Kaçımız kontrgerillayız?

'Türk gladyosu ellerinizden öper' demiştim. Ama galiba bir süre daha eldeki ansiklopedik bilgilerle yetinmek zorundayız.

Bir soru sordum, türlü cevap geldi. Biri, “Medyada çok var onlardan” dedi. Öteki, teşkilatın siyasetteki ajanlarından bahsetti. Beriki, Can Dündar’ın tüm kuşkuları doğrular mahiyetteki yazısını gönderdi.

Meğer ne çok meraklıymışız içimizdeki gladyocuları öğrenmeye.

Sağ kadar sol siyasete de sızmışlar. Her yerde varlar, fakat kim olduklarını bilmiyoruz.

Basit bir soruydu benimki. Türk gladyosunun sırları MİT tarafından açık edilmiş. Personel listesi ve talimatnamesi, ‘Darbeleri Araştırma Komisyonu’nda duruyor. ‘Özel Harp Dairesi’nin kirli çamaşırlarına karşı medya neden ilgisizdi?

‘Top secret’ belgelere vâkıf olanlar, aşağı yukarı aynı minvalde şeyler söylüyor. Soruma soruyla karşılık veriyorlar. Ama boş sorular değil. Sakın beyaz kuvvetlerde bilindik gazeteciler, tanıdık parlamenterler bulunduğundan olmasın bu sessizlik? Ya da siyah kuvvetlerde gedikli emniyet müdürleri?

Acaba bunların hepsi gizli teşkilattaki sicil no’ları ve askeri amirleriyle birlikte listelenmiş midir?

Ya CHP il ve ilçe yöneticilerinin de devşirildiğine dair raporlar varsa?

Ya da mesela Malatya’da, dini cemaatlere sızıp provokasyon maksadıyla onları silahlandırmak gibi kararlara rastlanır mı?

İster misiniz Hrant Dink’in arkadaşlarından birkaçı da çıkıversin aralarından? Gladyonun sırlarını araştırma konusunda medyanın iştahsızlığını ne kadar açıklar bu gerekçeler, emin değilim.

İşi bilen biri, “Asıl sebep devlet sırrı” diyor. Devlet sırrını ifşa, ağır cezalık bir suç. Komisyona gönderilen belgeler de dört dörtlük devlet sırrı kapsamındaymış.

Gazetecilerin olaya abanmaması korkudan da olabilir yani.

Bir başkası, erişim sorununa dikkat çekiyor. Muhtemelen, o belgelerin peşine düşenlerden biri. MİT’ten gelen evrakın Meclis Komisyonu’nda sıkı koruma altında tutulduğunu yazıyor.

Dediğine göre sızdırma girişimlerine karşı önlem alınmış. Milletvekilleri bile kopyasını alamıyor, sadece görevli nezaretinde içeriğine bakıp iade ediyorlarmış.

Başını belaya sokmak istemeyen milletvekilleri de çoğunlukla kilitli çekmeceden uzak durmayı tercih ediyor haliyle. Merakına yenilenler ise ser verip sır vermeyecek derecede ketumlaşıyor.

Anlatılanlar doğruysa gazeteciler ne yapsın? Ne belge sızdıran ne görüp okudukları hakkında açık sözlü konuşan var. Medya, Seferberlik Tetkik Kurulu’nun yapısını didik didik nasıl irdelesin?

Özel Harp Dairesi’ne bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu, bir kontrgerilla örgütlenmesi. İtalya’daki adı Gladio. NATO’yla irtibat içinde CIA eliyle kurulan gizli bir askeri teşkilat. Bir Soğuk Savaş yapılanması. Asli görevi, komünizmle mücadele etmek. Karanlık olaylara karıştığından şüpheleniliyor. İtalya’da tasfiye edildi, işlediği suçlar da soruşturulup yargılandı. Türkiye’de ise akıbeti meçhul.

‘Türk gladyosu ellerinizden öper’ diye başlık atmıştım. Ama galiba bir süre daha eldeki ansiklopedik bilgilerle yetinmek zorundayız.
Bir de Can Dündar’ın 2006 tarihli yazısıyla. “Bir Özel Harpçi’nin tırmanış öyküsü”, Ecevit’le iki komutanın itiraf gibi anılarını özetliyor.
Ecevit, Sarıkamış’ta karşılaştığı Sabri Yirmibeşoğlu’na Özel Harp’i soruyor: “Farzı muhal, buradaki MHP İl Başkanı aynı zamanda Özel Harp Dairesi’nin sivil uzantısındaki gizli elemanlardan biri olamaz mı?”

Özel Harpçi komutan, düz cevap veriyor: “Evet öyledir ama kendisi çok güvenilir ve vatansever bir arkadaşımız.”

Tarihi kılçıksa yıllar sonra diğer komutandan geliyor. Kemal Yamak diyor ki: “Ecevit kendi partisinde bu teşkilattan kaç milletvekili bulunduğunu öğrense ne olurdu?”

Gladyonun kirli evrakını bu yüzden ayıklayamıyor olabilir miyiz?