Sayılarla gaza gelmemek

Bugün AKP muhalifi çevrelerde iktisadi verilerle ilgili son derece sorunlu bilgiler dolaşıyor. Bir kısmı cehaletten, bir kısmı bağnazlıktan, galiba bir kısmı da tabloyu ne kadar kötü gösterirsem o kadar AKP karşıtı cephe güçlenir inancından kaynaklanıyor.

Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin iktisadi konularda eleştirilecek pek çok yanı var. Cumhurbaşkanının olur olmaz ve durmadan konuşmasının bugün en önemli ekonomik istikrarsızlık konusu olmasından işe başlanabilir. Kapalı ekonomide yaşıyormuşuz gibi faizlerle ilgili esip gürlemesini ve bunun sonuçlarını, inşaatı büyüme politikasının neredeyse yegane motoru olarak görmesini ve bunun yarattığı büyüme yanılgısını, verimlilik ve teknoloji merkezli olmayan büyümenin neden olduğu “yoksullaştırıcı büyüme” patikasını dikkate almamasını,...Öyle radikal alternatif ve muhalif iktisat yaklaşımlarına dayanarak değil, sermaye sınıfının gözünden, serbest piyasa ekonomisi ilkeler açısından ve egemen iktisat anlayışı cephesinden, züccaciye dükkanında bir fil gibi dolaşan Tayyip Erdoğan’ı ağır biçimde eleştirmek mümkün.

Gelelim bu eleştirilerin dayandığı verilerin de sağlam olması gereğine. Maalesef bugün AKP muhalifi çevrelerde iktisadi verilerle ilgili son derece sorunlu bilgiler dolaşıyor. Bir kısmı cehaletten, bir kısmı bağnazlıktan, galiba bir kısmı da tabloyu ne kadar kötü gösterirsem o kadar AKP karşıtı cephe güçlenir inancından kaynaklanıyor. Bir yanda hükümetin çizdiği toz pembe bir tablo, diğer yanda muhalefetin çizdiği kapkara bir manzara. Ortalama bir yurttaşın bu durumda en iyisi iktisatla ilgilenmemek demesinden daha doğal bir durum yoktur herhalde. Nitekim söylendiğine göre gazetelerin iktisat sayfaları en az okunan sayfalar arasında yer alıyormuş.

Dün Hürriyet gazetesinde yayımlanan bir haber anlatmak istediğimi özetliyor. “Kur acayip vurdu” başlığıyla verilen haberde, Tayyip Erdoğan’ın ateşlemesiyle 16 Ocak’ta yeniden faiz tartışmalarının dolar kurunu rekor seviyelere çıkarttığı ve Türkiye’nin toplam borcunun 38 milyar dolar artmasına neden olduğu belirtiliyor. Ülke olarak toplam (kamu ve özel) 234 milyar dolar dış varlığımız ve 672 milyar dolar borcumuz olduğu bilgisine yer verilen yazıda, Uluslararası Yatırım Pozisyonu’muzun 438 milyar dolar açık verdiği hatırlatılıyor. Buraya kadar diyecek bir şey yok. Sonra, son 26 günde TL’nin dolar karşısında %8,8 değer kaybetmesinden hareketle, toplam dış borcumuza 38,5 milyar dolar eklendiği iddia ediliyor. Başlıkta ifade edilen “acayip kur vurması” bu. Gelgelelim dolar olarak ifade edilen bir miktar, dolar değerlendiği için dolar olarak nasıl artabilir? Doğru bilgi, dolar değerlenince, 438 milyar dolar net borcun karşılığının 38,5 milyar TL, -dolar değil Türk Lirası-, artmış olması. İkisi aynı şey değil. Elbette, dış net pozisyona bir kur darbesi söz konusu ama bunun yükü iddia edilenden daha az. İlla dolar olarak ifade edilecekse bugünkü kurdan takriben 15 milyar dolarlık ilave bir yük demek bu.

Benzer bir veri değerlendirmesi sorunu, Türkiye’de Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi’nin verilerinin yayımlanmasını takiben muhalif basında karşımıza çıkıyor. Bu sistemin ortaya çıkardığı yoksulluk envanterine göre, 2012 yılında 6,7 milyon hane yardıma muhtaç olarak gözüküyor. Bu sayı, 2014’de 8 milyon haneye ulaşmış. Buradan muhalefetin çıkarttığı sonuç, Türkiye’de 2014’de 30 milyon kişinin yoksulluk yardımı aldığı, dolayısıyla aylık net 270 liranın altında bir gelirle yaşadığı. Nüfusun %40’ı demek bu. Türkiye’deki diğer iktisadi verilerle karşılaştırınca insanın bu veride bir sorun var demesini gerektirecek kadar büyük bir mutlak yoksulluk oranı.

Doğrusu ne? 2014 yılında yoksul olduğu için yardım alan gerçek insan sayısı 8,5 milyon civarında. Bu da hiç azımsanmayacak bir büyüklük, nüfusun %11’i demek. Ama %40 ile %11 arasında azımsanmayacak bir fark var.

