Haksız mı?

Hülya Avşar, başrollerini Kenan Işık'la paylaştığı, Haldun Dormen, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak gibi usta oyuncuların yanı sıra birkaç ünlü mankenin de rol aldığı yeni...

Hülya Avşar, başrollerini Kenan Işık'la paylaştığı, Haldun Dormen, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak gibi usta oyuncuların yanı sıra birkaç ünlü mankenin de rol aldığı yeni filmi 'Yeşil Işık'taki bir sevişme sahnesi için bizzat kamera karşısına geçmeyi reddederek çıplak görüntülerde dublör kullanmak istemesi üzerine yöneltilen sorulara, gayet makul ve anlamlı bir cevap vermiş: "Bu film Temel içgüdü mü ki soyunayım? Yeşil Işık cinselliğe dayalı bir film değil. Sevişme sahnesini çıkarın, film anlamını kaybetmez. Bir de Temel İçgüdü'deki sevişme sahnelerini çıkarın, geriye ne kalır? Hiçbir şey!.."
Tabii bu cevap üzerine, filmin yapımcısı ve yönetmeni ne düşünüyor diye merak etmemek elde değil! Malum, senaryo gereği kaçınılmaz olmadığı halde, oyuncuları reddedince
'çıplak dublör' arayacak kadar vazgeçilmez saydıkları bir sahne söz konusu! Herhalde bir bildikleri vardır!
Ama bu vesileyle naçizane bir hatırlatma yapmak da faydalı olabilir: Son yıllarda birtakım sansasyonel olaylarla, çıplak pozlarla ya da 'manken takviyeli' tantanalarla magazin tefrikalarına bolca malzeme vererek tanıtımı yapılınca hasılatının yükseleceği sanılan nice film, gişelerde boyunun ölçüsünü alarak büyük hüsran yaşattı!
Türk sineması, filmlerin ticari başarısını doğru 'analiz' etmeyi beceremiyor ne yazık ki!
Bazı filmlerin seyirci rekorunu, sadece
'ekran yıldızları'na ya da 'televole mecrası'na bağlamak, kolay olduğu kadar rahatlatıcı olabilir, ama pek işe yaradığı söylenemez. Böyle unsurlarla donatıldığı halde, o rekorların yanına yaklaşamayan filmlerin sayısı daha fazla!
Bir filmin gişe başarısını etkileyen birçok unsur var, öncelikle 'iyi bir film' olması gerekiyor, ama basit yöntemlerden medet ummaya gelince, uzun lafın kısası: Sinema seyircisi kolay kolay yemiyor!