İki millet, iki seçim

Azerbaycan'da "ana muhalefet" partileri seçime katılmadı ama o kadar kusur her yerde olur. Zaten aslında biz de hangi partinin ana muhalefet olduğunu bilemiyoruz, bunun için biraz daha güven veren bir seçime dahil olup boy vermeleri gerekiyordu.

AZERBAYCAN

Azerbaycan parlamentosunun adı “Milli Meclis.” Zaten mevcut sistem “milliliğinden” şüphe edilecek herhangi bir “unsurun” kapıdan geçmesine kolay kolay izin vermez.

“Dost ve gardaş” ülke dünkü seçimler öncesinde basitçe “Bu kadar AGİT gözlemcisinin burada ne işi var, sayıyı azaltın” dedi, AGİT seçimi izlemekten vazgeçti.

Ama içiniz rahat etsin, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin, başka bir ismiyle Türk Keneşi’nin Uluslararası Seçim Gözlem Heyeti, seçimleri izledi. Konseyin genel sekreter yardımcısı Ömer Kocaman, daha öğle saatlerinde devlet medya kurumu sayılabilecek APA’ya her şeyin yolunda olduğunu söyledi. Meraklısına not: Eski İsrail Dışişleri başkanlığındaki İsrail-Azerbaycan Parlamenter Dostluk Grubu da seçimleri izledi. Estonya, Almanya derken, “uluslararası” denebilecek takımı tamamladılar.

Ve yine içiniz rahat etsin ki aynı konsey Türkiye seçimlerini de izledi.

Azerbaycan’da “ana muhalefet” partileri seçime katılmadı ama o kadar kusur her yerde olur. Zaten aslında biz de hangi partinin ana muhalefet olduğunu bilemiyoruz, bunun için biraz daha güven veren bir seçime dahil olup boy vermeleri gerekiyordu.

Çekilen Demokratik Güçler Ulusal Konseyi  (NCDF) “imitasyon bu seçim” dedi.

Diğer bir parti, Cumhuriyetçi Alternatif Hareket (REAL), sonuçları tanımayız dedi.

İnsan Hakları Gözlem’e göre 20 önemli muhalif “içeride.”

Geçen yıl tutuklanıp bu yıl hapis cezasına çarptırılanlar arasında eleştirel araştırma haberleriyle bilinen gazeteci Hatice İsmayilova, tarihçi ve yazar Arif Yunus ve insan hakları savunucusu eşi Leyla Yunus da var.

REAL lideri Ilgar Mammadov da 2013’te tutuklanıp geçen yıl 7 yıla çarpıtılmıştı.

Birçok uluslararası gazeteciye seçim için akreditasyon verilmedi.

İlham Aliyev’in rakibinin olmadığı, basının ağzını güçlükle açtığı bir ortamda, bütün ülkeye gözlemciler akın etseydi ne değişirdi ki?

PAKİSTAN

Bugünkü Pakistan: Seçime 11 kurban

Türkiye’nin doğudaki tek yakın dostu Azerbaycan değil elbette.

Pakistan’da da hafta sonunda yerel seçim heyecanı vardı. Rakip partililer arasındaki silahlı çatışmalarda 11  kişi öldü. Ülkenin sekiz bölgesindeki bilanço bu. Bu ayın 21’inde 19 bölgeyi kapsayan ikinci kısım seçimi var. Umarız şiddet hortlamaz.

GİNE

Batı Afrika’da ‘istikrar’ kazandı

Gine Anayasa Mahkemesi cumartesi günü seçimleri onaylayarak Devlet Başkanı Alpha Conde’nin zaferini tescilledi. Mahkeme muhalefetin 11 Kasım’da yapılan seçimlerle ilgili sahtecilik ve yolsuzluk iddialarını araştırıyordu.

Muhalefetin itirazlarından biri, Conde’nin güçlü olduğu yerlerde fazla sayıda seçmen kartları dağıtılmasıydı.

Seçimlerin öncesini ve sonrasını kapsayan bir hafta içinde 13 kişi öldürüldü. Uluslararası Af Örgütü, sivillerin ölümünden güvenlik güçlerini mesul tutu. 1958’de bağımsızlığını kazanan Gine, ilk demokratik seçimini 2010’da yapmış, Conde, ucu ucuna kazanmıştı. Demek ki Gineliler, Conde’e bu kez yüzde 58’e yakın oy vererek “istikrarı” taltif etti.