Tayyip Erdoğan ve Mehmet Baransu

Baransu'nun tutuklanması esas sorumluluğu örtmeye dayalı bir duman bulutudur. Balyoz davasını ne Baransu ne de Taraf yönetimi açtı, ne de soruşturmaları onlar yürüttü. Bütün bunlar olurken iktidarın sorumlu sesleri, başta Başbakan olmak üzere, avını hazmetmekle meşgul bir yırtıcının gözlerini kısarak etrafa baktığı gibi gizli bir haz sergilemekten geri kalmadılar.

Gezi olayları sırasında Kabataş’ta bir AKP ilçe başkanının gelininin sokak ortasında ve bebeği yanındayken inanılmaz bir tacize ve şiddete maruz kaldığını dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ağzından duyduk. Sadomazoşist şiddet ve fantezi romanı senaryosunu andıran bu taciz eylemi gerçekten inanılır gibi değildi. Türkiye toplumunu, İstanbul’u, Kabataş’ı biraz bilen birisi, ne üstleri çıplak, deri pantolonlu onlarca kişinin sokakta dolaşacağını, hele protesto yürüyüşüne böyle geleceğini, ne yanında bebeği olan tanımadıkları bir kadına fiziki olarak şiddet uygulayacaklarını, ne de üzerine işemek gibi bir eylemde bulunacaklarına çok kolay inanırdı. Görüntüler var dendi. Uzun zaman ortaya çıkmadı. Daha sonra ortaya çıkan görüntüler ve açıklamalar, bütün bu şiddet ve tacizin tarif edildiği biçimiyle epey çalkantılı bir zihnin hayal ürünü olduğu kanaatini kanıtladı.

Tayyip Erdoğan bu yanlış bilgiyi defalarca gündeme getirdi. Başka gazeteciler de bu bilgiyi teyit ettiler. Suç işlemiş olarak addedilebilirler mi? Böyle bir iddiayı yetkili ve güvenilir bir kişinin dile getirmesi, toplumda infial ve ona bağlı karşı şiddet eylemlerine yol açabilirdi. Neyse ki Tayyip Erdoğan’ın bu ısrarlı yanlış bilgi aktarımına karşı toplumun aklıselimi üstün geldi ve bu iddianın tetiklediği bir infial ve şiddet olayı olmadı.

Erdoğan bu bilgiyi yanlış yani yalan olduğunu bilerek mi söyledi? Yoksa doğruluğuna samimiyetle inanarak mı söyledi? Bilmiyoruz. Her iki durumda da sorun büyük. Başbakan konumunda olan bir kişi bu yanlış bilgiyi yanlış olduğunu bilerek, yani kasıtlı biçimde kamuoyuna birçok kez aktardıysa, elbette müfteri konumuna düşer. Bulunduğu konum dikkate alınırsa, ağır sorumluluğu olan bir eylemdir bu. Yok, daha büyük bir olasılıkla, kulaktan kulağa oyununda olduğu gibi, başta söylenen küçük bir yalan her aktarıcıda bir kat daha abartılarak Tayyip Erdoğan’ın kulağına gelmiş ve bu inanılmaz habere dönüşmüşse, Erdoğan da buna samimiyetle inanmışsa, o zaman da durum son derece vahimdir. Eski başbakan, şimdiki cumhurbaşkanı kulağına fısıldanan en inanılmayacak bilgilere inanacak kadar safdilse eğer, ülke yönetimi tehdit altında demektir. Bu durumu safdilden başka nitelemelerle betimlemek mümkündür. Safdil değil, işine gelene inanıp, onu kullanıyor deniyorsa eğer o zaman birinci şıkka döneriz.

