Dünyayı taraftar kurtaracak!

Dünyanın dört bir yanında hava kirliliğinden maçlar iptal ediliyor. Nefessiz kalan taraftarın sahaya inmesine az kaldı.

İran futbol federasyonu dün Tahran’daki iki futbol maçını hava kirliliği kabul edilebilir seviyenin iki katına çıktığı için oynatmadı.
Bir gün önceki gün İstanbul’a Kasımpaşa-Trabzonspor maçında hakem Özgür Yankaya, konuk takımdan Yusuf Erdoğan’ın uyarısını dikkate alarak maça soluklanma arası verdi.


Çin’de maçlar sık sık hava kirliliği yüzünden erteleniyor. Hindistan’da kirlilik Çin’le yarışıyor.
Maçtan önce stadyumların çevresinde mangal yapmayı gelenek haline getiren Şililer geçtiğimiz yaz oynanan Copa América öncesinde dumanın hava kirliliğiyle karışması nedeniyle bu keyiften men edildiler. Elbette tedbir yeterli olmadı, Santiago’daki maçlar büyük kirliliğe rağmen ve binbir eleştiri altında oynandı.
Örnekler giderek artıyor.
Yeni statlar üstü kapalı yapabilir, Kanadalı “girişimciler” Çin’e şişeyle sattıkları “temiz havayı” daha endüstriyel hale getirip daha çok para kazanabilir, dahası, çok daha büyük kalabalıklar hava kirliliğine karşı hem “futbolun güzelliği” hem de gezegenin bekası için harekete geçebilir! Tabii, onlardan önce koştukça zehirlenen futbolcular ve diğer sporcular isyan etmezse.


Mecliste yatıyorlar
ABD

Amerikan Kongresi’nin bulunduğu, adını yedi tepeli antik romanın en görkemli tepesinden alan Capitol Hill, Amerikan demorkasisinin kalbi. Yanında minicik kalan Beyaz Saray’a tepeden bakarak her gün caka satıyor. Ve içinde herkese yer var; ziyaretçilere, zengin politikacılara, yoksul politikacılara, dışarıda bir ev tutmak yerine burada yaşamayı tercih edecek kadar bohem ya da yoksul ya da cimri politikacılara!

FOTOĞRAF: Drew Angerer/The New York Times


40 kadar ABD’li vekil, Capitol Hill”in “House” yani Temsilciler Meclisi tarafındaki ofislerde çalışıyor ve yaşıyor. Çoğunluğu Cumhuriyetçi.
Güney Dakota’dan Cumhuriyetçi vekil Kristi Noem, ulusal radyo NPR’ye ofisinde battaniye ve yastık koyacak yer olduğunu, bunun da kendisine yettiğini anlatıyor.
Ara sıra karşısına çıkan, fare gibi davetsiz misafirlerle de arası kötü değil.
Yeni Temsilciler sözcüsü Paul Ryan, yılladır ofisinde yaşıyor.
“House-ofisçilerin” birinci gerekçesi para biriktirmek.
ABD’de Kongre üyeleri yılda 174 bin dolar gibi bir para kazanıyor. Capitol Hill’e yakın bir evin aylık kirası ise sadece 2.000 dolar, yani yıllık 16 bin dolar kadar. Yine de vekiller burada yılda 80 gün kadar vakit geçiriyorlar. 2016 seçim yılı. Yani politikacılar Washington’da daha da geceleyecek. Anlayacağınız ofiste kalmak aslında fena fikir değil.

Iglesias’a öpücük, vatoz kuyruğuyla kırbaç
SRİ LANKA


Sri Lanka’nın başkenti Colombo, İspanyol şarkıcı -ve oyuncu- Enrique Iglesias gibi yıldızların pek sık uğradığı bir yer değil. Iglesias hayranları “Aşk ve Seks” turnesi kapsamındaki bir saatlik konser için 35 ile 350 dolar arası para vermiş.
Bu ayın 20’sindeki konserde bazı kadınlar koşarak sahneye çıktı, bazıları ise şarkıcıya iç çamaşırlarını attı.
Tabii, Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena’nın gözünden bu “uygunsuz” sahneler kaçmadı. “Gayrımedeni” bulduğu şovu düzenleyenler için gayet medeni bir ceza buldu: Zehirli vatoz kuyruğuyla kırbaçlanmak.
Muhtemelen organizatörlerin sırtına vatoz kuyruğu değmeyecek, bu laf ülkede Ortaçağ’dan kalma bir deyim ve mümkün olan en ağır ceza anlamına geliyor.
Organizatör şirketin sahipleri ise iki kriket yıldızı, Kumar Sangakkara ve Mahela Jayawardene. Şimdi ne ceza alacakları merak konusu.