Hayırlı örnek

Popüler televizyon kanalları Hollywood yapımlarından şaşmadığı gibi herhangi bir nitelik süzgeci de kullanmadığı için

Popüler televizyon kanalları Hollywood yapımlarından şaşmadığı gibi herhangi bir nitelik süzgeci de kullanmadığı için ekranlarda film seviyesi kaçınılmaz olarak düşerken, seçici bir tavırla Avrupa yapımlarına geniş yer vererek sinemaseverlerin dikkatini çeken CNBC-e, hedef kitlesine uygun olarak altyazı uygulamasından kaçınmaması ve kuşak mantığı içinde dakika sektirmeden yayın yapması sayesinde de takdir kazandı. Gerçi seyirci profilinin yükselmesi, artan reklam kuşaklarıyla filmlerin sık sık bölünmesine yol açtı, ama bu da kadı kızı kusuru sayıldı.
Asıl sorun ise, ister Avrupa ister Amerikan yapımı olsun, CNBC-e'de de iyi filmlerin giderek azalmaya başlaması oldu, seçicilik ihmal edilmeye başladı, hatta son aylarda, usta yönetmenlerin toplu gösteri kuşakları dışında seyre değer filmler iyice seyrekleşti. Gene de hakkını yemeyelim, mesela geçen hafta olduğu gibi, salı akşamı Mike Leigh'in Hayat Tatlıdır, çarşamba gecesi Ken Loach'un Atayurdu filmini, yani iki gün üst üste iki tane ilginç Avrupa yapımını seyredebileceğimiz başka bir şifresiz kanal da henüz mevcut değil!
Üstelik CNBC-e, başka bir kanalda rastlanması
mümkün görünmeyen yeni bir atak daha yapıyor şimdi: Beşinci yılında Bodrum'dan İstanbul'a taşınan Uluslararası Çevre Filmleri Festivali'yle işbirliği içinde, her akşam saat 18:00'de çevre konulu kısa filmler yayımlıyor. Ne yazık ki bu kuşak, festival günleriyle sınırlı, yani sadece 8-15 Haziran arasında kalıyor, ama gene de hayırlı bir çıkış olduğunu belirtmek gerekiyor. Belki böylece hem CNBC-e, hem de benzer seyirci profiline sahip başka kanallar, kalıcı bir kısa film kuşağı başlatmayı düşünebilir çünkü...

YAZARIN DİĞER YAZILARI