Bekâret ve eşcinsellik...

Cinsel eylemin yalnızca erkeğin kadına yaptığı, yaparken de aşağıladığı bir cezalandırma yöntemi olduğu başka kaç toplum var acaba dünyada?

A&G Araştırma Şirketi ve Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün Türk halkının aşka, ilişkiye, evliliğe bakışına dair geniş bir araştırması olmuş. Bu araştırmadan çıkan iki sonucu paylaşmak istiyorum.
Sonuçlardan birine göre “Halkın yüzde 77,5’i evlenen kadın mutlaka bakire olmalıdır” cevabını veriyor. Yani bu ülkede beş kişiden dördü kadının evlenirken bakire olması gerektiğini düşünüyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Kadın cinselliği namusun en önemli kriteri olmaya devam ediyor ve uzun süre daha devam edecek. Töre cinayetleri çok uzun süre daha var olacak, tecavüze uğrayan zavallı kız çocukları aileleri tarafından öldürülmeye devam edecek. Tecavüz eden erkeklerin, bekâretin önemli olduğunu düşünen erkek hâkimler tarafından uzun süre daha en hafif cezalarla durumu atlatmaları sağlanacak.
İşlevi kız çocuğunun enfeksiyona karşı korunması olan ve evrimsel bir artık olarak orada kalmış bir zar, kadının özgürleşmesinin önündeki en büyük engel olmaya devam edecek. Daha uzun yıllar kadınlar bekâretlerini korumak ve erkeklerine ‘namuslu’ bir şekilde kendilerini teslim edebilmek uğruna, doğanın bize sunduğu sıradan ama en zevkli yaşantı olan cinsellikten mahrum kalmaya devam edecekler.
Peki, sizce erkek yalnızca namusu temsil ettiği için mi kadının evlenene kadar bakire kalmasını istemektedir? Bekâret daha önce cinsel ilişkiye girmemiş olmak, başka bir erkeğin cinsel organını tanımamak anlamına gelir. Dolayısıyla kocasının erkekliğini karşılaştırma olanağına sahip değildir kadın. Sakın ağır yetersizlik duygularıyla, dolayısıyla narsistik sorunlarla kıvranan feodal toplum erkeği, en azından cinsellikte yeterliymiş hissine sahip olmak istiyor olmasın? Ve bunu namus kavramına sığınarak rasyonalize etmeye çalışıyor olmasın? Cinsel eylemin yalnızca erkeğin kadına yaptığı, yaparken de aşağıladığı bir cezalandırma yöntemi olduğu başka kaç toplum var acaba dünyada? Lütfen küfürlerimize bir bakalım. Ama bence bu istatistiksel sonucun en ağır tarafı, bu oranın bu kadar yüksek olmasına neden olanın kadınların büyük bir kısmının da böyle düşünmeye devam ediyor olması. Erkeğin kadın üzerindeki egemenliğini sürdürmek, kendine yalancı bir narsistik doyum sağlamak için bekâreti savunmasını anlamak mümkün belki ama kadın neden köle olmaya, özgürleşmemek için bakire kalmaya devam etmek istiyor?
Araştırmanın diğer can yakan bir sonucu da “Türkiye’de isteyenler hemcinsleriyle evlenebilmeli fikrine katılanların oranının sadece yüzde 3,6” olması. Bu homofobik toplum, eşcinselliği bir sapıklık olarak görmeye devam ediyor ve uzun yıllar da öyle görmeye devam edecek demektir bu sonuç. Bir toplumun uygarlık düzeyinin en önemli işaretlerinden biridir eşcinselliğe bakış açısı.
İnsanın kendinden ‘farklı’ olduğunu varsaydığı ötekine bakış açısı hayatın içinde o kadar çok ince detayı belirler ki aslında. Yukarıdaki cümleyi kurarken önce ‘farklı olana bakış’ diye yazdım. Sonra fark ettim ki, bu cümle o haliyle ayrımcılığın dikâlâsı. Yani ben de aslında eşcinselin farklı olduğu düşüncesini benimsemek üzereyim. Hâlbuki eşcinsel heteroseksüelden, bir kadın bir erkekten ne kadar farklıysa o kadar farklıdır. Ve hiç kimsenin eşcinsellere herhangi bir hakkı vermek veya vermemek gibi bir hakkı olamaz. Bu tıpkı Türk’ün Kürt’e kendi dilinde okuma yazma, kendini anadilinde savunma hakkını verme hakkına sahip olmadığı gerçeği gibidir. Bu hak doğal olarak vardır.
Eşcinsellik sonradan olma bir şey değildir, kişi erişkin olduğunda bir yaşam biçimini seçiyor değildir. O zaten eşcinsel doğar. Tıpkı kadın ya da erkek doğmak gibi. Kadınlar evlenene kadar bakire kalmak zorunda oldukça, eşcinsellerin hayatlarıyla ne yapmak istedikleri feodal bir cehaletin iki dudağı arasında kaldıkça ekonomimiz ne kadar düzelirse düzelsin, geri kalmış, mutsuz, hayatın kıymetini bilmeyen, barbar bir toplum olmaya devam edeceğiz.

http://www.radikal.com.tr/1120726112072613

YORUMLAR
(13 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Herzaman empati yapmak gerek. - watson

Hocam yazınız muhteşem ötesi. Namus nedir? bizim toplum anlayışımıza göre kadının nikahlanmadığı bir erkekle birlikte olmasıdır. Varmı dır bu yorumu okuyup da X bir kadınla 1 gece olmayı içinden geçirmeyen! Ortam oluştuğunda affetmeyeceklerine eminim :) Sonra da işte o %77 nin içinde olmanın gururunu taşırlar.. Namus bekçileri(!) Peki X kadını sen namussuz yapmadın mı? Namussuz kadının suç ortağı sen değil misin? Bile bile suça ortak olmanın ödülü %77 mi? İşte böyle ikiyüzlü bir toplumun fertleriyiz ne yazık ki?

