Selahattin Demirtaş'ın başı dönmemeli

Selahattin Demirtaş'ın bu seçimlerde elde ettiği büyük başarının bir baş dönmesine yol açmadan değerlendirilmesi gerekiyor. Katılımın düşük olmasının Demirtaş'ın aldığı 3.5 milyon oyun oy oranı olarak ifadesini marjinal olarak arttırdığını unutmamakta yarar var

Seçime katılımın 30 Mart seçimlerinden takriben 10 puan düşük olması seçim sonuçlarını büyük ölçüde etkiledi mi? Bunun yanıtını bu seçimlere katılmayanların detaylı analizinin daha ileride yapılmasıyla alabileceğiz. Ancak görünen o ki, Tayyip Erdoğan bu seçimde, 30 Mart seçiminde AKP’nin aldığı 19,3 milyon oyu 20,5 milyon oya çıkarmış gözüküyor. Bir yandan AKP seçmenlerinin az da olsa bir kısmı sandığa gitmediği görülürken, diğer taraftan 30 Mart’ta MHP oy vermiş seçmeninin bir kısmının da Erdoğan’a oy vermeyi tercih ettiği görülüyor. Erdoğan’ın bu şahsi başarısı elbette kendisi ve partisi açısından bir seçim zaferidir ama önümüzdeki dönemde ne genel seçimde %50 seçim başarısını elde etme ne de arzuladığı türde bir anayasa değişikliği referandumu güvencesi verir. Bu ikisinin olması için, eğer gelecek seçimlerde katılım oranı eski seviyelere gene yükselirse, Erdoğan’ın 2-3 milyon seçmeni daha kendine ve partisine oy vermeye ikna etmesi gerekecek. Görünüşte bile olsa tarafsız kalmak zorunda olacak olan Erdoğan’ın işi o kadar kolay olmayacak.

Katılımın düşmesinden en fazla zarar gören İhsanoğlu’nun, kendini destekleyen partilerin seçmen tabanından da en fazla fire veren aday olduğunu eldeki ilk veriler ışığında söylemek mümkün. MHP seçmenin her yerde değil ama birçok Orta Anadolu kentinde oyunu Erdoğan’a vermeyi tercih ettiği izlenimi edinmek mümkün gelen ilk sonuçlardan. Erdoğan’ın sandığa gitmeyen AKP seçmenin oylarını bu MHP oylarıyla telafi ettiği söylenebilir.

Bu seçimde ikinci ve kendi sınırlı koşulları içinde büyük başarı Demirtaş’ın neredeyse %10 yaklaşan bir oyu almasıdır. Türkiye’nin batısından aldığı oyların gözle görülür artışı, Demirtaş’ın temsil ettiği siyasal duruşun önümüzdeki dönemde ciddi bir seçmen karşılığının olabileceği umudu veriyor. Bu başarı bir risk de içeriyor. Önümüzdeki genel seçimlerde %10 barajını aşma umudunun güçlenmesi ve milletvekili seçimlerine bağımsız adaylarla değil, parti olarak girme kararının alınmasına yol açması. Şimdiden bunu tartışmak erken ama bu kararın büyük bir risk taşıyacağını ve genel seçimlerde %10’unun az da olsa altında kalarak AKP’ye mecliste çok daha büyük bir çoğunluk elde etme fırsatı sunacağını hatırlatmakta yarar var. Demirtaş’ın bu seçimlerde elde ettiği büyük başarının bir baş dönmesine yol açmadan değerlendirilmesi gerekiyor. Katılımın düşük olmasının Demirtaş’ın aldığı 3.5 milyon oyun oy oranı olarak ifadesini marjinal olarak arttırdığını unutmamakta yarar var.

Türkiye’de seçmen topluluğunun yarısından biraz fazlası Erdoğan’ı cumhurbaşkanı olarak seçti. Demokrasi mücadelesinde zorlu bir safhaya giriyoruz. Bu sınavı Türkiye toplumu verecek.

http://www.radikal.com.tr/120610012061008

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Barajin Dusurulmesi veya Kaldirilmasi - user755477

Hocam, bunlari yazdiktan sonra keske barajin dusurulmesi veya kaldirilmasi ustune de iki kelime etseydiniz. Metni burada kesince Selahattin Demirtas'in ve HDP'nin kulagini cekmek gibi olmus, olur da %10'u gecemezseniz manasinda. Barajin kaldirilmasi veya dusurulmesi AKP disindaki butun partilerin hedefi olmali, ozellikle HDP ve (her ne kadar tezat gibi gorunuyor olsa da) MHP'nin tabii.

