IŞİD'in Bulgaristan Romanları arasında ne işi var?

Bulgaristanlı Roman Ahmet Musa Ahmet, IŞİD üyeliğinden ceza aldı. Anlaşılan IŞİD Bulgaristan'da yayılmaya kararlı. Ancak Romanlar bu kara örgüte hiç de sıcak bakmıyor.

BULGARİSTAN

2007'de Pazarcık'taki bir düğünde, Bulgaristanlı Roman Ahmet Musa Ahmet etrafındakilere “İnancımız için kafa kesenlerin, bomba patlatanların önünde eğilmemiz lazım” diyordu. Oysa çalışmak için gittiği Viyana'da Hıristiyanlıktan Müslümanlığa geçeli sadece yedi sene olmuştu. Kendisini imam ilan etmişti.

Yine etrafındakilere, sandığa gitmeyin çünkü oy vermek günahtır diye vaaz ediyordu.

2012'de Pazarcık mahkemesinde ifade veren tanığın anlattıklarına göre etrafında 10 kişi daha aynı faaliyet içindeydi.?İşi gücü, sabit geliri olmadığı halde üç arabası, bir dükkanı vardı bir de apartman yaptırıyordu.

"Çetesi Hıristiyanlara saldırırken o da cebini doldurmaya devam ediyordu." Suçlama, Ahmet'in El Vakf-el İslam örgütünün yerel lideri olduğu yolundaydı. "Yasaklandığı halde faaliyete devam eden vakfın parası iddiaya göre Suudi Arabistan'dan geliyordu. Cami inşa ediyorlar, genç erkekleri Ortadoğu turlarına yolluyor, Bulgaristan'da dini eğitim için finansman sağlıyorlardı. Selefiydiler."

Kara bayrakların altında uzun süredir IŞİD propagandası yapıyorlardı. Cihatçı logolu bayrakları tişörtleri, hatta beyzbol şapkaları vardı. Ahmet mahkemede “Biz sadece Allah'ın önünde eğiliriz” dedi, davadan küçük bir cezayla kurtuldu.

2014'te çıkarıldığı bir başka mahkemede hakim içeri girdiğinde kalkmadı, “Sadece Allah'a saygı gösteririm” dedi. Halbuki iki yıl önceki mahkemede epey “iyi halli” görünüyordu. 

Bu kez yanında yargılananlar arasında Sarnista imamı Said Mutlu da vardı.

Kimin önünde eğileceği konusunda hayatı boyunca kafası biraz karışık olan, para aktıkça da daha çok karışan Ahmet, bu ayın başında anti-demokratik fikirler yaymaktan iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. IŞİD bayrağı altında vaaz verip cihat çağrıları yapan bir çakma imama epey hafif bir ceza verildiği söylenebilir. Ama bu cezanın hemen ardından Pazarcık ve Plovdiv'de 13 erkek ve bir kadın daha nefret yaymak ve IŞİD propagandası yapmaktan tutuklandı.

Anlaşılan IŞİD Bulgaristan'da yayılmaya kararlı. Romanlarsa bu kara örgüte hiç de sıcak bakmıyor. Bunu sosyal medyada, forumlarda vs. de görmek mümkün. Dört ay kadar önce Roman gençlerin IŞİD'çileri tiye aldıkları bir video resmen internet fenomeni olmuştu. Sözde kafa kesmek üzere olan gençler, aniden göbek atmaya başlayarak o stereotipleştirilmiş “Roman ruhu”na dönüyordu. Çocukların dansı gerçekten izlemeye değer. Ama gerçekten bölgeye Suudi ve Körfez parası üstelik art niyetlerle akıyorsa durum oldukça ciddi demektir. Ve herkes bilir ki etnik oyunlar Balkanlar'da çok tehlikelidir.

JAPONYA

Tokyo'da neden kavun-rakı yapılmaz?

Bir üzüm tanesine kaç para verirsiniz? Geçen hafta Japonya'nın Kanazawa kentinde bir salkım Ruby Roman üzümü, bir milyon yene, yani 8.200 euroya satıldı. Bu da bir üzüm tanesi -ki her bir tane 20 gram kadar ve neredeyse pinpon topu büyüklüğünde- 315 dolara satıldı demek. Şaşalı ihalenin altında bölgeye turist çekmek gibi bir amaç da var ama bu ülkede 12.000 dolara kavun satıldığı da oldu.?Japonlar rakıyı üzümden değil pirinçten yapmakta, yanında da kavun yememekte ne kadar da haklılar.

İRAN

Yak ordan bi bayrak

Geçen hafta Cuma günü İranlı yetkililer nükleer pazarlık için Viyana’da ABD”nin de dahil olduğu Batılı güçlerle masaya oturmuşken, Tahran sokaklarında “Kudüs günü” hasebiyle Amerikan bayrakları yakılıyordu. Ama İranlıların öfkesi bu yıl Suudileri de vurdu; Amerikan, İngiltere ve IŞİD bayraklarıyla birlikte Suudi Arabistan bayrakları da yaktılar. Asıl sebep, Suudi Arabistan önderliğinde Yemen'e düzenlenen hava saldırıları.

Fakat üzerinde “La ilahe illallah Muhammeden Resulullah” yazan herhangi bir şeyi yakmak caiz olmadığından olsa gerek, yeşil zemin üzerine “Suudi” yazıp o bayrakları yaktılar.

Bayrak yakmak genel olarak antipatik bir eylem. Ama öfke duyduğu ülkeye karşı sinirlerine hakim olamayanlar için daha naif bir çözüm var: www.flagburningworld.com.

Sitede istediğiniz ülkenin bayrağını online olarak yakabilirsiniz. Girerseniz göreceksiniz, Suudi bayrağı burada da yazısız olarak verilmiş.

Verdikleri rakam doğru ise bugüne kadar 51 milyonun üzerinde bayrak yakılmış sitede. Bir de en çok hangi bayrakların online ateşe verildiğini yazsalarmış, rekabet iyice kızışabilirmiş.