Esad'ın gizli kuvveti: Motosiklet birlikleri

Motosiklet birlikleri Esad'ın sokak savaşlarında gizli kuvveti haline gelmiş. Hızlılar, mayınları patlatmayacak kadar hafifler ve mermilerden kolay kaçıyorlar. Motosiklet, Suriye'den Yemen'e Ortadoğu'nun benzinli süvari birliği olarak yayılıyor.

Savaşın doğası asla değişmez, sadece şekil değiştirir. ABD’li eski asker ve yorumcu Ralp Peters’ın dediği gibi üniformalar gelişir, bronz yerini titanyuma bırakır, okların yerine lazer geçer ama mesele kalan herkes teslim olana kadar düşmanınızı öldürmekten ibarettir.


Ve çelik kuşların, pahalı füzelerin altında sürdürülen bir savaşta İran’dan ya da Roma’dan kalma “savaş arabaları” fikirleri yeniden canlanıverebilir.
Suriye’de Esad’a bağlı güçler Yayladağı’nın hemen burnunun dibindeki Salma kasabasını geçen hafta geri alırken Rus hava desteği kadar motosiklet birlikleri de büyük rol oynadı.
Havadan ne kadar bomba yağarsa yağsın, sonuçta bir kasabayı alabilmek için onun dar sokaklarına girmek, damarlarında hüküm sürmek gerekiyor.
Büyük oranda Esad kontrolünde olan Lazkiye’de geriye kalan az sayıdaki isyancı/cihatçı kasabasını geri almak rejim açısından çok önemliydi. Ama Esad ordusu, gizli silahı olan motosiklet birliklerini aslında uzun süredir başka yerlerde de kullanıyor.
25 yaşındaki asker Hany, bu hafta AFP’ye aylardır motosiklet tepesinde olduğunu, sokak çatışmalarına katıldığını anlatmış.
“Savaşın başından bu yana savaşma biçimimiz çok değişti, yeni saldırı biçimleri geliştirdik” diyor.
Motosikletler hızlı ve hareket kabiliyetleri yüksek. Asıl önemli avantajlarıysa, çok ağır olmadıklarından mayınları patlamamaları. Üstelik keskin nişancı ateşinden de daha kolay kaçıyorlar.
Hany başka askerlere yemek taşırken defalarca ateş altında kalmış, hiç vurulmamış. Ayrıca, tehlike anında motorların gözden kaybolması çok daha kolay.
Salma’nın bazı sokaklarına bırakın zırhlı araçları, otomobillerin bile girmesi imkansız. Kasabayı Esad geri almadan önceki 72 saatlik son çatışmada 80 motorlu yer almış.
Motorları yaralı taşımakta da kullanıyorlar. Bir tür hafif süvari gibi düşünün. Bazı motorlu askerlerin gece görüş ekipmanları var.
Bir Esad komutanı motosikletle cephenin önüne gidip askerlerinin durumunu yakından görebildiğini anlatıyor.
Aslına bakarsanız motosiklet kullanma tekniğini de isyancılardan öğrenmişler.
Doğaldır, neyle savaşırsanız on benzersiniz.
Motosikletlerin Suriye savaşına katılması ise IŞİD’in yükseliş günlerine denk geliyor aslında.
Hatırlarsınız, geçen sene Hollandalı “No Surrender-Teslim Olmak Yok” isimli motor çetesi, IŞİD’e karşı savaşmak üzere Kobane’ye gitmişti.


Onlardan ilham alan bazı Alman gruplar da aynısını yaptı.
Savaşmak için yola çıktığını açıklayanlar arasında Kölnlü bir grup var ki Kürtlerden ya da onlara sempati duyanlardan oluşuyordu. Sırtlarında hem “Med İmparatorluğu” hem de “Almanya” yazıyordu. Hepsi, arkadan Terminatör filminde elinde koca bir silah taşıyan Arnold Schwarzenegger gibi yapılı adamlar.
Motosikletli savaşlar Ortadoğu’ya giderek yayılıyor. Daha önceki gün, Suudi yanlısı Yemen liderine sadık güvenlik kuvvetleri Aden’deki onlarca motosiklete ”güvenlik” gerekçesiyle el koydu. Gerçekten de cihatçılar pek çok saldırıda ve suikastta motosiklet kullandılar.
Suriye askeri Reda Hac, motorlarla savaşı ilk defa, Şam eyaletinde, Hizbullahçılarda gördüğünü anlatıyor.
Motorlular zamanla ordunun diğer birimlerinin güvenebildiği, kayda değer bir kuvvet haline gelmiş.
Salma’da üçerli motor timleri kurmuşlar ve dokuz ay süren çatışmalarda açıdan çok işlerine yaramış.
Şimdi Salma sokakları yenilen Al-Nusracıların yazılamalarıyla dolu. Motorlu askerlerse boş sokaklarda mermilerden kaçmadan motor sürmenin keyfini çıkarıyorlar. Savaşa küçük bir mola gibi…
Bütün dünya gerçek bin son beklerken…