Portreler: Frank Walter Steinmeier, Franz Müntefering

49 yaşındaki Frank Walter Steinmeier, Merkel'in başbakanlığında kurulan koalisyon hükümetinde en önemli bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenecek.

Frank Walter Steinmeier
49 yaşındaki Frank Walter Steinmeier, Merkel'in başbakanlığında kurulan koalisyon hükümetinde en önemli bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenecek.
Genelde Almanya'da bir koalisyon hükümeti kurulurken Başbakan yardımcılığıyla Dışişleri Bakanlığı aynı politikacıda bulunurdu. O politikacı da doğal olarak koalisyonun küçük partilerinin liderlerinden biri olurdu. Şimdiki Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in durumu gibi...
Steinmeier'in durumu bu konuda bir istisna. Merkel hükümetinin Başbakan Yardımcısı, Sosyal Demokratların lideri Müntefering oluyor. Müntefering'in bakanlığı da Çalışma Bakanlığı...
Steinmeier Schröder'in sağ kolu olarak biliniyor. Schröder 1991'de Aşağı Saksonya Eyaleti'nde başbakan olduktan sonra Steinmeier ona iletişim ve basın hukuku alanında danışmanlık yaptı. 1993'te ise Aşağı Saksonya Başbakanlık Genel Direktörlüğü'nde ve 1996'da da Başbakanlık Genel Sekreterliği'nde bulundu. Bu tarihten sonra, Schröder'in, düşüncelerini ve politikalarını danıştığı en yakın arkadaşı oldu.
Schröder iktidara gelince, 1999 yılında Steinmeier'i Başbakanlık Dairesi Başkanlığı'na getirdi. Steinmeier Schröder'in en yakın arkadaşı ve danışmanı olmayı sürdürdü. Kabine toplantılarında Başbakan'ın hemen yanında yer alıyordu. Kabinedeki tartışmalarda Schröder sürekli onun görüşlerine başvuruyordu. Öyle ki, bazılarına göre Steinmeier "Schröder'in suflörü" gibiydi. Ayrıca, 'Schröder'in arkasındaki adam' ve 'mükemmel organizatör' gibi lakaplarlarla da anılıyordu.
Steinmeier ile Sosyal Demokratlar yeni hükümette de dış politikadaki
ağırlıklı yerlerini koruyacaklar.
Steinmeier'in kısa geçmişi ise şöyle: 1956'da Lippe'de doğdu. Hukuk ve Siyaset Bilimi öğrenimi gördü. Birçok Alman politikacı gibi o da avukat kökenli. Hiçbir hobisi olmayan bir 'işkolik' olarak biliniyor. Evli ve bir kızı var.

Franz Müntefering
SPD'nin Genel Başkanı Franz Müntefering, Hıristiyan Demokrat Angela Merkel'in başbakanlığında kurulan yeni koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı olacak.
Müntefering 1940'ta Arnsberg'de doğdu. Babası bir çiftçiydi. İlk öğrenimini bitirdikten sonra satış ve pazarlama eğitimi gördü. Bir dönem bir çelik fabrikasında çalıştı. Sendikacı oldu. Halen Almanya Çelik İşçileri Sendikası üyesi.
SPD'ye 1966'da katıldı. 1975'te Alman Federal Parlamentosu'na girdi. 1992 ile 1998 arasındaki Hıristiyan Demokrat iktidar döneminde Federal Parlamento dışında kaldı. O arada 1995 ile 1998 yılları arası Kuzey Ren Westfalya Eyaleti Parlamentosu'nda bulundu. 1998'de Sosyal Demokratların iktidara gelmesiyle yeniden Federal Parlamento'ya girdi.
1999'da SPD'nin Genel Sekreterliği'ne getirildi. Daha sonra partinin Parlamento Grup Başkanlığı'nı yaptı. 2004'te Schröder'in ardından Parti Başkanlığı'na getirildi.
Müntefering serbest piyasa ekonomisine oldukça mesafeli ve eleştirel bir politikacı olarak tanınıyor. SPD'nin daha geleneksel ve sol kanadını temsil ediyor. Devletin ekonomik eşitlik ve adalet adına daha müdahaleci olmasından yana.
Konuşmalarında Almanya'ya girip çıkan şirketleri, ekonomiye zararlı olan ve bir yerden bir yere zıplayıp duran çekirgeler olarak niteledi. Ardından bir 'çekirge şirketler listesi' yayımladı. Müntefering'in bu çıkışları basında ve medyada büyük ses getirdi. İşverenler tarafından eleştirilirken, halkın büyük desteğini topladı.
Başbakan Schröder de Müntefering'in destekçilerinden biriydi. Başbakanlıktan ayrıldıktan sonra, Müntefering'in kendisine karşı hep dürüst davrandığını belirterek, ona sık sık, kendisine karşı gösterdiği dayanışma ve yaptığı katkılar için teşekkür etti.
Müntefering iki defa evlendi. Birinci eşinden ayrıldıktan sonra, 1995'te ikinci evliliğini yaptı. Birinci evliliğinden iki kızı var. Biri yazar, Mirjam Müntefering.