CHP adaylarının şarkısına jüri gözüyle bakış

CHP'nin reklam filmini üçüncü kez seyrettiğimde fark ettim ki 'olaya' şarkı yarışmalarındaki jüri üyesi gözü ile bakıyorum.

Çok sıkıcı, çok sıkıntılı, her saatin üzerimize kâbus gibi çöktüğü günlerden geçiyoruz. İnsanın canının hiçbir şey yapmak istemediği, neler oluyor diye sürekli gündemi takip etmeye çalıştığı, iki saat herhangi bir haber sitesine girmese gündemi kaçırdığı günlerden. Sizi bilmiyorum ama ben depresyondayım. Canım hiçbir şey ama hiçbir şey yapmak istemiyor. Sadece uyumak, uyumak, uyumak istiyorum. Bir de gündemi takip etmekten başka hiçbir şey yapmıyorum. Ne televizyon seyrediyorum ne müzik dinliyorum ne film seyrediyorum ne de kitap okuyorum. Oysa işim popüler kültür. Ama yok hiçbir şey ilgimi çekmeyi beceremiyor.

Bütün bu karmaşada keyfimi yerine getiren, beni biraz gülümseten, kaslarımı gevşeten tek şey CHP’nin en son yayımlanan reklam filmi oldu. Hani CHP belediye başkan adaylarının Şenay’ın seslendirdiği ‘Sev Kardeşim’ şarkısını hep birlikte söylediği reklam filmi.
Çocukluğumdan aklımda kaldığı kadarıyla 1973 genel seçimlerinde CHP mitinglerinde, Genel Başkan Bülent Ecevit’ten önce Şenay çıkarak aynı şarkıyı seslendirir, mitinge katılanları coştururdu.

Reklam filmini ilk izlediğimde gülümsedim. Siyasilerin, şarkı söylemesine alışkın değiliz ne de olsa. Daha çok asık suratlı bir siyasete alışkınız biz. (Yazının bundan sonrası, bu kadar gergin bir ortamda yaşayan hepimizi birazcık gülümsetebilmek amacıyla yazılacaktır.
Lütfen bu açıdan bakarak okuyunuz. Hiçbir cümlede herhangi bir kasıt ya da siyasi alt metin yoktur.)

Tabii şarkı söyleyen birtakım kişileri görünce, benim jüri üyeliği damarım kabardı. Reklam filmini üçüncü kez seyrettiğimde fark ettim ki, ‘olaya’ şarkı yarışmalarındaki jüri üyesi gözü ile bakıyorum. İlk dikkatimi çeken şey, neredeyse bütün şarkı söyleyen adayların koyu renk kılıkları tercih etmesi oldu. Bayan adaylar dahil. Hele kadın adayların neredeyse hepsinin daha ‘ciddi’ gözükmek için, ‘ceket’ giymeleri garibime gitti açıkçası. Hepimiz kadınların siyaset sahnesinde daha çok görünmesini istiyoruz ama kadın adaylar siyasete girdiklerinde bile daha kadınsı renkler yerine daha asık suratlı renkleri daha ‘erkeksi’ giyinme biçimini tercih ediyorlar. Daha renkli kıyafetler hepimizin içini daha çok açıp, hepimizi daha çok gülümsetebilirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Aziz Kocaoğlu’nun şarkının sözlerini ezberlemediği, zaman zaman sadece ağzını oynattığı da gözümden kaçmadı. Adayların arasında şarkı söylemeye en yatkın ve en istekli başkan adayı bence, Karaman Belediye başkan adayı Merih Ünver. Neredeyse hiç zorlanmamış. Belli ki baya seviyor şarkı söylemeyi.

Mansur Yavaş’ın yüzündeki “Ne yapıyorum yahu ben” ifadesi de gözümden kaçmadı tabii ki… Reklam filmindeki adaylar içinde şarkı söylemeye en uzak kişi belli ki Diyarbakır Belediye Başkan Adayı Ahmet Ay. Bence neredeyse kendi kendine bile hiç şarkı söylememiş Ahmet Bey. Ciddi ve mesafeli duruyor şarkıyı söylerken. Bu arada Mersin Belediye Başkanı Adayı Macit Özcan’ın ‘ritim’ sorunu da herhalde hiçbirimizin gözünden kaçmadı. Şarkının ritmi başka, Macit Bey’in elleri ile tuttuğu ritim başka.

Hepimizin tahmin edebileceği gibi yine duruma hemen adapte olup, ‘rolünün hakkını’ veren kişi Mustafa Sarıgül. El kol hareketleri, rahat tavırları, şarkının sözlerine göre ellerini ve vücut dilini kullanması beni şaşırtmadı doğrusu. Şaşıran var mı? Bence yoktur.

En merak ettiğim şey de reklam ajansından bu fikir başkan adaylarına söylendiğinde tepkilerinin ne olduğu? Bence hepsi önce biraz gerilmiş ve itiraz etmişlerdir, “Şarkı mı söyleyeceğiz yahu?” diye... Bu kadar sıkıntılı ve gergin günlerde, hepimizin, en azından benim yüzümü güldüren bu fikri bulan arkadaşlara teşekkür etmem lazım. Vallahi bu kadar sıkıntının ortasında pek iyi geldi bu reklam filmi. Fikrinize sağlık.