Seçim ve iki ihtimal...

AKP yeniden mutlak çoğunluğu kazanırsa, ortaya çıkacak iki ihtimalin ikisi de çok sakıncalıdır...
Seçim ve iki ihtimal...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyundaki şu algıyı daha da pekiştirdi: 7 Haziran seçiminde AKP bir kere daha iktidar olursa, Erdoğan, o iktidarın parti ve hükümet başkanını asla rahat bırakmayacak.

AKP’nin yeniden çoğunluğu kazanması halinde, malûm, iki ihtimal var:

1- AKP, yeni seçilecek Meclis’te, kendisine müttefik de bulur ve Anayasayı değiştirecek imkânı elde ederse, Erdoğan’ın yapacağı şey belli: Devletin rejimini –Osmanlıcasıyla-“nev’i şahsına münhasır” (Türkçesiyle ‘kendine özgü’) bir ‘başkanlık sistemi’ne çevirmeye çalışacak. ABD’deki gibi denetleme mekanizmalarına da tabi olmayan, ama hiçbir demokratik sistemde benzeri görülmemiş yetkilere sahip bulunan bir başkan olmak isteyecek.

Buna, tabii, iktidar partisinin Erdoğan’ın her dediğine kayıtsız şartsız ‘evet’ demeye alışmış olan kesimi boyun eğecek. Ama o kesimin dışındaki her sağduyu sahibi, buna itiraz edecek. Erdoğan’ın istediği o “nev’i şahsına münhasır” sistemin örneği, ancak eski mutlak krallıklarda veya mutlak padişahlıkta var çünkü...

2- AKP, yeni seçilecek Meclis’te çoğunluğu kazanır ama, anayasayı değiştirecek oy oranına ulaşamazsa, Cumhurbaşkanı gelenekler gereği, hükümeti kurma görevini AKP’nin genel başkanına verecek. Yani, eğer bugünkü durum değişmezse, gene Ahmet Davutoğlu’na...(Durumun değişmesi de mümkündür. Ama o ihtimal, birçok şıkkı da olan ayrı bir yazının veya yazıların konusu olabilir. Biz burada kalalım. Ve Davutoğlu’nun başbakanlığını sürdüreceğini varsayalım). O takdirde Davutoğlu’nun kuracağı hükümetle devlet işlerini yönetmesi nasıl olur?

Bu sorunun cevabı basittir: Şimdiye kadar nasıl olduysa, öyle olur.

Yani: Başbakan’ın her attığı adım Cumhurbaşkanı tarafından önlenebilir. Her aldığı karar tersyüz edilebilir. Ve o adımları atıp kararları alan Başbakan ile bunun sorumlusu bulunan tüm bakan arkadaşları, Cumhurbaşkanı tarafından kınanıp, azarlanabilir. Bu koşullar altındaki bir hükümetin başarılı olması imkânı ne kadarsa, Davutoğlu’nun ve bakanlarının başarısı da ancak o kadar olur.

***

Özetle: AKP’nin 7 Haziran seçimini Meclis’te mutlak çoğunluğu elde edecek şekilde kazanması halindeki iki ihtimalin de sonucu bellidir: Ülkemiz, dünkü başbakanımız ve bugünkü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratik rejimimizin geleceğiyle ilgili hedeflerinin neden olduğu sorunlardan kolay kolay kurtulamaz.

Bu açıdan, önümüzdeki seçimde o iki ihtimalin de dışında bir sonucun gerçekleşmesi çok daha iyidir. Yani, AKP’nin mutlak çoğunluğunun artık sona ermesi... Onun yerine, ülkenin birikmiş ve karmakarışık hale gelmiş büyük sorunlarını çözüm yoluna sokacak yeni bir hükümetin kurulması...