Geçmiş olsun (3)

Yarışma programları alanında sınırları ve sinirleri zorlayan örneklerin peş peşe geldiği 2001 yılında, bilgi yarışması </br>ile lotarya karışımı 'SMS'ler de ortaya çıktı.

Yarışma programları alanında sınırları ve sinirleri zorlayan örneklerin peş peşe geldiği 2001 yılında, bilgi yarışması
ile lotarya karışımı 'SMS'ler de ortaya çıktı. Show TV'de Turkcell'in, Star'da Telsim'in yürüttüğü bu para ödüllü yapımlar, Türkçe katili cırtlak sesli kızcağızların yayınların arasına girip çıkması ve özellikle filmler boyunca kocaman soru-cevap kutularının ekranları kaplaması gibi arızalara yol açarken, mesajla gönderilen cevapların faturalarına yansıması da ayrı bir meseleydi...
Geçen yıl, televizyonda film seyretmenin keyfini kaçıran sadece 'SMS'ler olmadı, yaygın kanalların dizi, eğlence, magazin ve yarışmalar arasında sinemayı açıkça bir kenara bıraktıkları, ancak defalarca gösterilmiş olan ya da 'vasat'ın altında kalan yapımlardan öteye gitmedikleri bir ortamda, TRT düzenli olarak sinema kuşaklarını sürdürmenin yanı sıra bazen çok sıkı filmlere de yer verirken, CNBC-e özellikle altyazılı olarak yayımladığı kayda değer yapıtlarla sinemaseverlerin gözdesi haline geldi, ama ne yazık ki bu kanalda da seyrekleşen iyi filmler reklam-tanıtım kuşaklarıyla epey kesintiye uğramaya, hatta ne hikmetse çoğunlukla çıplak görüntülere ya da sevişme sahnelerine denk getirilen bu 'kesinti'ler sırasında bazı bölümler atlanmaya başladı!
Açık kanallar sinema açısından zayıflarken, paralı yayın platformu Digitürk'ün film gösteren kanalları çok zengin bir yelpaze sundu. Eski çekiciliğini kaybeden Cine5 hemen hepsi sinemalarda görülmüş olsa da bazı pırıltılı yapımlarla yeni dönemde biraz toparlandı...
Artık iyice ihmal edilen yabancı diziler alanında, CNBC-e birçok kaliteli yapımla parlarken, Cine5'te 'Sex and the City' ve 'Soprano' öne çıktı. Haber bültenleri öncesindeki birtakım 'melodram'larla yetinen yaygın kanallarda ise, Kanal D'nin 'Kobra Takibi' tek iyi örnekti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI