Avrupa'da iki 'Türkiye konusu'

Türkiye'nin İslami kökenli iktidar partisi, kendine bağlı belediyelerde alkole karşı sıkı önlemler almaya başladı. Bu önlemler çoğunluğu Müslüman, fakat laik olan, Avrupa Birliği adayı ülkede, halk arasında da çeşitli tepkiler topladı.

Türkiye'deki alkol yasağı tartışmalarını Fransız basın ajansı AFP, özetledi. Çeşitli Avrupa gazetelerinde yayımlanan haber-yorumun ilk bölümü şöyle.

"Türkiye'de iktidar partisi alkole karşı sert önlemler alıyor"
Türkiye'nin İslami kökenli iktidar partisi, kendine bağlı belediyelerde alkole karşı sıkı önlemler almaya başladı. Bu önlemler çoğunluğu Müslüman, fakat laik olan, Avrupa Birliği adayı ülkede, halk arasında da çeşitli tepkiler topladı.
Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti ve sembolü olan Ankara'daki AKP'li belediye başkanları, aile değerlerini koruma gerekçesiyle, belediyeye ait kafe ve lokantalarda alkolü yasakladılar.
Ayrıca, mevcut alkollü içki satış ruhsatlarının uzatılmasının önüne sayısız bürokratik oyalamalarla çeşitli zorluklar çıkarırlarken, yeni içki satış ruhsatları da vermeyi reddediyorlar.
Türkiye resmi olarak yüzde 99'u Müslüman olan bir ülke. İslam dini ise alkol tüketimini haram olarak görüyor. Fakat Türkler genelde kutsal kitap Kuran'ın dinsel hükümlerini ılımlı bir şekilde yorumluyorlar. Dolayısıyla Türkiye'de alkol, belirli bir resmi izin karşılığında yasal olarak satılabiliyor ve tüketilebiliyor.
Çözülmüş İslami bir siyasi grubun uzantısı olan iktidar partisi AKP, konuyla ilgili herhangi bir resmi direktif beyan etmedi. Fakat AKP, gelişmelerden çok fazla endişelenmiş gibi görünmüyor.
Türkiye'nin geleneksel anasonlu içkisi olan rakı bile, Anadolu'da, şehir dışında alkolün tüketildiği "içki mıntıkaları" (drinking zone) oluşmasını isteyen bazı AKP'li belediyeler tarafından yasaklanmakta.
Bursa'nın kuzeybatısında yer alan Osmangazi'nin Belediye Başkanı Abdullah Karadağ, barların kent dışına çıkarılması gerektiği fikrini savunuyor. Karadağ, basına verdiği bir demeçte, "Biz, Avrupa'daki gibi alkollü içkilerin satıldığı özel sokakların oluşmasını istiyoruz" dedi.
Resmi yemeklerde bile alkolden uzak duran ve meyve suyu ile doldurduğu kadehini şerefe kaldıran Erdoğan, son zamanlarda, hükümetin "gençleri alkolün tehlikelerinden koruma" görevinin olduğunu söyleyerek, kendisine bağlı belediye başkanlarının alkol yasaklarını onaylıyor ve destekliyor.