Portre: Joschka Fischer

Yeşiller'in başkanı değil ama baş adayı olan Fischer, Schröder ile 1998'de kurduğu 'kırmızı-yeşil' koalisyonun dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısı.

Yeşiller'in başkanı değil ama baş adayı olan Fischer, Schröder ile 1998'de kurduğu 'kırmızı-yeşil' koalisyonun dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısı. Onun da Schröder gibi güçlüklerle dolu bir hayatı vardı. Fischer, 1948'de Gerabronn'da doğdu. Babası daha önce yıllarca Macaristan'da yaşamış, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Almanya'ya yerleşmişti. Kasaplık yapıyordu.
Fischer, 1965'te liseden ayrıldı. Bir fotoğrafçının yanında çalışmaya başladı. Bu arada politikaya girdi. 1967'de Alman sol öğrenci hareketi içinde aktif bir rol üstlenmeye başladı. Üniversitelerde misafir öğrenci olarak bulundu. Marx, Mao ve Hegel'in düşünceleri üzerine ayrıntılı çalışmalar yaptı. Opel'de çalışırken işçileri örgütlediği ve kışkırttığı gerekçesiyle işten atıldı. 1976'dan 1981' kadar taksi şoförü ve kitap satıcısı olarak çalıştı.
1977'deki Alman Sonbaharı diye de anılan terör olaylarına karşı tavır aldı. 1983'te Hessen eyaletinde örgütlenmeye başlayan Yeşil Parti'ye üye oldu.
1983'te Yeşiller'in lideri olarak Alman Parlamentosu'na girdi. Ama yerel politikaya geçti. Hessen eyaletinde çevre bakanlığı yaptı. Bu görevini 1998'e kadar sürdürdü.
O yıl yapılan seçimlerde yeniden Federal Parlamentoya girdi. Schröder liderliğindeki Sosyal Demokratlarla koalisyon kurdu. Dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısı olarak hükümette yer aldı.
Fischer, dış politikada 1999'da Amerika'nın Kosova'ya ve Afganistan'a müdahalesini destekledi. Fakat, Amerika'nın Irak'a müdahalesinde Almanya'nın rol almaması için en çok çaba harcayanlardan biri oldu. İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya'sında, Genscher'den sonra en uzun süre dışişleri bakanlığı yapan ikinci politikacı oldu. Özel yaşamı oldukça hareketli olan Fischer şu anda kamuoyunda en çok sempatiyle bakılan politikacılardan biri. Dört kez evlendi ve boşandı.