Furya zihniyeti

Gelecek yıl, stüdyolara kurulan mekânlar içinde birkaç temel karakter çevresinde</br>gelişen 'durum komedisi' dizileri, televizyon camiasında yeni bir 'furya' haline gelebilir.

Gelecek yıl, stüdyolara kurulan mekânlar içinde birkaç temel karakter çevresinde
gelişen 'durum komedisi' dizileri, televizyon camiasında yeni bir 'furya' haline gelebilir. Çünkü, özellikle beklenmedik bir başarı çizgisi tutturan Dadı'nın etkisiyle, hemen bütün iddialı kanallar, benzer yapımlar için hazırlığa girişmiş...
Malum, bugüne dek muhabbet gösterilerinden müzikli eğlencelere, magazin geyiklerinden acıklı dizilere, ekranlardan çok furya geçti: Bir yapım seyirci ilgisi görünce bütün kanallarda benzerleri başladı, üstelik aynı gün aynı saatte karşı karşıya getirilen aynı tür programlar birbirine kırdırıldı, ama aynı alanda rekabet arttıkça seviyenin yükselmesi beklenirken genellikle tersi olduğu için giderek hepsi birden gözden düştü, ya da her halükârda seyirci kısa zamanda bıktırıldı, sonunda ekranlarda nerdeyse bazı türlerden hiçbir yapım kalmadı.
Mesela bir ara hemen her kanalda, trafik kazalarından aile kavgalarına uzanan hakikat gösterilerinden, her derde racon keserek deva arayan halkın fahri avukatı programlarından, şarkıcıların oynadığı acıklı dizilerden birer tane vardı, şimdi neyse ki bir tane bile yok! Bunlara üzülmeyebiliriz, ama aynı biçimde, artık büyük kanalların hiçbirinde muhabbet gösterisi ya da eğlenceli yarışma da kalmadı, hatta (Haber Özel istisnası dışında) haber-araştırma programı bile yapılmaz oldu.
Velhasıl, nitelikten ziyade nicelik artırarak çekişme zihniyeti yüzünden, bir furya bitip ötekisi başlarken, bazı program türleri tamamen heba edildi!
Eksikliği hissedilen bazı türlere eli yüzü düzgün yapımlarla geri dönüş olur mu bilinmez, ama umalım ki 'durum komedisi'
de kötü kopyalarla tüketilmez!

YAZARIN DİĞER YAZILARI