Portre: Wolfgang Schüssel

Bugün 60 yaşında olan Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel'i, Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin başlatılmasına çıkardığı engelle tanıdık. </br>Schüssel kıdemli bir politikacı...

Bugün 60 yaşında olan Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel'i, Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin başlatılmasına çıkardığı engelle tanıdık.
Schüssel kıdemli bir politikacı... Partisi 'Avusturya Halk Partisi' (ÖVP)... Şu sırada, Avusturya'yı koalisyon ortağı aşırı sağcı 'Avusturya Özgürlük Partisi' (FPÖ) ile birlikte yönetiyor.
ÖVP kendini ılımlı sağcı, muhafazakâr ve Hıristiyan demokrat bir parti olarak tanımlıyor. 1945'ten 1970'e ve 1986'dan bugüne kadar bütün koalisyon hükümetlerinde bulundu. Sermaye kesimlerinin, çiftçilerin ve devlet memurlarının çıkarlarını gözeten ve onlar tarafından desteklenen bir partiydi.
Schüssel iktidara gelince, partinin sermaye kesimleri dışındaki kesimlerle olan ilişkisini ve geleneksel popülist politikalarını bir kenara itti. Neo-liberal ekonomik reformlara odaklandı. Kamu harcamalarını kıstı. Sosyal devlet kurumlarının alanını daralttı.
2000'deki seçimlerde Schüssel'in aşırı sağcı 'Avusturya Özgürlük Partisi' (FPÖ) ile koalisyon kurması, gerek ülke içinde gerek ülke dışında büyük tartışmalar yarattı. Ülkede protesto eylemleri başladı. O zamanki on dört AB üyesi ülkenin hükümetleri Avusturya ile ilişkileri durdurma kararı aldı.
Bazı Avrupalı politikacılar, Schüssel hükümetinde yer alan politikacılarla el sıkışmayı ve görüşmeyi bile reddettiler. Avusturya'nın AB içindeki etkinliği azaldı. Sonunda, FPÖ'nün lideri Jörg Haider hükümetten ayrıldı. Schüssel de koalisyonu feshederek, erken seçim kararı aldı.
2002 Kasımı'ndaki seçimlerde Schüssel seçimleri yüzde 42'lik bir oy oranıyla kazandı. FPÖ ile yeniden koalisyon hükümeti kurdu. Fakat, bu seferki hükümet kadrosunda FPÖ'nün en aşırıları yoktu.
Schüssel hükümeti bütçe açıklarını kapatmakta, mali disiplin ve kamu harcamalarını kısmakta diğer Avrupalı hükümetlerden daha hızlı hareket etti. Vergiler ve primler artırılırken, kamu harcamaları kısıldı. Buna karşın, kurumlar vergisi azaltıldı. Birçok özelleştirmeye imza atıldı.
Eğitim sistemi ve üniversiteler ise mali kaynak sıkıntısı çekmeye başladı.
Neo-liberal politikaların ekonomik etkileri sosyal problemler yarattı. Suç oranlarında artışa neden oldu.
Sosyal Demokratlar ve sendikalar Schüssel'in politikalarını şiddetle eleştiriyor. Koalisyon ortağı FPÖ ise Schüssel'i daha muhafazakâr ve sağ yöne çekmeye çalıştırarak sıkıştırıyor. Türkiye'nin üyeliği konusunda da FPÖ içinden daha çatlak sesler geliyor.
* * *
Schüssel'in kısa hayat hikâyesine gelince; Wolfgang Schüssel 1945'te Viyana'da doğdu. Viyana'nın ünlü Katolik erkek liselerinden birini bitirdi. Viyana Üniversitesi'nde hukuk okudu. 1968'de hukuk alanında doktora derecesi aldı.
1968-75 arasında ÖVP'nin parlamento grubunun sekreterliğinde bulundu. 1975'ten 1991'e kadar partinin yan teşkilatlarından biri olan Avusturya Ticaret Federasyonu genel sekreteri oldu.
1989'da Sosyal Demokratlarla yapılan koalisyon hükümetinde, Ekonomi Bakanı olarak yer aldı. 1995'te parti genel başkanlığına seçildi. 1995'ten 2000'e kadar, Sosyal Demokrat Parti başkanlığındaki koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı olarak görev aldı.
Wolfgang Schüssel evli ve iki çocuğu var. Viyana'da yaşıyor. Tatillerini de Avusturya'da geçiriyor. Dağcılık en büyük hobisi. Boş zamanlarında Alplere tırmanıyor. Tam bir müzik âşığı. Çaldığı birçok enstrüman var ama, o en çok piyanoyu tercih ediyor.