Narsist erkek...

Narsist erkek kendini yere göğe koyamaz, her şeyi başaracağını düşünür, her şeye hakkı vardır, başkaları onun için vardır sanki ve onun bütün isteklerini yerine getirmek zorundadır. Onlarla işi bittiğinde dönüp yüzlerine bakmaz. Empati yeteneği yoktur
Narsist erkek...

"Göğsümde ah iki kişi oturuyor." dedirtir Faust'a Goethe. Farkında olmadan narsist erkeği tarif ediyor gibidir. Dışarıdan çok çekici, neşeli, sıcakkanlı, espritüel ve kendine güvenli gözüken narsist erkek, içinde kendini yetersiz, değersiz, sevilmeye layık olmadığını düşünen çaresiz bir küçük çocuk yaşatır.

Narsist erkek olarak anlatmamın nedeni, herkes tarafımdan hemen farkedilen narsistlerin büyük çoğunluğunun erkek olmasıdır.

Narsist erkeğin çocukluğuna baktığımızda sorunlu bir ebeveyn ilişkisi görürüz. Temel ruhsal ve duygusal gereksinimleri karşılanmadığı için kendisine ve ilişkilerine zarar veren birçok duygusal, düşünsel ve algısal kalıp, yani şema geliştirir. Bu şemalardan en önemlisi duygusal yoksunluktur. Narsist erkeğin bir ya da her iki ebeveyni soğuk ve mesafelidir, sevgisini göstermez ya da koşullu olarak gösterir. Yemeğini bitirdiğinde, yatağını topladığında, iyi not aldığında. Çocuk bu koşulları yerine getirmezse sevilmeyeceği algısına sahiptir. Kendisinden beklentiler çok yüksektir. Kabul görmek için konulan kurallara uymak zorundadır. Ve kurallar katıdır, değişmez. Olduğu gibi değil, denilenleri yaptığında kabul görür aile içinde. Başkasının onları nasıl gördüğü çok önemlidir.

Narsist erkek adayı çocuk, ya sürekli eleştirilir, küçümsenir, ne yaparsa yapsın yeterli değildir ebeveyninin gözünde. Bunun sonucunda yetersizlik, değersizlik şeması geliştirir. Ya da hiç sınır konulmaz kendisine. Şımartılır, çok özelmiş gibi davranılır. Her şeye hakkı vardır. Bu durumda da haklılık/özel olma dediğimiz şemayı geliştirir.

Yetersizlik şeması olan kişi bu duyguyla başa çıkmak için narsistik bir kişilik geliştirebilir. Haklılık/özel olma şeması olan kişi zaten narsistir. Narsist erkek kendini yere göğe koyamaz, her şeyi başaracağını düşünür, her şeye hakkı vardır, başkaları onun için vardır sanki ve onun bütün isteklerini yerine getirmek zorundadır. Onlarla işi bittiğinde dönüp yüzlerine bakmaz. Empati yeteneği yoktur. Zeki narsist erkek bütün bunları göstermemeyi başarır. Hatta mütevazi bir erkek izlenimi bile verebilir. Narsist gözükmenin pek hoş olmadığını bilir çünkü. Empati gösterir gibi yapar, dinler gibi yapar, anlayış gösterir gibi yapar. Hatta sever gibi yapar. Terkedilmeye katlanamaz. Kendi terk etmek ister. Ya da herkesi kendine bağımlı kılmaya çalışır. Terkedilirse duygusal yoksunluk, değersizlik şemaları aktive olur ve saldırganlaşır. Kendisi nasıl küçümsendiyse, eleştirildiyse çocukluğunda, o da aynısını yapar.

Bütün insanlar gibi zeka, yetenek ve beceri, eğitim ve kariyer açısından narsistler arasında da fark vardır. Belli bir başarıya ulaşmış, eğitimli bir narsist kısmen de olsa hayatından memnundur. Oysa içinde, derinlerde bir yerde değersiz, yetersiz olduğunu, sevilmeye layık olmadığını söyleyen bir ebeveyn modu yiyip bitirir kendisini. Büyük liderlerin, (örneğin Atatürk) hırslı yöneticilerin büyük kısmının narsist erkekler olması çok normaldir. Yoksa kim kendi hayatından o kadar büyük fedakarlıklar yaparak kendini işine ya da görevine adayabilir ki.

Hayatının belli bir döneminde başarısızlığa uğrayan narsist erkeği derin bir depresyon bekler. Başarısızlık herkes için üzüntü vericidir ama hastalık düzeyinde bir depresyon narsistik bir tepkidir.

Bir narsistin başına gelebilecek en kötü şey, hiçbir alanda başarılı olamamak, kariyerinde ilerleyememek, eşi ya da sevgilisi tarafından terkedilmek vb.dir. Bu durumda agresyon, haset, kıskançlık gibi olumsuz duyguların ve/ya da ankaiyeteden psikosomatik bozukluklara kadar birçok ruhsal sıkıntının pençesinden kurtulamaz.

Bütün bunlar narsistik kişilik yapısının genel özellikleridir. Bu anlamda bir genellemedir. Bütün narsistler böyle değildir, bütün saydıklarım her narsist erkekte ve aynı şiddette olmak zorunda değildir.

Yakışıklı, başarılı bir narsist erkek kadınını uçurur. En azından bir ilişkinin başlangıcında. Birlikte olabilmek için her türlü taktiği dener, hediyeler alır, sevgi sözleri, iltifatlar birbirini takip eder. Şık restoranlarda yemekler yenir, lüks otellerde tatiller yapılır. Seks en önemli performans alanlarından biri olduğu için cinsellik de çok tatminkardır kadın için. Narsist erkek kadınını bulutların üstüne çıkarır ilişkinin başlangıcında, sonra paraşütsüz aşağı bırakır. Çünkü ilgisini kaybeder hızla.

Bu nedenle ben şaka yollu şunu düşünürüm. Her kadın hayatında bir kez narsist erkekle ilişki yaşamamışsa çok şey eksik kalmış demektir onun için. Ama ikinci narsistten mümkün olduğunca uzağa kaçmalıdır.

Not: Borderline kadın... yazım için çok fazla hakaret, küfür, aşağılama içeren tweet ve mail aldım. Bunların hiçbirine yanıt vermeyeceğimin, susma hakkımı kullandığımın bilinmesini isterim.