Türkiye’de Tayyip Erdoğan’ın yanılması, halkta infial yaratma riski olan bir yanlış bilgi vermesini AKP çevresinden, iktidar katından kimse eleştiremiyor bile. Sümeyye Erdoğan’a suikast gibi her tarafından sahtelik akan bir başka haberi şimdi egemen güç odağı pazarlamaya çalışıyor. Buna karşılık son derece hassas ve önemli bir konuda haber yapan ve haberinin dayandığı belgeleri daha sonra savcılığa teslim eden Mehmet Baransu, asgari bir demokrasinin yürürlükte olduğu dünyanın her yerinde hiç tartışmasız bir gazetecilik faaliyeti olarak değerlendirilecek bir işten dolayı tutuklanıyor. Baransu’nun haberine kaynaklık eden ve savcılığa teslim ettiği belgeler sahte miydi? Sahteyse bunları denetlemek, doğruluğunu teyit etmek savcılığın göreviydi. Savcılık neye göre dava açtı? Ayrıca belgeler sahte iseler, bunların kopyalarını Deniz Kuvvetlerinin en korunaklı odalarından birinin taban döşemelerinin altına Baransu mu yerleştirmişti?

Eğer belgelerin içinde doğru ve yanlış bilgiler bazı kişiler tarafından harmanlanmış, daha sonra bu gazeteciye iletilmişse, gazeteci olarak yanıltılmış olma veya kullanılmış olma sorumluluğu dışında Baransu’ya bir suç ithamında bulunmak nasıl mümkün olabilir? Baransu ve Taraf gazetesi sorumluları, onlara iletilen belgeleri, her gazeteci gibi değerlendirmek istemiş olmalılar. Bu son derece doğaldır. Belgelerdeki şüphe uyandıracak yönleri görmemezlikten gelmeyi bilerek tercih etmiş olma ihtimali de vardır. Ama bir gazetecinin, kafasının ardındaki niyeti ne olursa olsun, eline geçen belgeleri haber yapması basın özgürlüğünün olmazsa olmaz temel ilkesidir. Baransu’nun sorumluluğu onun gazeteciliği çerçevesinde, mesleki olarak değerlendirilir. Türkiye medya dünyasında bilmeyerek, ihmal nedeniyle veya kasıtlı olarak yanlış haber yapan gazetecilerin ve gazetelerin dökümü çok uzun bir liste tutacaktır.

Baransu başka haberler de yaptı. Bir kısmı tartışmalıydı bir kısmı bugüne kadar yalanlanmadı. AKP iktidarı ve müttefikleri, kendilerine tehdit kaynağı olarak gördüğü odakları, başta Silahlı Kuvvetler mensupları olmak üzere, bu davalar aracılığıyla etkisiz kılma yolunu seçmişlerdi. Medyanın bir kısmını bu amaçla kullandılar. Bu davaların soruşturmalarını yapanlar, iddianamelerini yazanlar, tasfiye operasyonunun amacına ulaşması için hayali suçlar icat edip, gerçekten suç işlemiş olanların yanına suçsuz insanları da kattılar. Gerçek belgelerin içine sahte bilgi ve belgeler ilave edenler, bunu örgütleyen gücün özel çıkar ve hedeflerine yönelik olarak tasfiye operasyonunun kapsamını genişlettiler. Bunu önce Ergenekon, sonra Balyoz davası ile ilgili birçok kez bu gazetede dile getirdim.

Gelelim Balyoz davası belgelerine. Sadece Baransu değil, dönemin Taraf gazetesi sorumluları ya kasıtlı olarak sahte bilgi ve evrak kullandılar, o zaman toplu olarak toplumu yanılmaktan, bu nedenle bir dizi mağduriyet yaratmaktan sorumludurlar. Ama bunu onların bilinçli ve kasıtlı yaptıklarının gerçekten ispat edilmesi koşuluyla. Bir de bu sahte belgelerin kim tarafından üretildiğinin ortaya çıkması koşuluyla. Bunların Taraf gazetesi sorumluları veya Baransu olmadığı, olamayacağı aşikâr. Ya da taraftar gazeteciliğinin tuzağına düşerek, gazetecilik hatası yaparak, ellerindeki belgelerin gerçekliğini titiz biçimde araştırmayarak, haber yaptılar. O zaman bu bir ceza suçu değildir. Yapılan gazeteciliğin, haberciliğin güvenilir olmadığını, kötü gazetecilik yapıldığını ele verir.

