'Çetin Altan hayatının tek tv programını bizde yaptı'

Türk televizyonlarının kapalı kutusu ve en nevi şahsına münhasırlarından biri olan Flash TV'yi genel yayın yönetmeni Şenay Şenol'dan dinledik.
'Çetin Altan hayatının tek tv programını bizde yaptı'

Flash TV kamuoyunda çok merak edilen bir kanal. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?
Çok dışa açık bir kanal değiliz; sektör içinde tanıdıklarla paylaşım içinde olmadık hiçbir zaman. 22 yıllık bir kanalız biz, Magic Box’tan altı ay sonra kurulduk. Onlar Almanya’dan yayın veriyorlardı biz İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir stüdyolarında yayına başladık.

Flash TV’nin sahibi kim?
Ömer Göktuğ ve ağabeyi Mehmet Göktuğ.

Ama mesela biz onları hiç tanımıyoruz. Fotoğraflarını görsem tanımam ki ben 20 yıldır bu sektördeyim. Asıl işleri nedir?
Asıl iş diye ayrım yapmamak gerekir sanırım. Televizyonu kurduklarında tekstil vardı beraberinde. Bizim şansımız, patronumuzun televizyonu hakikaten yayıncılık yapmak için kurmuş olması. Bilhassa Ömer Bey bizimle burada oturur, tartışmalar yaparak -yıllardır da öyledir- yönetiriz televizyonu.

Bursalı bir aile değil mi?
Aslında İstanbullular ama tekstilden dolayı Bursa’da devam ediyorlar.

Siz kaç yıldır Flash TV Genel Yayın Yönetmenisiniz?
98’den beri. Ben Türkiye’nin ilk kadın TV genel yayın yönetmeniyim.
Mesela yıllardır bu sektörde olmama rağmen ben sizinle hiç karşılaşmadım. Bu Flash TV’nin kapalı olma hali bilerek...
Hayır hayır. Yaşam şekillerimiz çok farklı deyince bundan abuk subuk bir şey çıkmasın. Belirli yerlerimiz vardır; mesela ben Kalyon’da yemek yerim ama Kalyon’a sektörden kimse gelmez. Gökhan mesela gece hayatını çok sever o bizim yüzümüzdür. Ömer Bey Bursa’da yaşıyor ve tatillerinde yurtdışını tercih ediyor. Bir de çok cıvık ilişkilerden hoşlanmıyoruz. Çünkü 22 yıldır çok samimi ilişkiler kurulamadığını görüyorum bu sektörde maalesef. Birçok sanatçıyla çalıştık; bugün işiniz varsa canım ciğerim, üç gün sonra görmesem daha iyi...

Sizinle ilgili hep şöyle bir yargı var: Dünya yansa Flash TV’de halay çekilir. Bu, bir tercih mi?
Hayır bu insanların kolayına geliyor. Kulaktan dolma şeylere inanmaya meraklı insanlarız. Birçoğuna ‘Flash TV’de ne izlediniz’ diye sormak isterim açıkçası. Keza Gezi’den sonra, Berkin’den sonra her şey bir parça değişti. Ben de o zaman örneğin Kanal D’ye sorayım, niye her gün dizi? Müzik yayıncılığı da yapmak bir tercih sebebidir, haber yayıncılığı, dizi yayıncılığı vs. de bir tercih sebebidir. Halbuki biz her gün halay yapmıyoruz. Umarım bir gün onlar da Flash’a bakar ve öyle olmadığını görür. Flash TV çok cesur bir kanaldır.

Mesela..
İnandığı, güvendiği projenin arkasında durur. Örneğini vereyim; 92 yılında yeni başladığımız zaman ‘Panayır’ adında bir programımız vardı. Taklit edile edile Nejat Uygur’un çocukları tarafından son haline getirildi. Bu format ne zamandan gelme hatırlamıyorsunuz çünkü bizim bunları öne çıkaracak bir gazetemiz yok. Diğer gazetelerin de kendi televizyonları olduğu için bizi görmemek işlerine geliyor. İlk kadın programını ben yaptım mesela. Flash Kadın olarak ben yaptım ben sundum. İlklerin televizyonudur Flash.

