Her şey dahil o hariç

Adam gibi bir politikamız olsa, her şey dahil olur muymuş böyle üç otuz paraya? Turisti getirtiyor ama para harcatamıyormuşuz.
Her şey dahil o hariç

Turizm burada, bakan nerede’ serisinin ikinci yazısıyla karşınızdayım. Hıncal Uluç’un bayram üçlemesinden ilham almıştım, hakkını ödeyemem.
Evet, turistlerin arasına karışmayan bir Turizm Bakanımız var. Hıncal Usta yakınmakta haklı.
Peşinde kameralarla sayfiye sayfiye dolaşmayan, Kaputaş Plajı’nda ayağını suya sokup ıslatırken bir kare poz dahi vermeyen turizm bakanı mı olurmuş?
Yolda turist çevirip adını sorsan, bilen çıkmaz. O radde yani. Gümbet’te, Türkbükü’nde, Yalıkavak’ta deneyin de görün inanmıyorsanız.
‘Kaderine terk edilmiş Türk turizmi. Bir turizm politikamız bile yok’muş.
Adam gibi bir politikamız olsa, her şey dahil olur muymuş böyle üç otuz paraya? Turisti getirtiyor ama para harcatamıyormuşuz.
Demiyor ki Hıncal Usta: “Yahu, kamu arazisinde kiracı oturan tesisler eskimeye, çürümeye yüz tutmuş. Kontrat ömrü kısaldıkça masraftan kaçınmak için çivi dahi çakmıyor işletmeler. Yatırımcı önünü görmüyor ki elini cebine atsın...
Gelecekleri belirsizken kendilerine hayrı olmaz bunların, daha çok parasını almak için turiste ne yapsınlar? ‘Her şey dahil’den vazgeçip başlarına iş mi alsınlar bir de?”
‘Turizm burada, bakan nerede’ tadında derin tahliller yapıyor onun yerine, turizmin geçmiş ve gelecek bütün sorunlarını ‘her şey dahil’ sistemine indirgiyor, onun hesabını da Turizm Bakanı’nın boy pos politikasızlığına kesiyor Usta.
Üstünden kolayca atıyor bayram yazısı çıkarma yükünü, mis gibi. Gerisini Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik düşünsün, o ne yoracak kafasını.
Bir politikası olduğunu göstermek için Sultanahmet’te hanutçuluk yapacak sanki bakan. Hakkı oymuş da Bakan Bey tenezzül buyurmuyormuş gibi ele alıyor meseleyi.
Vizyon sahibi bir turizm bakanı, tur rehberliğine çıkıp bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeli herhalde.
Turist çekmekte dünya 6.’sı, ‘her şey dahil’ sisteminde ise dünya birincisiyiz. En iyi olduğumuz yerden vuruyor.
Birinciliğe oturduğumuz başka bir yarış mı var, daha iddialı olduğumuz bir alan?
Rekabetin çok yüksek olduğu bir pazarda en etkili silahımızı bırakalım istiyor.
Nispeten ucuza satmak, hiç satamamaktan iyidir.
Fiyatlarımız rekabetçi olmasa eldeki müşteriyi de kaçırır mıyız diye bakmıyor.
Fransız Rivierası’na manasız saçtığımız paraları, İtalyan ve Yunan sayfiyelerine kaptırdığımız turist Ömer’leri ise görmüyor gözleri.
Maksat, görgümüz artsın. Ne özentisiyse bu, soruna dahil değil.
Varsa da yoksa da ‘her şey dahil’ sistemi... Turizmin başka da derdi yok; bir ‘kolay hedef’ bellenmiş, bakan sorunu var, bir de bütün kötülüklerin üstüne yıkılacağı şu ‘her şey dahil’ politikasızlığı.
Kalem erbabının mevzu darlığına düştüğü bayram, bayram arifesi ve bayram-ertesi sendromlarından birini daha yaşıyoruz.
Oyalanacak bir tema icat etmek âdettendir. Bu mutat hizmeti için kendisine ne kadar teşekkür etsek az. Sağ olsun, var olsun Hıncal Usta.