Baransu’nun tutuklanması esas sorumluluğu örtmeye dayalı bir duman bulutudur. Balyoz davasını ne Baransu ne de Taraf yönetimi açtı, ne de soruşturmaları onlar yürüttü. Aylar hatta birkaç yıl boyunca yüzlerce insanın tutuklu yargılanmasına onlar karar vermedi ne de ağır hapis cezalarına onlar hükmetti. Bütün bunlar olurken iktidarın sorumlu sesleri, başta Başbakan olmak üzere, avını hazmetmekle meşgul bir yırtıcının gözlerini kısarak etrafa baktığı gibi gizli bir haz sergilemekten geri kalmadılar. Başbakan Erdoğan bu davaların savcısı olduğunu ilan etti. Başbakan, elinde bunca istihbarat kaynağı varken, Kabataş vakasındaki gibi bu konuda da yanıldı mı, yanıltıldı mı, yoksa neyin ne olduğunu bilerek mi bu davaların savcısı ilan etti kendini? Baransu ve Taraf’ın ellerine geçen belgelerin doğruluğunu denetleme olanaklarının, Başbakan’ın elindeki olanaklarla kıyas kabul edilemeyecek derecede sınırlı olduğunu kim inkar edebilir? Bugün yegane zanlı konumunda olan Baransu!

Ergenekon ve Balyoz davaları gerçek suçluların suçsuz veya çok daha sınırlı suçu olanlardan ayrılmasını sağlayacak bir mecrada seyretmiyor artık. Bu belki kaçınılmaz, çünkü ceza davalarında delillerin bir kısmının sahte olması davayı zanlılar lehine dönüştürür. Ayrıca bugün AKP iktidarı bu davalarda hakikatin ortaya çıkmasını da istemiyor. Yolsuzluk iddiaları karşısında başlattığı büyük temizlik ve tasfiye operasyonunda, eski düşmanlarını yanına çekmek, bir Gülen cemaati mağdurları ittifakı oluşturmak çabası güdüyor. Gerçekte Baransu, Balyoz davası haberi nedeniyle değil, Gülen cemaatine yönelik temizlik operasyonu nedeniyle tutuklu.

Ama aynı zamanda Baransu’nun tutuklanması, tüm basına ve topluma görmeme, gördüğünü konuşmama, iktidarın hoşuna gitmeyecek her konuda susmak konusunda verilen yeni bir ihtardır da. Ahmet Şık ve Nedim Şener’in tutuklanmasıyla Baransu’nun tutuklanması, özünde basın özgürlüğüne vurulan ağır darbenin parçalarıdır ve birbirlerinin devamıdırlar.

http://www.radikal.com.tr/130716713071676

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Tayyip Erdoğan ve Mehmet Baransu makaleniz. - user949744

Cumhuriyetin Başlangıcından itibaren, hatta daha da önceki yıllardan beri süren bu tür küçük ve basit olayların sürdüğünü siz çok iyi biliyorsunuz. Bilim üretemeyen ülkeler hep böyle. Lütfen oyuna gelmeden bilim yazısı yazın ki Türkiye'nin ilerlemesine katkı sağlayınız.

cumhurun başkanı - user1007555

sataşmadığı, azarlamadığı kimse kalmadı. herkese darbeci dedi, virüs dedi, haşhaşi dedi. kendisine yönelik suçlamalara montaj dedi. dedi de dedi.... ve şu an ülkeyi yönetiyor. gazeteciler içerde. komutanlar içerdeydi bir zamanlar. polisler içerde, sıra hakim ve savcılara mı geldi.

