Dizi dizi...

Birçok okuyucumuz TRT'nin özellikle yeni dizilerle gayet düzgün bir çizgi yakaladığını, hiç değilse bu alandaki başarısının hakkını vermek gerektiğini belirtiyor.

Birçok okuyucumuz TRT'nin özellikle yeni dizilerle gayet düzgün bir çizgi yakaladığını, hiç değilse bu alandaki başarısının hakkını vermek gerektiğini belirtiyor. Zaten ben de yakın zamanda TRT'nin üç dizisinden övgüyle bahsettim: Aniden bitirmeye kalkılınca Star'a kaptırılan Koltuk Sevdası, hızını almışken durdurulan Karanlıkta Koşanlar ve halen devam eden Yeditepe İstanbul... Ama televizyonda nadiren iyi yapımlara rastlayan seyirciler, beğendikleri bütün dizilerin bir an önce takdir edilerek sahiplenilmesini istiyor, çünkü Türkiye'de bir şeyi beğenmeye görün, iki gün sonra başına bir iş gelebiliyor! Bu yüzden, mesela 'Şaşıfelek Çıkmazı yeni bölümleriyle pazar akşamları ekranda, aman kimse kaçırmasın, mutlaka onu da yazın' diye mektuplar alıyorum. Ona ayrıca değineceğim, ama TRT'nin eski bir yabancı dizisi için de epey talep var: Kuzeyde Bir Yer'in yeniden yayımlanması isteniyor!..
Yüzde 100!
BBG finalinde oylamanın geçici sonuçlarından birinde üç yarışmacı için yazılan yüzdelerin (50, 47, 4) toplamının 101 olduğunu belirtmiştim ya, Show TV Genel Müdürü sayın Murat Saygı, nazik bir mektup gönderdi:
'Matematikte küsurlu sayıların bir üste yuvarlanması (rounding) denen bir şey vardır. Ekrana çok küsurlu sayı yazılmak istenmediğinde bu yöntem kullanılır. O üç sayıyı küsurlu olarak topladığınızda 100
ediyor, merak etmeyin.' BBG hakkındaki eleştirilerime katılan çok sayıda okuyucumuzdan biri olan Ahmet Çalıkoğlu da, aynı bilgiyi bir örnekle hatırlattı: 49.8, 46.6 ve 3.6, toplamı 100 olduğu halde, bilgisayar tarafından 50, 47 ve 4'e yuvarlanır, toplamı 101 olur!

YAZARIN DİĞER YAZILARI