Fark nereden kaynaklanıyor? Prof. Haluk Levent’e sordum bu soruyu. Verdiği bilgiler şöyle: Sistemde gözüken 8 milyon hane, bir şekilde sisteme kayıtlı olmuş haneler. Yardım almak için başvurup yardım almayanlar, hak etmediği halde önceden yeşil kart sahibi olanlar, bir kere yardım alıp, ertesi yıl yardım almayanlar kayıtlı olmaya devam ediyor.

Ayrıca yardım alanlar arasında okul yardımından mikro krediye kadar gelir durumuyla doğrudan bağlı olmayan yardımlardan yararlananlar da var. Bir kişi müracaat ettiğinde yaşadığı hanedeki bütün kişiler kayda girdiği için karşımıza 30 milyon sayısı çıkıyor. Yukarıdaki 8,5 milyon yardım alan insan sayısı bile bu açıdan sorunlu olabilir. Eğer bir kişi yardım aldığında yaşadığı hanedeki tüm kişiler yardım almış gözüküyorsa, bu verinin de daha dikkatle incelenmesi gerekir.

TÜİK verileri Türkiye’de göreli yoksulluk oranının, yani ortanca gelirin yarısından daha az bir gelirle (sosyal yardımlar dahil) yaşayan nüfusun oranını 2009’dan beri yayımlamadı. Daha çok gelir dağılımı eşitsizliğinden etkilenen bu oran, en son 2009 için %16 olarak hesaplanmıştı. 2002’de aşağı yukarı aynı seviyede idi. Bu oran açlık sınırı altında yaşayanları değil, eşdeğer fert başına ortanca harcamanın yarısından daha az harcama yapabilenlerin oranını gösteriyor. Yoksulların harcaması azalmayıp aynı kalsa da, orta ve üst gelir grubunun harcaması arttığında, göreli yoksulluk oranı da büyür. 2010’dan itibaren Türkiye’de esas böyle bir gelişme yaşandığı, gelir dağılımının üst gelir grubundaki hızlı artış nedeniyle bozulduğu tahmin ediliyor.

Açlık sınırı, gelir seviyesinin diğer gelirlerle karşılaştırıldığı göreli yoksulluk hesabıyla değil, gelirin temel ihtiyaçların ne kadarını karşılamaya yettiğinin ölçüldüğü mutlak yoksulluk hesabıyla ortaya çıkar. TÜİK’in yayımladığı cari satın alma gücü paritesine göre günlük 4,3 dolar gelir olarak hesaplanan mutlak yoksulluk sınırının altında kalan fert oranı 2013’de %2,06. Bu hesapta hatalar olabilir elbette ama nüfusun %2,06’sı yani 1,5 milyon kişi ile 30 milyon yoksul olduğu iddiası arasındaki fark sadece hesap hatası sonucu ortaya çıkmaz. Görmek istediğini görmeye çalışmakla ilgili bir sorundan kaynaklanır.

Tayyip Erdoğan ve AKP sözcüleri bazı mutlak sayıları hep öne çıkarıp, çizdikleri pembe tabloya bizi inandırmaya çalışıyorlar. İktidar güçleri her yerde bunu yapar. Buna tepki olarak, durumu tam tersinden sunmaya çalışma tuzağına muhalefet çok çabuk takılıyor. Verilere soğukkanlı bir eleştirellikle yaklaşan, sayı fetişisti olmayan ama sayıları kullandığında mümkün olduğu kadar bunun gerçek olguları yansıtmasına itina eden bir muhalefete gerçekten ihtiyaç var.

http://www.radikal.com.tr/129237612923769

YORUMLAR
(9 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Neresini düzeltsek acep - netekim

Hürriyet'in muhalif bir gazete olarak yazılmasına mı dertlenelim, yoksa 12 senedir anlı şanlı koca koca ekonomistlerin, akademisyenlerin TÜİK ve hükümet tarafından önlerine atılan rakamları hiç bir mantık süzgecinden geçirmeden gerçekmiş gibi kabul etmelerine mi? Örneğin milli gelir hesaplama yöntemini değiştirerek 2007 KBMG nin bir gecede %50 artmasındaki cinliği, AKP milli geliri 3 kat arttırdı ( 3 kat arttırma ile 3 katına çıkarma arasındaki fark gafletini bir yana bırakalım ) diye kerli ferli adamların bize anlatmasına mı, yoksa Hürriyet'teki yazıyı muhalefete yükleme kurnazlığına mı? söyleyin paşam neye dertlenelim. ( Milli gelir uyanıklığı için Google diye bir şeyi bilmek bile yeterli oysa ki)

AKP ekonomide başarısız değildir - muratcelik123

Başarısız demenin "yetmeyeceği" bir durum var ortada. Türkiyedeki AVM'lerin çoğu AKP döneminde açıldı. Bu tasarrruf oranlarının tek haneli rakamlara kadar inmesine ve cari açığın rekor üstüne rekor kırmasına yol açtı. Sadece bu kadarda değil tabi sanayinin yani "üretimin" ekonomideki payı AKP döneminde geriledi zira halkın "gözünü boyamak" ve "ranttan pay almak için" inşaat sektörü desteklendi. Memleketin varı yoğu satıldı. Yolsuzlukların "artan" boyutlarından bahsetmeye gerek bile yok. Bütün kurumlara olan güven "sıfırlandı". BDPlilerin bile güvendiği ÖSYM vardı artık o bile "şaibeli". AKP memleketin geleceğini "kararttı". Bu "enkazı" kaldırmak on yıllar alacak maalesef. Demokratik bir ülkede yaşıyor olsaydık "tüm" AKP ileri gelenleri "görevden el çektirilir" ve "yargılanırdı"...