Bunların dışında Yalçın Bey ile çok konuşulan işler yaptınız. Gerçek Kesit gibi bir program yaptınız...
Gerçek yaşanmış öykülerdir onlar. Emniyet dosyalarından alınmıştır. Reel kişilerle canlandırılmasıdır çoğunlukla oyuncu da kullanılmaz.

Böyle anlatmayı siz mi tercih ediyordunuz?
Elbette biz öyle anlatmayı tercih ettik. Gerçek Kesit’in hâlâ konuşulması işte bu yüzden. Yıllardır yapılan birçok dizi var hangi birini hatırlıyoruz adıyla sanıyla.

Burada program yapacak insanları siz mi seçiyorsunuz?
Sadece ben değil icra kurulundan arkadaşlarım var. Ömer Bey bu anlamda çok vizyon sahibidir onun fikrine çok önem veririm.

Sanki şöyle bir duygu geçiyor insanda; halay çekmesini bilmeyen Flash TV’de program yapamaz gibi…
Kadir İnanır’a biz haber sundurduk. Perihan Savaş’la ben kadın programını sunduk yıllarca. Nilgün Belgün ile yıllarca skeçler yaptık. Çetin Altan hayatı boyunca tek TV programını bizle yaptı. Ve Çetin, - Çetin diyorum özellikle onun tercihidir- hiç dilinin kemiği olmayan bir insandır ve bu kanal ona bu zemini hazırlamıştır. Tam karşısında da Mehmet Şevki Eygi ile program yapmıştır bu kanal.

Zamanla giderek eğlence kanalı olmaya eğrildi bu kanal..
Türkiye’de ilk din konuşulan TV programını bu kanal yaptı ve yapımcı da bendim.

Telefonla fal bakma meselesini de siz yaptınız değil mi? O da ilk buradan çıkma sonra bütün televizyonlara yayıldı…
Tabii evet ilk buradan çıktı ve sonra yayıldı.

Aslında galiba siz paneli hepimizden iyi tanıyorsunuz..
Biz seyirciyi iyi tanıyoruz diye düşünüyoruz. Bunu ukalalık olarak algılamayın ama hakikaten ilk günden bu yana burada olmanın ve aynı kanalda bulunuyor olmanın benim için avantajıdır bu. Aynı patronla çalışmanın avantajıdır. Patronun vizyon sahibi olmasıyla doğru orantılıdır. Bazı patronlar vizyon sahibidir onunla para kazanır, bazılarının da parası vardır onunla vizyon satın alır. Biz birinciydik şanslıydık, ilkleri deneme şansımız vardı.

Haftada kaç gün eğlence programı var Flash TV’de?
Her akşam var. Ama yöresel yapıyoruz. Orta Anadolu, Karadeniz... Konsept işi yapıyoruz ‘hadi çalalım, oynayalım’ diye bir şey yok.
Dilberay’ın yöresellikle bir ilgisi yok..
Onun da farklı bir kitlesi var. Çok fazla sayıda hapishanede olan insan var. Stüdyoda bulunan seyirciler de mahkûm yakınları. Bir nevi sosyal proje. Biz bu tür şeyleri duyurmayız. O programda 20 küsur engelliye -mahkûm yakını olmak şartıyla- tekerlekli sandalye temin ettik. Şeker hastası olan birkaç engelliye buzdolabı gönderdik.

Ölçülüyor mu kanal?
Şu aşamada ölçülmüyor. Çünkü saniyeli reklam değil, doğrudan satış reklam türünü benimsedik. Ama çok fazla reyting alıyorum.

Siz ne seyrediyorsunuz?
Ben film seyretmeyi tercih ediyorum. Kitap okuyorum. Digiturk’te rastladığım filmleri izliyorum.

Sinirleniyor musunuz Flash TV’ye eleştiri yöneltildiğinde?
İlk zamanlar biraz kızdığım zamanlar oldu. Geçmişte Reha Muhtar’a da çok şey söylerdi bu insanlar ama herkes de bilirdi onun ne sunduğunu, hangi konuğu aldığını vs. Onun için çok inandırıcı gelmiyor artık bana Flash hakkındaki yorumlar. 22 yıldır ayaktayız ve patronu değişmeyen tek tv kanalıyız. Başka taraklarda da bezimiz yoktur. Hiçbir televizyoncu kendisi için program yapmaz. Birçok kez olmuştur benim izlemeyeceğim programları kitlesi olduğu için yapıyorum. İlle de zevk alacağım diye bir kaide yok. 96 yılında ‘Türkülerimiz’ adı altında Popstar’ın ilk versiyonunu yaptım. Arabeskin dibe vurduğu dönemlerdi. Ve Unkapanı oradan çıkan birçok isme albüm yaptı. İzzet Yıldızhan, Kıvırcık Ali gibi..

