Kaldığımız yerden devam

Hemen her konunun sorulduğu Başbakan sözünü esirgemedi. Yorumum şu: Önümüzdeki süreçte iç siyaset daha da ısınacak. Demokratik açılımdan katsayı krizine kadar her konuda kaldığımız yerden devam ediyoruz
Kaldığımız yerden devam

Başbakan Erdoğan, Meksika’dan dönüşte gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalar yaptı.
FOTOĞRAF: YAVUZ ÖZDEN


MEXICO CITY/ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Meksika’dan dönüş yolunda uçakta, iç siyasetteki son gelişmeleri değerlendirdi. Hemen her konu soruldu, Erdoğan da sözünü esirgemedi. Tek kelimeyle benim yorumum şu: Önümüzdeki süreçte iç siyaset, giderek daha da ısınacak. Demokratik açılımdan terörle mücadeleye, katsayı krizinden ‘One minute’ çıkışına, IMF’yle görüşmelerden ‘basın özgürlüğü’ tartışmalarına kadar her konuda ‘kaldığımız yerden devam’ ediyoruz.
Tokat Reşadiye’deki terör saldırısını PKK’nın üstlenmesine ‘Manidar’ dedi; eylemlerin gerekçesi yapılan İmralı F Tipi’nin ‘Bahane’ olduğunu söyledi; açılımdan dönülmeyeceğini vurgularken “Zaten böyle yapacak olursak bölücü terör örgütüne hizmet etmiş oluruz. CHP ve MHP anlayışına hizmet etmiş oluruz. Biz onların oyununa da tuzağına da asla gelmeyiz” dedi; ‘milli birlik’ projesini halka anlatacakları büyük kampanyanın ayrıntılarını verdi.
İşte, Ana uçağında Başbakan’a yöneltilen sorular ve yanıtları:

Reşadiye’deki saldırıyı PKK terör örgütü üstlendi, yorumunuz ne?
Şu ana kadar gelen bilgi, PKK’nın üstlenmesi konusu. Tabii PKK üstlenirken de kendi merkezlerinin talimatıyla değil kopuk olan Dersim grubunun yaptığı gibi bir yaklaşımla dillendirmeleri. O da tabii anlamlıdır. PKK olarak bunun üstlenilmiş olması bir boyutudur. Ancak gerçeği bu mudur? Güvenlik güçlerimiz çalışmaların sürdürüyor. PKK üstlendi diye ‘bu budur’ türünde bir yaklaşımda değil. Ne olursa olsun terör örgütü şu ya da bu ayağıyla bu işi gerçekleştirmiştir. Olayın yapılışı bölücü terör örgütü tarafından yapıldığını gösteriyor. PKK’nın bu bölgede zaman zaman paslaştığı örgütler var. Geçmişten bu yana müşahede ettiğimiz konular. Şu anda güvenlik güçlerimizin bölgedeki yoğun çalışmaları arkadaşlarımız tarafından bana da ifade edildiği şekliyle devam ediyor. Bizim terörle mücadelemiz kesintisiz devam edecektir. 

Açıklamada operasyonlara değiniliyor...
Yapılan açıklamada Gabar’da, Cudi’de yapılmış olan operasyonlarla, İmralı’ya yönelik yaklaşımlar işin sadece bahane boyutudur. Operasyonlar boyutunda, bu süreçte anlatıldığı gibi Gabar’da filan yoğun operasyon söz konusu değil. Operasyon gerektiği zaman, güvenlik güçleri gerekirse yapar. Görevi zaten bu. Bunun için tabii ki bölgede güvenlik güçlerimiz hassasiyetle de terörle mücadeleye yönelik çalışmalar sürüyor. İmralı’ya yönelik açıklamaları zaten Adalet Bakanlığı yaptı. Biliyorsunuz İmralı’dan F tipi cezaevine alınması gibi talepler vardı. Şu anki İmralı’da ki F tipi cezaevi aslında daha da iyi. AB standartlarına tam manasıyla uygun. Resimlere varıncaya kadar her şeyi bakanlık yayınladı. Tavandan pencere vs deniyordu hiç alakası yok. Pencere ve kapısı vs bütün buların olduğu F tipi cezaevi var. Haftada 10 saati aşmamak kaydıyla diğer mahkûmlarla görüşme imkanı tanınıyor. Bütün buların hepsi var. Adalet Bakanlığımız üzerine düşeni, uluslar arası hukuk neyi gerektiriyorsa yapmıştır. Bizler mutmainiz.