PARADİGMA - byrmozk

Cumhurbaşkanlığı. Seçiminin niteliği ortaya konmadan yapılan analizler yerine oturmuyor.HDP"bin hiç başı dönmesin.Rakiplerine baktığımızda Demirtaş'ın aldığı oyu az buluyorum.Türkiye ve dünyada tüm siyasetini sosyoekonomik temel üzerinden ortaya koyan Sol ve sosyokültürel temel üzerinden yapan Sağ siyasetlerin yarışı SSCB'nin dağılması ve ideolojiye dayanan siyasetlerden kültüre kayan siyasetlerin tarih ,din ,mezhep,Cemaat gibi,egemenliğine şahit oluyoruz.Yeni sağ siyasetin tekrar hayat bulmasına yolaçan gelişmeler Sol'uda kültürelci siyaset tuzağına itmiştir.Sosyokültürel temelde yapılan siyaset hangi siyasi iklimin yeniden üretilmesine yol açar biliyoruz sanıyorum.Kullanılan ezilenler söylemi bunu örtemiyor sadece utangaçça nerde durduğumuzu ifade etmenin aracı oluyor.Egemen Yeni Siyaset denilen söylem kendi potasında bunu eritme gücüne sahiptir.Ortaya konan siyaset din ,etnisite temelli olduğu anda Neoconservatif düzen çarkına eklemlenmiş olmuyormuyuz.Türkiye de sol siyaset olağanüstü koşulların karşıtlığı üzerinden kurulduğu anda karşıtımızın kendisine dönüşmü yormuyuz?

Kürt-türk ulusalcıları ve sol - muratcelik123

Uzlaşabilirse AKP "geriletilebilir". Bu uzlaşma nasıl sağlanır bilmiyorum ama böyle bir uzlaşma sağlanabilirse AKPnin geriletilmesi mümkün hale gelir zira AKP hepten kontrolden çıkmaya başladı artık...

Varsın başı dönsün - vytolan

Sayın İnsel, öncelikle Sayın Demirtaş kazandığı başarıya sevinmeyi fazlasıyla hak ediyor. Diğer taraftan Kürt siyasetçilerine üst perdeden seslenip ne yapıp yapmamalarını, kimi zaman parmak sallayarak, söyleyen bir anlayışın olduğunu biliyoruz. Yazınız, ve elbette siz, bu kategoride sayılamaz ancak, meseleye neden tersinden bakmadığızı da sormak istiyorum. Yani, Sayın Demirtaş'ın dillendirdiği ilkeleri benimseyenlerin, savunanların bu ilkeleri dolayısıyla Sayın Demirtaş'ı ve partisi HDP'yi sahiplenmesinin gerekliliğini.. %10 barajının altında kalmanın sonuçlarını en çok da Sayın Demirtaş'ın dillendirdiği ilkeleri savunanların dert etmelerinin gerekliliği de söylenemez mi? %10 baraj sorunu sadece Sayın Demirtaş ve HDP'nin düşünmesi gereken bir sorun mu?

Oy oranları - user404005

Yazdığınızdan biraz farklı hocam.AKP 20.519.000 almış, Tayyip ERDOĞAN 20.842.000 almış. Sadece 320.000 artırmış.Demirtaş 3.900.000 almış.1 milyon artırmış oylarını.Gayet iyi.Kayıp CHP-MHP de var.

Haberde yanlış ifade mevcut. - Politik Alan

Öncelikle ülkedeki oy kullanmayan seçmenin bu kadar çok olması bu seçimin güvenirliğini zedeliyor zaten. ayrıca bu ülkede YSK verilerine göre; kayıtlı 52 milyon 894 bin seçmen ve bunun yarısından biraz fazlası 20 milyon yapmaz 27 milyon-28 milyon yapar. yani bu ifade yanlış ve zannımca taraflı yazılmıştır. "Türkiye?de seçmen topluluğunun yarısından biraz fazlası Erdoğan?ı cumhurbaşkanı olarak seçti. " lütfen düzeltin ve sayın başkanımın gönlü gönlümüzdür.

Yakismamis - Snow

Demirtas bu secimde basarili oldu,ve bu basariyi devam edecek.Merak etme Demirtas beyin Kafasi donmez.Attigin baslik pek yakismamis yazdigin yaziya.