Flash TV’nin kendi starları var.. Şu dönemde kim Flash TV’nin starı?
Bu ara birini daha çıkarmamızın zamanı geldi. Sırada da var biri. Dilberay mesela bunlardan biriydi. Albüm satış rakamlarına baktığımız zaman inanılmaz rakamlarla karşılaşıyorsunuz. Demek ki böyle bir kitle var. Biz o kitleyi tanımıyoruz diye onlar yok değil.

Bilmediğimiz ne kadar çok şey varmış Flash TV hakkında. Biz sadece halay biliyorduk..Bunu duyunca üzülüyorum. Çok şey yapıldı çünkü.

Evet ama burada kabahat seyircinin değil bence sizin.
Hayır, yazılı basında yer vermemeleri.

Ama PR denilen bir şey var.
Çok yaptık ki. Billboard’lar, dergiler. Paralı ilan verdiğiniz gazete, yayın akışınızı basmıyor.

Günde kaç milyon kişi Flash TV seyrediyor?
Her güne bunu toparlamak çok zor bir şey ama yayın ağınızın genişliğinden dem vurarak gidersek 2-3 milyon net seyircimiz var. Yerine göre değişiyor tabii.

Pazar akşamı eğlence programı mı olacak yine? Seçim programı olacak mı?
Olacak ama biz 24’ten sonra başlayacağız seçim programına. Netleşen şeyler üzerinden konuşacağız. Onun öncesinde eğlence programlarımız var.

Fikir olarak ilginçmiş. Trendlerin peşinden gitmeyip trend yaratmaya çalışmak..
Bir şey üretmek bundan geçmiyor mu? Hazır alıp yayın yapıyorum demek çok da yayıncılık mıdır bilmiyorum açıkçası. Bildiğim kadarıyla X Factor mesela ara verdi. Sinirleniyorum çünkü sonuçta bu bir yapım orada farklı bir şeyler var. Nasıl sesler var, sizin yorumlarınızı merak ediyorum. Ama dizilere tahammülüm yok yani. Hiçbirini izleyemiyorum birkaç senedir.

Flash TV hiç dizi denedi mi?
Denedi tabii. ‘Üvey Baba’ mesela. Star TV’de bittikten sonra devam ettik ama 13 bölüm zor gitti.

Gündüz ne var Flash TV’de?
Evlendirme programı ‘Ne Çıkarsa Bahtına’ var. Filmler var.
Hem tepeden bakıyoruz hem her şeyi biliyoruz bazı programlarla ilgili.
Bak bu söyleme çok sevindim çok teşekkür ederim.

Evde ne yaparsınız? Bütün gün evde Flash TV mi açık?Tabii Flash’a sık sık bakıyorum. Bir şey olduğunda anında ararım zaten.

Gergin bir iş.

Çok gergin. Seyahate de gitseniz evde de dursanız telefonunuzun sürekli açık olması lazım.
Dekor tasarımcısı falan var mı kanalın içinde?
Kendi atölyemiz var.

RTÜK’ten ceza yediniz mi hiç?
Çok.. En son işte YSK gündemi durdurdu. Kanaltürk’ün de başına geldi aynı şey. Zaman gazetesi anketinin haberini okuyup konuğa soru sormuş, RTÜK de burada bir ihlal yok dediği halde yayınımız durdu. Ama RTÜK’den de çok ceza yedik.

Gelecekte Flash TV’nin hedefi ne?
Kurulduğumuzdan bu yana kanallardan çok sular aktı. Bazı kanallar kulvar dışına itildi. Bazılarının altına Porsche’ler verildi, bazılarının altına Murat 124’ler verildi’. Böyle olunca hedefler şaşıyor. Dolayısıyla kanal bazlı bakıyorsunuz. Şu anda hedef belirlemek doğru değil seçim dolayısıyla taşların yerine oturması lazım.