"ama darbe plani yok muydu" - keryil

son gunlerin moda isyani bu. balyoz'daki, ergenekon'daki temel delillerin sahteligi ispatlandi ya, bir feveran bir feveran. yahu arkadaslar, soylenen sey hic darbe plani yoktu, tsk zinhar darbe yapmaz filan degil ki. bu yurutulen davalarin darbeci bulmakla, darbe girisimi yargilamakla uzaktan yakinan ilgisi yok, bu soyleniyor size. ben de dahil hepimiz salak gibi bu iddialarin uzerine atlamasaydik, oturup "kasetler ortada, sahtelik iddialariyla vakit kazanmaya calisiyorlar" diye artistlik yapacagimiza bu talebi populerlestirseydik belki gercekten silahli mudahale planlayan insanlarin pesine dusulebilirdi. ama kusura bakmayin su noktadan sonra o davada sanik olanlar gercekten darbeci bile olsa aklanmistir. cunku ak parti, mahkeme sureclerini sahsi cadi avlarina donusturmus ve bu vesileyle gercek suclularin uzerine bir perde cekilmesine yardimci olmustur. bu darbecilere karsi buyuk mucadele veren (!) hukumet zamaninda mehmet agar her suclu gibi, her suclunun kaldigi yerde, her suclu kadar mi ceza almistir, yoksa kendine ozel yapilmis, helikopter pistli bir hapishanede, yuzlerce olume sebebiyet vermekten bir bucuk iki sene yatip cikmis midir? askere artistlik yapmakla askeri vesayet bitirilmiyor iste, ak parti tabanina anlatamadigimiz bu. askeri yargitay kalkti mi? kalkmadi. askeri harcamalar seffaf mi? hicbir alakasi yok. biraktim genelkurmay baskani'ni, diyanet isler baskani'ni bile protokolde bakanlarin onune koyan ak parti mi millet iradesi bikbikbik? birakin efendim bu ayaklari. coluga cocuga anlatin. "ama bir gun belki gercekten yargilama olur" diye elalemin duzmece delillerle mahkum edilmesine alkis tutamam, siz tutabiliyorsaniz da kutlarim cok prensipliymissiniz.

Haklıya hakkı... - user714139

Ahmet Hoca geneline katıldığım bir yazı kaleme almış, elbette tek sorumlusu Baransu değil. Ama bu kumpasın aydınlatılması için de işin başından başlamak lazım değil mi? Baransu kim? Bu belgeleri ona kim neden teslim etsin? Baransuya güvenmeyen biri neden Baransu'ya bu belgeleri getirsin veya Baransu tanımadığı birinin getirdiği belgeleri neden " mal bulmuş mağribi" gibi sahiplensin? Hadi Baransu acemi bir gazeteci diyelim, Taraf bu belgeleri neden incelemeden sahiplensin? Bu işin cazai yönlerinden çok beni ahlaki ve toplumsal sorumluklara yaklaşım tarzı ilgilendiriyor. Baransu ceza almış veya almamış önemli değil. Zaten Ahmet hocanın da gayet güzel belirttiği gibi o cezaları isteyen de, tutklamayı yapan da bunları savunup " bu davaların savcısı" olan da, bu davaları kullanıp istediği tasviyeleri gerçekleştiren da Baransu değil.

BİR SORU, BİR TESBİT- Mutlu Yücel - user913985

İyi de, genleri, her on yılda bir darbe yapmaya kodlanmış bir imparatorluk kadrosu önüne, ani bir süzgeç mi çekildi de, bu kadrodan hiçbiri Silivri tarafına geçemedi?-Baransu, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri temin etmek le suçlanıyor halde denebilir ki? Bizde devletin güvenliği, darbe planları ile dolu olan gizli odaların, dehlizlerin mahremiyeti ile sağlanır. Açığa çıkarmak devletin güvenliğine zafiyet getirir. Başka memleketlerde ise, tam tersi, dehlizleri şikâyet edip, darbeyi açığa çıkartmak devletin güvenliği olarak kabul edilir ve taltif edilir. İşte demokrasi ile ilkellik arasındaki fark ta budur. Şimdi siz hangi taraftasınız?

darbe davaları - user1002376

Plan seminerindeki ifadeler, iki üst düzey komutanın "darbeyi önleme" beyanları aslında ne olduğunun göstergesi. Birileri bu davaları sulandırmak istemişse kesinlikle araştırılması gerekir ama aklımızla kimse dalga geçmesin. suya düşen yılana sarılırmış. Ortaya çıkan ittifak tablosu bundan başka bir şey değil.