Zamanlamanın manidar olduğunu söylemiştiniz...
Şunu çok açık net söylemek lazım. Türkiye’de milli birlik kardeşlik projesi uygulamaya kondu. Demokratik açılım sürecini hazmedemeyenler var. Ana muhalefet hazmedemediği gibi muhalefetin diğer kanadı aynı şekilde. Biz başından bu yana çok açık net söyledik. Biz biliyoruz ki bizimle beraber milletin desteği çok önemli. Bayrağa sarılı tabutların gelmesini milletim istemiyor. Gittiğimiz cenazelerde anneler artık yetsin, bitsin diyor. Bu nasıl bitecek nasıl duracak? Hamaset yapmak suretiyle, kuru sıkı konuşmak suretiyle bunun bitmesi söz konusu değil. Şu anda gerek ana muhalefet gerekse de özellikle MHP’nin DTP’yi zaten ifade etmeme gerek yok. Takındıkları tavrı anlamak mümkün değil. Bu kadar basit, bu kadar sulu. Şehidin üzerinden siyaset yaparak rant elde etme çalışması içine giren bir anlayışı dünya da görmek mümkün değil. Böyle bir dönemde bile bunlar hala şehidimin üzerinden siyaset yapıyorlar. Şehidimin üzerinden rant elde etme gayreti içerisindeler. Bunları milletim adına üzüntüyle izliyorum. Burada çok çirkin bir şekilde ‘bu ihanettir’ yaklaşım tarzları... Asıl bu yaklaşım tarzı ihanettir, hiyanettir. Yapacağın bir şeyin var mı bunu söyle. Bugüne kadar ağızlarından bir şey çıkmadı. Sadece ateşe körükle gittiler. Hayatları bu. Sayın Baykal’ın hayatı da sayın bahçelinin de hayatı bu. Diğerlerinin hayatı da budur.

Eylemin zamanlaması...
Doğrusu zamana yönelik değerlendirmeleri arkadaşlarımın yaptığı çalışmalardan sonra ancak değerlendirebiliriz. Dönünce kendileriyle değerlendireceğiz.

Süreci yeniden değerlendirmeyi düşünüyor musunuz?
Kesinlikle ‘Demokratik açılım’ sürecimizi milli birlik kardeşlik sürecimizi bir geri dönüşle elde edemeyiz. Zaten böyle yapacak olursak bölücü terör örgütüne hizmet etmiş oluruz. CHP ve MHP anlayışına hizmet etmiş oluruz. Biz onların oyununa da tuzağına da asla gelmeyiz.

Cumhurbaşkanı liderler zirvesi toplayabileceğini açıkladı, yorumunuz?
Böyle bir toplantı yapılabilir. Ama sayın cumhurbaşkanımız daha önce de böyle bir toplantı yaptı. Netice alınmadığı gibi bir de sayın cumhurbaşkanımızla ilgili aynı şekilde çok çirkin yaklaşımlarda bulundular. Sayın Cumhurbaşkanımızın tabi takdiridir. Ben sayın cumhurbaşkanımızdan gelecek böyle bir talebe hayır demem. Ama netice çıkacağına da inanmam. 

Tokat olayında idari soruşturma yapılacak mı?
İçişleri Bakanlığımızdan, jandarma komutanlığımızdan bu tür bilgiler almadan bu tür açıklamalar yapmam yanlış olur.

Muhalefet partinizin açılımda oy kaybettiğini iddia ediyor.
Muhalefet iktidara her zaman bunu söyleyecek. Sürekli olarak Ak Parti oy kaybediyor diyecek. Muhalefet ‘iktidar sürekli oy kazanıyor’ demez, diyemez de. Biz bir defa şunu çok açık net söylüyoruz. Yaptığımız işin doğru olduğuna inanıyoruz. Sürekli test ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Onlar hep aleyhte çalışacaklar. Biz bütün ekiplerimizle bu işe inanan tüm insanlarla, ister medya, ister akademisyenlerle Türkiye’yi adım adım dolaşacağız. İlk etap ilkbaharın sonuna kadar aralıksız devam ettireceğiz.

Bu etapta neler var?
İlk etapta neler var? Meclis’te yapılan konuşmalar görüntülü malzemeler broşürler hazırlanıyor. Bunlarla Türkiye’yi teşkilatlarımızla ayrıca dolaşacağız, tarayacağız. İlçelere varıncaya kadar anlatacağız. Bu işin altında ne var inceliği nedir ne götürür ne getirir anlatacağız. Vatandaşların büyük kısmı bilmiyor olabilir, medyanın üzerine düşen görev fazsalıyla ortada. Duyarlılık bekliyoruz. İki seçenek var. Bir terör devam etsin. Ya da kardeşlik olsun. İki seçenek var, ya o, ya o.

Telekulak iddiaları
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan (TİB) tutanakları istediği haberleri çıktı.
Bir defa hakkında mahkeme kararı olan bir konunun dışında herhangi bir şey için kimse TİB’den bir şey isteyemez. TİB’in gizliği var, her istediğimi alırım diye bir şey söz konusu değil.

Partinize yeni bir kapatma davası açılacağı ileri sürülüyor.
Nereden bir şey çıksa. İşin kaynağı zaten belli oluyor. Biliyorsunuz Baykal dedi ki ‘genel merkezimiz dinletiliyor’. Aynı şeyi MHP kongremizi provoke edecek vs. Aslında suç duyuruları ortada. Bunlar için suç duyurusu yapmaya da gerek yok. Her yerde açık açık söylediler.

