PKK'nın çekilmesinden kimler rahatsız?

Allah sizi inandırsın, İran'ın baş düşmanları da mutsuz bu işten. Karalar bağlayacaklar haniyse.

Kimler rahatsız değil ki. İçeride İrancılar da şikâyetçi, İran karşıtları da. Emperyalistler de şekva ediyor, anti-emperyalistler de. Dışarıda ise ABD’den İsrail ve İran’a kadar uzanıyor gayrimemnunlar listesi.

Aslı Aydıntaşbaş, dün Milliyet’teki yazısında listenin başına İran’ı yerleştirdi. Türkiye’den çekilmemesi için ağır silahlar dahil her türlü lojistik destek teklif etmişler. Defalarca heyetleri gidip gelmiş. Ama ‘ahlaksız teklif’leri kabul görmemiş Kandil’de.

Karayılan, ima yoluyla bu bilgiyi doğruluyordu.

İran Radyosu ateş püskürüyormuş mesela, çözüm süreci emperyalist ve Siyonist bir projedir diye. Batı emperyalizminin kirli oyunlarından biri oynanıyormuş. İran merkezli anti-emperyalist ve anti-Siyonist direnişe karşı girişilmiş bir oyun güya.

Ve fakat Allah sizi inandırsın, İran’ın baş düşmanları da mutsuz bu işten. Karalar bağlayacaklar haniyse.

Murat Karayılan, Uludere bağlamında Amerika, Paris cinayetleri konusunda da Avrupa’yı sorumlu tutarak ‘Batı emperyalizmi’nden yakınmıyor muydu? Kürt meselesinde silahsız çözüm istemeyenler arasına Amerika ile Avrupa da girmiş oluyor böylece.

Kimi Amerikalıları işitiyoruz, bizim medya üzerinden Ankara’ya sesleniyorlar, “Bari bırakacakları silahları bize teslim etseler” diye. Daha nasıl “Bizi de aranıza alın, bize de bir rol verin” desinler? Belli ki sürecin dışında kalmaktan rahatsızlar, yoksa sürecin kendisinden değil.
Görünüşe bakılırsa İsrail’in de derdi dışlanmak. Ne MİT ne de Kandil üzerinden olaya dahil olabiliyorlar. Burunlarının dibinde bölge dengelerini Türkiye lehine muazzam şekilde değiştirecek tarihi gelişmeler yaşanıyor ve onlar bu işin hiçbir yerinde yoklar. İçinde olmayı bırakın kenarından köşesinden nüfuz etmeye bile razılar. O da olmuyor.

Hoşnutsuzlukları, ABD ile benzer. Eskiden bu çapta projeler mümkün müydü kendilerine sorulmadan hayata geçirilsin! Şimdi sormak, izin istemek, onay beklemek ne kelime, bilgi bile verilmiyor. Dahası ne yardım isteyen var ne şurasından burasından tutar mısın diyen. ABD ve İsrail gibi mahallenin muhtarlığına alışmış icazet merkezleri için çok ciddi bir rahatsızlık kaynağı.

Ankara da PKK da kendi göbeğini kendi kesiyor. İlk kez oluyor bu. Yerli bir projeyle Türkiye’nin kan kaybına son verilecek. Ortadoğu’da çekişen, çatışan dost-düşman herkes bir biçimde rahatsız.

PKK’nın silahlı mücadeleden çekilmesini en çok istemeyen ülke ise İran. Çünkü hem Türkiye’ye karşı kalleşçe kullandığı bir silah elinden gitmiş olacak hem de o silah bu sefer kendisine karşı dönecek. İran korkmasın da kim korksun?

Onları anlıyorum, kendi çıkarları söz konusu. Ama içerideki çözüm karşıtlarını anlamak mümkün mü? Emperyalizm bu işin sonunda bizi bölecek diyorlar, oysa emperyalizm sevinçten havalara uçmuyor.

Ayrıca, mutlu olmamalarına sebep emperyalizm ise niye sürece muhalif kalarak emperyalizmin amaçlarına hizmet ediyorlar? Anti-İrancıysalar neden İran’la aynı dili kullanıp ekmeğine yağ sürüyorlar? İsrail’e karşılar madem, ne demeye İsrail’in yanında duruyorlar?

Çözüm de amma çözümmüş, herkesi tersyüz etti, herkesin içini dışına çıkardı. Çekincelerine bakın da tanıyın savaş ve barış ehlini.