın yapıldı. İlk belirlemelere göre 2 Fransız polis ve 10 kindar ateist dergi çalışanı öldürüldü. Fransa'da Muhammed (sav) karikatürleri yayınlayan dergiye saldırıda bulunuldu. Fransız dergisine yapılan saldırıda toplam 12 kişinin öldüğü belirtildi. Kar maskeli 3 mücahidin derginin merkezine gelerek ellerindeki otomatik silahlarla çalışanşarın üzerine kurşun yağdırdığı öne sürüldü. Paris'in merkezinde bulunan dergiye yapılan saldırıda ilk etapta 2 polisin, 10 dergi çalışanının öldüğü 5 kişinin de yaralandığı belirtildi. Charlie Hebdo dergisi peygamberimiz Muhammed(sav)'in karikatürlerini yayınlamış, hayatını çizgi roman haline getirmişti. İslam düşmanı dergi bu sebeple büyük tepki toplamıştı. Derginin yayın yönetmeni daha önce 'pes etmeyiz diyerek' böyle poz vermişti! Öte yandan haça tapan Fransızların lideri Cumhurbaşkanı Holland dergiyi ziyaret edecek. Son olarak mücahid saldırganlar kaçarken olay yerinin yakınında bulunan bir polis aracını da hedef aldı. Görgü tanıkları, saldırı sırasında en az 30 silah sesi duyduklarını belirtti.”

Haber bu. Esas okunması gereken yer, bu haberin altında yer alan yorumlar:

“Muthis: Bugun gorduugm en guzel haberdi bu. Kafir Cnn nasilda savunuyor bu itleri. Allah yapanlardan razi olsun Siz kimsiiniz lan Hz. Muhammed le Allah ile dalga geçiyorsunuz kurşunu agziniza tikarlar boyle !

Ebu Yehya: Elhemdülillah

kindar türk: sizleri allah kurtarsın

Ahmet yasin: Allah onların ecrini versin o üç mücahidin ellerini ayaklarını öperim

Ozan: helal olsun mücahidlere artık dünya eskisi gibi değil müslümanlara zillet değil şeref var

ömer selefi: ALLAHU EKBER VEL İZZETU LİLLAH

ilyas fidan: Allah sizleri korusun kardeşlerim ne mutlu size kafir leri cehenneme gündrrdiniz

El kaide: ALLAHUEKBER DEVLETUL ISLAM BAKIYE

Selahaddin eyyubi el kurdi: Allah razı olsun o kardeşlerimizden elleri dert görmesin inşallah

Onurluyuz: Ne mutlu ki artık müslümanların da gücü var. Artık kâfirler rahatlıkla İslâma saldıramayacaklar. Kafirlerin cehennemde ki azapları bol olsun inşallah

Dewle: Tövbe etmeden geberdiler! Cehennem odubları inweAllah

Elhamdülillah: allah sayılarını arttırsın allah müslümanlara zafer versin allah müslümanları korusun yardımcısı olsun amin .

Ozan: allahu ekber..!!!

muhammet mahir: ohhhhhhh çok iyi olmuş canları cehenneme

izzet: Bu onlara az bile..

Ensar Güneş: allahu ekber velizzetülillah müslümanların intikamı. videoda paris sokaklarında tekbir sesleri yükseliyor.

Rojislam: islam devleti artık avrupa.. fransa kafir tağut devleti ve onun medya kolu pis dergiler.. islama müslümanlara yaptığı zülümlerin hakaretlerin intikamını islam devleti alıyor.. videodaki mücahidler giyim tarzından da bellidir islam devleti ne bağlı olduğu şeyh adnani nin çağrısına uydular.. fransa ırakda suriye de libyada ortaafrikada sunnileri katletti kanemici köpeklere çok güzel cevap oldu.. devamıda gelir inşaallah korkunun gözünü sevi·m ölüm korkusu fransayi sardi hri·sti·yanlar dahada radi·kalleşi·cek ve uyuyan müslümanim di·yenlere saldirirarak uyandiracak.. hepsi· bi·rer i·slam devleti· sempati·zanina dönüşecek. i·mam mehdi· devri· geli·yor bu yüzyil i·slamin yüzyili şeri·atin dir.. küfrün bel kemi·ği·ni· kirdi selefi· müslümanlar..”

Bu haber sahte bir sitenin haberidir deyip başını öteye çevirmek mümkün değil. Bu haberi yorumlayan görüşlerin benzerleri sosyal medyada farklı ifadeler altında bol miktarda karşımıza çıkıyor. Bu katliam karşısında burada dile getirilen memnuniyet, tatmin olma hali çok derin bir aşağılık kompleksini aslında ele veriyor. İslamofobi bahanesiyle burada dile getirilen dört dörtlük bir hıristiyanofobi. Hıristiyan dünyası olarak tanımladığı oluşumla (bu başka konularda Yahudi dünyası için de aynı şekilde geçerli) yarışmaya çalışan ama bu konuda bütünüyle yenilmiş olduğunu bilerek kin, haset ve hınçla karışık bir nefretin dışavurumu dışında elinden bir şey gelmeyen, bir büyük aşağılık kompleksinin ifadeleri bunlar. İslam adına yaşanan derin bir aşağılık kompleksinin küfürle, silahla, bombayla dışavurumları. Zavallılığın insanaltı tepkilerle sergilenmesi.

Bu tavırların benzerini, bugün Fransa’da camilere saldıranlar, Müslümanlara saldıranlar da sergiliyor elbette. Almanya’da Müslüman göçmenlerin evlerini yakanlar aynı insanlık öncesi hali ve tepkileri gösteriyorlar. Ama dün Almanya’da, bugün Fransa’da olduğu gibi bu insanlığın hayvani çağını yansıtan yaratıkların eylemleriyle Müslümanların eş tutulmasına karşı binlerce insan sokağa dökülebiliyor. Sadece sol örgütler, insan hakları örgütleri değil, Hıristiyan örgütleri bunların en ön saflarında yer alabiliyorlar. Toplumun önemli bir kesimi bu kin, korku ve haset karışımı cinai tepkileri bastırmak, etkisiz kılmak için mobilize oluyor. Bunların insanlık durumu için son derece ciddi tehdit olduğunu saklamaya çalışmıyor.

Türkiye’de ise maalesef çok dar olduğu söylenemeyecek bir çevre, Charlie Hebdo katliamı karşısında yukarıda sergilenen türden insanlığa karşı nefretin, riyakarlığın, sinizmin, hep kendine yontan “manidar” bulmaların, herşeyi kendi mağduriyet saplantısına indirgeyen benmerkezciliğin mümtaz örneklerini vermekten hiç geri kalmıyor. Sonuçta o derin aşağılık kompleksini her fırsatta sergiliyor. İnsan onlar adına, onlarda var olduğuna inanmak zorunda olduğumuz insanlık adına sergiledikleri halden utanıyor.