Davos’a ‘daha da’ gitmiyor
Bu yıl Davos’a gidecek misiniz?
Katılmayacağım. Belki arkadaşlardan bir ikisinin katılmasına müsaade ederiz. 

Boykot sürüyor mu?
Benim boykotum sürüyor.

Ali Babacan Washington’da IMF ile görüştü...
IMF de gelişmeler olumlu istikamette devam ediyor. Siz çalışmalarınızı yapın biz yapalım bir an önce kararımızı verelim. Çok olumsuz bir şey sanıyorum söz konusu değil. 

Basın özgürlüğünü artıracak düzenlemeler yapacağınızı söylediniz...
Sıkıntı nerede. Bunları medyayla tartışacağız. 

AB’de yeni başlıkların blokesi söz konusu mu?
Şu anda söz konusu değil. İsveç’in dönem başkanlığında bize söylediği çevre faslını inşallah bitiriyoruz. 21 Aralık ta bu iş oluyor. Sonra da İspanya’nın dönem başkanlığı başlıyor. Bu dönemde de inanıyorum ki kararlı oldukları bizim de kararlı olduğumuz fasıllarda önemli adımlar atacağız. Havalimanları vs bu konuda düşüncemizi açıkladık. Eşit zamanlı, karşılıklı olması halinde adım atabiliriz. Eşit zamanlı olmazsa kimse bizden bir şey beklemesin.

Danıştay’ın katsayı çelişkisi
Danıştay’ın İdari Dava Daireleri Kurulu YÖK’ün katsayı itirazını reddetti...
Şu anda Danıştay yapacağını yaptı. Bunun üzerine bir şey söylememe gerek yok. YÖK ne yapacak ona bakalım. Danıştay bu kararını vermişse bir şey söylenemez diye bir şey yok. Yani yargı kararını vermişse kimse bir şey söyleyemez diye bir şey yok. Hangi alanda uygulanacaksa uygulanır. Ama dediğimiz gibi on binlerce gencimizin mağduriyetini getiren bir neticedir. Tabi böyle bir neticeyi doğuranları inanıyorum ki bu millet affetmeyecektir.

Milli Eğitim Bakanı’nın B planı olduğu söyleniyor...
Ben planı bilemiyorum ama bu konuda YÖK Başkanı da gençlere güven veren bir açıklama yaptı. Hukukçuları da var kendileri de biliyor. Ayrıca bu konuda Danıştay’ın daha önce verdiği iki tane karar var. O verdikleri kararlarda bu konuda yetkinin YÖK’te olduğunu söylüyorlardı. Şimdi ise böyle karar veriyor. Hangi Danıştay’ı biz tanıyacağız. YÖK hangi Danıştay kararına uyacak. YÖK herhalde tartacak ona göre de kararını verecek.

Meksika’dan işadamına ‘vize’
Meksika ile dış ticareti artırma hedefiniz var...
Bizim başarılı olduğumuz alanlarda Meksikalılar ilgili. Bu arada da iki önemli başlıkta mesafe alındı. Birisi Latin Amerika zirvesine gözlemci üye olarak Türkiye’nin katılması talebimizi ilettik. Kabul ettiler. Şubatta yapılacak zirveye gözlemci üye olarak Türkiye davet edilecek. Mayıs’ta da sayın Cumhurbaşkanı Calderon’u davet ettik. İspanya ziyaretleri olduğunu bu arada programın içine Türkiye’yi alma durumları olacağını söyledi. ‘İşadamlarıyla gelirseniz memnun oluruz’ dedik. Türkiye’de de Türk-Meksika işadamları zirvesi yapmış oluruz. 90 milyar dolarlık yılda alt yapı yatırımından bahsettiler. Türk işadamlarına 5-10 yıllık çok girişli vize verilecek.

Programı erken bitirdiniz.
Daha önceden planlanan bazı yerleri ziyaret planımızı da Amerika’da bu müessir haberi alınca iptal edeceğimizi bildirdik. Anlayışla karşıladılar. Buradaki o tür ziyaretleri iptal ederek erken ayrılma durumunda kaldık.

Meksika’nın terörle mücadeledeki başarısından söz ettiniz...
90’lı yıllarda hakikaten başarılı olmuşlar. Uyuşturucuyla mücadelede onlar da transit ülke. Tabii aynı sıkıntıyı da biz yaşıyoruz. Güvenlik güçlerimizin iş birliği yapmaları ve bir araya gelmelerini planlıyoruz.

Yeni temsilcilikler açılacak mı?
Dışişleri teşkilatı olarak şu anda birçok ülkede dışişleri teşkilatımız yok. Yeni yeni açıyoruz. Mesela bizim Afrika da 52 devlette şu ana kadar elçilik sayımız 12 idi, 22 oldu. Peru ve Kolombiya’da elçilik açıyoruz.