Elde cimbiz - ohabey

Bir gazetenin bir kosesinde bir muhalif rakamlari carpitarak kullanmis, Ahmet Insel soze "AKP muhalifi cevrelerde" diye genis bir genellemeyle giriyor.

Verisizlik ??? - efeg27

Yazınızdaki rakamlar hakkında çok fikrim yok. Kurun artması ile TL cinsinden borcumuzun artması normal, dolar bazında ise değişiklik olduğunu düşünmüyorum, burada bir gariplik sözkonusu, 438 milyar dolar dış borcumuz hala aynı ancak TL karşılığı olan bedel artmış durumda, dolar bazında dış borcumuz arttı demek için doları hangi kurdan örneklediğimiz önemlidir. Ancak TÜİK in yayınladığı cari satın alma gücüne göre günlük 4,3 USD yoksulluk sınırının altında kalan kişi sayısının nüfusa oranı %2,06 olması bana bayağı netameli geldi! asgari ücretin 940 TL yani 380 USD olduğu ülkemizde gün başına düşen bedel yaklaşık 12 USD dir. Yaklaşık 5 milyon kişinin asgari ücretle çalıştığını bildiğimize göre ve bunlarında yaklaşık 3 milyonun eşi çalışmadığı verisine göre hareketle kişi başına gelirleri günlük 6 USD olur, ancakkkk çocuklar bu sayıya dahil değil! en az bir çocuk dahil etsek günlük gelir rakamı 4 USD ye düşüyor. Faruk Çeliğin verdiği bilgiye göre evli olup eşi çalışmayıp en az 3 veya üzeri çocuk sahibi aile sayısı 870,000 kişi verisine bakarsak yukarıda bahsettiğim eşi çalışmayan 3 milyon aile sayısına bir çocuk eklemek az dahi gelebilir. Bu hesaptan da günlük geliri 4,3 USD altında olan en az 9 milyon insan var sonucu çıkar. Bu rakama işsizler dahil değil! bağkur yada SSK emeklileri dahil değil, yaşlılık yada sakat aylığı alanlar dahil değil! yanlışsam düzeltin lütfen.

Aynen - user771112

Evet size katılıyorum. Muhalefet, doğruyu yanlışı hükümetin yaptığı hataları bize net gösterebilse hükümet bu kadar cesaret alıp vatandaşını ezip geçemezdi, korku devleti kuramazdı.

Hürriyet muhalifliğnden mi yapmış bu hatayı? - user390499

Ayrıca, Hürriyet'in yaptığı hataya ayrılan (dolar - tl yerdğiştirmesi) yer 15 milyar dolarlık hasar için ayrılmayı hak ederdi. Az mı, 15 milyar dolar, 15 milyar dolar! ... (yazıdaki ikinci hatayı yapanların da kimliği belli değil). Allah aşkına, Türkiye Cumhuriyeti başbakanın kişi başına düşen geliri 19bin dolar olarak açıkladığı yerde (işine öyle geldiği için, 10bin de takıldık ya, 6 yıldır, soyut bir kavram olan ppp adjusted rakamına geçiyor)... Cumhurbaşkanı'nın bugün hala (HAALAA) Türkiye de kişi başına düşen geliri 3 kat artırdık dediği yerde.. üzerinde durduğumuz bu mu olmalı? IMF ye borç veriyoruz demagojisi varken.. dönemizde G20'ye girdik uyanıklığı varken.. vs vs. Uzman görüşü: http://rodrik.typepad.com/dani_rodriks_weblog/2013/06/how-well-did-the-turkish-economy-do-over-the-last-decade.html ..... ve, bunların üzerinde duralım biraz da : https://eksisozluk.com/merkelin-davutogluna-insallah-canim-ya-bakisi4662668 .. bunlar gerçekten önemli değil mi?

bilgi ile gaza gelmek,, - user781727

Baştan sona hepsine tek tek örnek vermek zor.Ama özetle size sorayım. Bir ailede, bir kişi yadım almışsa (genellikle hane reisi ,alır) aynı yardımı aile içinde tek başına mı harcar. Yardım başvuru kişisel dir ama aileye yapılır. Dolayısı ile sayı olarakta, bütün aile fertlerini kapsar, Özel harcama yapılan özürlü vs gibi istisnalar hariç.