Bir karşılaştırma - enver altın

Yazıda bahsedilen ve iki konuda halkımızın görüşünün belirlendiği araştırmanın sonucu ile benim bu yazıya yaptığım yoruma verilen oyların durumu karşılaştırıldığında Türkiye genelinde iki konudaki halkın yaklaşımı ile çoğu okurun görüşünün uyumlu olmadığı, birbirinin zıddı olduğu görülüyor. Okurların çoğunluğunca beğenildiği anlaşılan yazı halkın yaklaşımını eleştirirken, ben de yazıdaki yaklaşımı eleştirmiş oldum ve olumsuz oy yağmuruna tutuldu yorumum. Olsun, halkın yaklaşımını yansıtan sonuçlar önemli.

Arastirma sonuclari... - sinanmut

Arastirma sonuclarinin kotu olduguna ve yazarin soyledigi bircok seye katilmama ragmen "Escinsel olan her insanin escilsel dogduguna katilmiyorum". Kisinin escinsel olmasi dogal sebeplerden(bedensel) oldugu gibi kisinin hur iradesi ile sectigi birsey de olabilir. Sonucta cinsellik insan icin bir haz duygusudur. Insanin heteroseksuel, homoseksuel ya da bi-seksuel olmayi kendi iradesi ile secmesi hakkidir.

Cinsellikteki tabular - iris78

Tarih boyunca bu tabular dogacak cocugun nesebiyle ilgiliydi. Artik gebe kalmayi önleyici haplar ve diger yöntemler, prezervatif vb. tabulara gerek kalmadi.

Efenim toplumumuzun geneli... - AgnesBooth

Yine aynı zihniyetin pek sevdiği diğer bir kanıt da dar görüşlü ve baskıcı zihniyetlerinin toplumun çoğunluğu tarafından paylaşıldığını, dolayısı ile haklı olduklarını iddia etmeleridir. 1. Toplumun genelinin öyle düşünüyor olması her zaman haklılığa işaret etmez 2. Öyle olsaydı bugün hala dünyanın düz olduğuna inanmamız ya da ağaç tanrısına tapıyor olmamız gerekirdi. Bunlar da bir zamanlar çoğunluğun fikriydi ne de olsa, öyle değil mi? 3. "Bizim tüm kızlarımız bakiredir, bizden eşcinsel çıkmaz" bu pek övünülen çoğunluğun büyük ikiyüzlülükleridir; böyle toplumlar sadece cinselliğini yine yaşayan ama bekaretini bozdurmayan ya da zarını diktiren kadınlarla, eşcinselliğini gizli gizli yaşayan mutsuz insanlar doğurur. 4.Yazar evliliğe ve bekarete karşı değil, bunun tek geçer akçe olmasına karşı. Bırakın kim nasıl istiyorsa öyle yaşasın, bunlar bireysel tercihlerdir, üçüncü bir şahısa zarar vermediği müddetçe kimseyi ilgilendirmez.

Sayin Dr. Alper, tesekkürler - iris78

Oldukca cesur bir yazi. Yorumcu Abaycan, yazar "eylemin erkegin kadina yaptigi, asagiladigini sandigi baska ülke varmi diye soruyor ve küfürlerimizi örnek veriyor. Arap-bedevi kültürünün disinda hicbir yerde yok. Bedevi kültürüne bulasmamis Türkler'de örnegin Yakutlar'da vb. yok. Bu kültüre bulasmamis Afrikalilarda, Güney Amerikalilarda, Güney denizi adalarinda hicbir yerde yok. Arap ülkelerinde ve Türkiye'nin bazi yörelerinde görüp hayret ettigim bir durum var. Sac-sakal trasi hayli uzamis, sapsari disleri olan (firca görmemis) burnunun killari disari firlamis yamuk yumuk bir adamin yaninda, kendisinden 10-15 yas kücük, oldukca atraktif carsafa sarmalanmis kadin. Normal sartlarda o erkegin böyle bir kadinla konusmasi bile mümkün degil. Belkide bu genc hanim onun ikinci karisi. Bu yalniz bedevi kültüründe var. Abaycan yazik degilmi o kadina?

Daha okuduğumuzu anlamaktan aciziz... - AgnesBooth

Güzelim yazınıza gelen tepkiye bakıyorum da, biz daha okuduğumuzu anlamaktan aciziz! ülkedeki baskıcı ve hoşgörüsüz zihniyetin en büyük taktiğidir; cinsellikle ilgili özgürlükleri savunanların ne demek istediğini ya gerçekten anlamazlar ya anlamamazlığa gelirler. İnsanların cinselliklerini özgürce yaşama hakları olduğunu söyleyen bir yazıya "ne yani grup seks yaparak mı modern olacağız?" diye tersinden cevap vermek de ancak bizimki gibi ülkelerde olur. Hayır, medeniyet grup seks yapmakla olmaz elbette ama okuduğu köşe yazısını anlayabilecek kadar mürekkep yalamakla olur, kendisinden farklı yaşam tarzlarının da eşit haklara sahip olduğunu idrak etmekle olur, bu özgürlükler dünyanın hiçbiryerinde henüz istenilen düzeyde uygulanmıyorsa bile uygulanması gerektiğini söyleyebilmekle olur, bizim daha 40 fırın ekmek yememizle olur.